Home Osobní rozvoj Práce z domova: Jak oddělit práci a osobní život
Práce z domova: Jak oddělit práci a osobní život

Práce z domova: Jak oddělit práci a osobní život

722
0

Pokud jste sebrali odvahu a rozjeli vlastní podnikání, možná se i na vás vztahuje dnešní stále rostoucí fenomén práce z domova. Vlastně to ani nemusí být vlastní byznys – vzhledem k tomu, že velká spousta práce dnes probíhá přes PC, začínají moderní firmy chápat, že kanceláře jsou pro ně možná přebytečným výdajem a nechávají tak svoje lidi pracovat z domova. Tento jev je zatím mladý, ale do budoucna se předpovídá, že půjde o běžnou záležitost.

Každopádně, ať už pracujete sami na sebe nebo pod někým, a vaší pracovnou se stal domov, pravděpodobně jste již objevili velké nástrahy této na první pohled sexy vymoženosti.

Ono to vskutku z povrchního dojmu vážně vypadá lákavě – začít a končit kdy se zachce, pauzy si dávat podle chuti, nebýt ve styku s někým, koho nemusíme a tak dále, žádný dresscode ani bonton, nikdo nás nehlídá. Čas plyne poklidně a svět tam venku se nás jakoby netýká.

Jenže je tu i druhá strana mince.

Kde je doma a kde je v práci?

Totiž, při delší práci z domova najednou pocítíte, jak důležité je oddělovat svou profesi a svůj domov. Doma by přeci mělo být místem klidu, odpočinku, lásky a pohody. Jenže když celý den doma pracujete, tak nějak mizí ta neviditelná hranice mezi „doma“ a „v práci.“ Najednou už nemusíme být doma tolik uvolnění, protože ve vzduchu stále panuje pracovní náboj a nedaří se jej uzavřít, protože se jedná třeba o tu úplně samou místnost. To člověka stresuje.

Anebo opačně, ti méně produktivní z nás naopak neumí vystoupit z domácí pohodičky a pořádně se v takovém prostředí naladit na pracovní tempo a podávat kvalitní a pravidelný výkon.

Může se vás týkat jedno nebo druhé, ovšem taková ta ideální rovnováha je pro zhruba 90% z nás spíše iluzí. Naše mysl a psychika zkrátka potřebuje rozlišovat, kde je doma a kde v práci.

Existuje řešení?

Pokud tedy nepatříte k té malé skupině těch, kterým práce z domova nepřináší žádné vrásky, možná hledáte východisko. Naštěstí pro vás máme několik tipů.

1) Pevně stanovená pracovní doba: Když chodíte do běžné práce, dodržujete chtě nechtě nějaký harmonogram. Vstáváte s budíkem, běžíte na autobus a odcházíte, jakmile máte padla. Zaveďte si tento pevný režim i doma. Nastavte si budík na začátek i konec a pevně dodržujte jeho signály. Žádné výmluvy!

2) Pracujte venku: Pokud si vaši práci nosíte v notebooku, neexistuje lepší možnost, než vzít si ji sebou ven na čerstvý vzduch – taková práce na zahrádce, lavičce v parku nebo dece na louce je balzámem na duši. A pokud není příznivé počasí, pořád můžete navštěvovat čajovny či kavárny a měnit je podle libosti. Právě tato volnost je na práci „z domova“ možná vůbec nejvíc atraktivní!

3) Rozvíjejte se: Pokud jste pánem svého času, je určitě vhodné pracovat na svém osobním rozvoji. S prací z domova nám skvěle pomohou různé techniky z oboru time managementu a od věci rozhodně není také „věda“ o předcházení prokrastinace, která patří k největším hrozbám práce z domova.

Přejeme vám úspěšné zvládání práce z domova!

David Zonyga

Chcete být ve své práci úspěšní? Přečtěte si náš článek Sedm návyků pro váš úspěch!

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.