Home Osobní rozvoj Benjamin Franklin a jeho 13 ctností
Benjamin Franklin a jeho 13 ctností

Benjamin Franklin a jeho 13 ctností

490
0

„Ctnost mi umožnila cestu ke hvězdám“ Lucius Annaeus Seneca

„Pojďme udělat dobrou občanskou práci“ bylo krédo Benjamina Franklina, Američana, který jako občanský vůdce psal historii své země. A onoho kréda také velmi intenzivně dostál, když kromě nakladatelství a tiskařství založil občanský spolek Leather Apron Klub, vytvořil první knihovnu pro širokou veřejnost, zavedl pouliční zametačský sbor, domoobranu, akademii pro vzdělávání mladých, z níž je dnes Pensylvánská Univerzita, rozjel pojišťovací společnost pro vdovy a sirotky a další instituce. Když mu jeho puritánská matka řekla, že pro boží laskavost nepotřebuje tolik pracovat, odvětil jí, že zemře raději jako užitečný, než bohatý.

Benjamin Franklin byl skutečně velký muž, podnikatel, obchodník, mediální magnát, vědec, velvyslanec, diplomat a státník, který se podílel na americké Deklaraci nezávislosti a snažil se žít co nejproduktivnějším a filantropickým životem. To dosvědčuje také jeho známý seznam 13 ctností, který vytvořil právě pro svůj Leather Apron Klub obchodníků střední vrstvy a snažil se k těmto zásadám motivovat i ostatní členy.

13 ctností

Franklin byl vskutku důsledný a dělal si tabulky a grafy, zda se mu daří tato svá předsevzetí dodržovat. Není důležité soustředit se na všech 13 ctností zároveň, to spíš mysl dokonce mate. Stačí se například každý den nebo týden soustředit na jednu z nich a žít život podle ní. Možná bychom měli zavzpomínat a uvědomit si, jak přínosné tyto ctnosti mohou v našem životě jak pro nás samotné tak i pro okolí být. A které to tedy jsou?

  • Střídmost
  • Mlčenlivost;
  • Spořádanost
  • Rozhodnost
  • Šetrnost
  • Píle
  • Upřímnost
  • Spravedlnost
  • Umírněnost
  • Čistota
  • Rozvážnost
  • Cudnost.

To máme 12 ctností. Poslední třináctou Franklinovi připomněl jeden z jeho přátel, načež Franklin odpověděl, že pokora nikdy nebyla jeho silná stránka. Zajímavou úvahou však zůstává, že prý mu pomohlo i její předstírání, protože se tak naučil poslouchat, co říkají druzí lidé a pokoru si zkrátka vsugeroval. Asi nikdo z nás není takový svatoušek, aby triumfoval ve všech ctnostech najednou, což ani není důležité.

Jaké jsou vaše zásady?

Nejprve je zapotřebí smontovat si vlastní morální žebříček a položit si otázky, jaký život bych chtěl vést, jaké hodnoty jsou mi blízké, a podle kterých se chci řídit. Možná jich nemusí být ani 13, na čísle nezáleží, záleží na tom, aby vám vycházely ze srdce a vy jste byli schopni a disponovali dostatečnou vůli se jim přiučit a pěstovat je. A když si dokonce budete dělat každý večer, nebo každý týden puntíky nebo poznámky, jak se vám na této cestě daří, nebudete potřebovat ani žádného kouče, budete sami sobě koučem. Kromě toho věřím, že okolí pozná změnu vašeho rytmu a moc rádo bude tančit dle laskavé melodie. Úsměv přece vyvolává úsměv.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.