Home Osobní rozvoj 6 důvodů, proč nám chybí energie
6 důvodů, proč nám chybí energie

6 důvodů, proč nám chybí energie

534
0

Chybí vám pro každodenní fungování energie i přesto, že spíte minimálně 8 hodin denně a během dne odpočíváte? Denní únava může mít často velmi překvapivé důvody. V naší redakci nás občas taky přepadl neviditelný požírač energie, proto jste se rozhodli přijít tomu na zoubek. Nalezení skutečného viníka vás možná překvapí, ale stojí za to ho najít!

1. Kašleme na snídani

Absence snídaně bývá jedním z hlavním důvodů, proč nám chybí během dne energie. První jídlo dne ovlivňuje schopnost koncentrace a celkovou mentální kondici. Jestliže snídani odflákneme, schopnost koncentrace i mentální kondice výrazně poklesne, protože mozek, jehož hnacím motorem je glukóza, jíž je v takovém případě v krvi nedostatek, nefunguje na 100 %. Zdravá snídaně by měla obsahovat komplexní sacharidy a bílkoviny, které udrží stabilně vyšší hladinu krevního cukru v krvi a po nočním půstu dostatečně zásobí tělo stavebními látkami. Důležitou roli mají i zdravé tuky, které pomáhají při spalování tuků přes den. Mimo to dobrou snídani člověk nastartuje mnohem rychleji organismus a tím i více spálí. Zdravá snídaně dodá energii a pomůže ke štíhlejší postavě.

 

2. Šetříme s vodou

Neviditelným požíračem energie bývá velice často nedostatečný příjem tekutin – nealkoholických nápojů. Jestliže vypijeme za den méně než 1,5 litru vody, zvláště pak v létě, není divu, že jsme unavení, bolí nás hlava nebo jsme podráždění. Dehydratace nutí tělo šetřit energií, což se v první řadě projeví zpomalením cirkulace krve. To následně ochuzuje svaly o kyslík, způsobuje malátnost a zvyšuje potřebu odpočinku. Dokonce i mírná dehydratace může mít na lidské tělo a mozek velmi negativní vlivy – zvýšené riziko vzniku infekcí močových cest, ledvinových kamenů či dokonce mrtvice. Voda lidskému organismu zajišťuje přísun energie, vitaminů, minerálů a dalších živin a přitom z nich odplavuje odpadní látky a toxiny. Snažte se denně vypít alespoň 2,5 litrů tekutin.

 

3. Příliš mlsáme

Závislostí na sladkém trpí většinou ženy, i když výjimka potvrzuje pravidlo, a často se stává, že v případě pocitu vyčerpání s oblibou sáhnou po tabulce čokolády nebo jiné sladkosti. Člověk se mylně domnívá, že přísun rychlých (jednoduchých) cukrů, mu dodá expresním způsobem novou energii. Ve skutečnosti je tím však množství energie v těle ohroženo. Tradiční pamlsky obsahují jednoduché cukry, které dodají sílu a energii jen krátkodobě. Poté organismus zaznamená pocit malátnosti a únavy, kterou způsobuje přebytek inzulinu v těle. Chcete-li překonat únavu a máte chuť na sladké, dejte si místo čokolády nebo sušenky raději celozrnné pečivo s trochou arašídového másla nebo zvolte čerstvé ovoce. A nezapomeňte to pořádně zapít vodou!

 

4. Spánek je pro nás tabu

Kvalitní a zdravý spánek je základ. I když si můžeme dopřát osmihodinový spánek, nezaručuje nám to, že se probudíme plní energie. K tomu je zapotřebí připravit si pro spánek vhodné podmínky. Na internetu je k mání spousta tipů a rad, nám se podařilo vyzkoušet a dát dohromady ty, které stojí za vyzkoušení. Před spaním si dejte rychlou koupel v chladné vodě. Teplotní propad pomůže k lepšímu spánku. Vyhýbejte se modrému světlu nebo si alespoň nainstalujte f.lux filtrující modré světlo. Než půjdete do postele, dejte si svačinku bohatou na protein (proteinový koktejl, nízkotučný tvaroh). Spěte v naprosté tmě. Zatemnění ložnice je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující kvalitní spánek. Před spaním na nic nemyslete, zapomeňte na chvíli na starosti všedního dne.

 

5. Máme špatné držení těla

Pokud jsme ohnutí, všechny svaly, klouby a vazy musí pracovat mnohem intenzivněji, než když stojíme správně, což zapříčiňuje, že nám chybí energie. Správné držení těla nás dokáže zbavit únavy a dokonce i bolesti břicha. Jak vypadá správný postoj? Musíme mít v jedné rovině ucho, rameno, kyčel a kotník. Jestliže se části těla vychylují, není něco v pořádku. Vždy se snažíme držet hlavu zpříma, lehce zastrčit bradu dozadu, ramena mírně tlačit dozadu a hrudník naopak ven. Bříško je důležité zpevnit a mírně vtáhnout dovnitř, ale jen natolik, aby nás to neomezovalo v pohybu. Obě chodidla by měla být přimáčknutá k podložce celou plochou. Při správném postoji, stojíme na obou nohách zároveň, vyhýbáme se přenášení váhy na jednu nebo na druhou stranu.

 

6. Cpeme do sebe chemii

Únavu během dne mohou způsobovat i léky, které pravidelně užíváte. Mezi nejčastější „tabletové požírače energie“ patří léky proti bolesti hlavy, depresi i léky pro alergiky. Projděte si svou lékárničku a přečtěte si příbalové letáky. Možná zjistíte, že za únavovým syndrom stojí běžný vedlejší účinek vašich léků. V takovém případě lék po konzultaci s lékařem nahraďte nebo zcela vypusťte, pokud vám to zdravotní stav dovoluje. K dobití energie pak využijte přírodní cestu. Připravili jsme pro vás přehled skvělých vychytávek, díky kterým dobijete baterky.

 

Našli jste svého požírače energie? Může číhat kdekoliv, nejčastěji se však schovává ve vaší hlavě. Požírače energie velice často představují negativní návyky, které neslouží žádnému užitečnému účelu. Mnohdy stačí každodenní návyky změnit (začít snídat, více pít), zbavit se závislostí (na sladkém, lécích) a začít myslet pozitivně – pozitivní myšlení uplatňujte celý den a zintenzivněte jej těsně před tím, než půjdete spát. Přestaňte se vymlouvat na náročnou práci či nezbedné děti. Hledejte viníka své únavy ve věcech a činnostech, které jsou pro vás rutinou.

 

 

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.