Home Osobní rozvoj Víte, kdy je nejvyšší čas změnit práci?
Víte, kdy je nejvyšší čas změnit práci?

Víte, kdy je nejvyšší čas změnit práci?

344
0

Už jste si někdy položili otázku, co by vás přimělo ke změně práce? Myslíte si, že máte dobrý důvod ze svého současného místa odejít, ale zároveň se bojíte dát výpověď? Připravili jsme článek, který vás donutí o změně práce reálně uvažovat.

Uhádnete, jaký je nejčastější impulz ke změně práce?

 

Žijeme v době, kdy se většina věcí točí kolem peněz. Takže pokud z toho vyvozujete, že nejčastějším impulsem ke změně zaměstnání je touha po vyšším platu, jste na omylu.

Podle jednoho nezávislého průzkumu bylo zjištěno, že pro necelých 40 % lidí je hlavním stimulem lepší kariérní nabídka. Dalších 38 % lidí by změnilo práci kvůli lepším pracovním podmínkám. Nízká mzda je důvodem k odchodu ze současného místa jen pro 25 % lidí.  

 

Naneštěstí celou čtvrtinu Čechů přiměje ke změně místa až výpověď ze strany zaměstnavatele, i když nejsou v současném zaměstnání spokojení. Přitom častější změna zaměstnání podporuje kariérní růst. Z pohledu budování kariéry, příležitosti něco se naučit a získat optimální finanční ohodnocení je nejlepší zůstat na jednom pracovním místě po dobu přibližně čtyř let.

Mladší generace pracujících se změny zaměstnavatele, ale ani pracovní pozice a celého směru kariéry, tolik nebojí, neplatí to ale pro všechny. Podle čeho poznáte, že je pravý čas na změnu práce?

 

Změňte práci, pokud zažíváte každý den neúměrný stres

 

Čas od času vás může pohltit panika a stres z toho, kolik toho musíte v práci zvládnout. Pokud jste ale v každodenním nepřiměřeném stresu kvůli práci,  nemůžete doma usnout a ráno se probouzíte se svíravým pocitem, že musíte do práce, je nejvyšší čas přemýšlet o změně místa.

Dlouhodobý stres má negativní vliv na celkové zdraví člověka a úzce souvisí i s řadou vážných onemocnění.

 

Typy stresu:

  • akutní stres – momentální náročná situace, např. pracovní úkol,
  • chronický (dlouhodobý) stres – např. nespokojenost a přetíženost v práci,
  • profesní vyhoření – nebezpečný až devastující stres, který nemusí být na první pohled tolik nápadný, ale jeho dlouhodobé působení má obrovský negativní dopad.

 

Stres se ještě rozděluje na eustres – jedná se o pozitivní typ stresu (pracovní nadšení, příjemná očekávání, radost, výzva) a distres, který má na organismus negativní účinky (viz výše).

 

Změňte práci, pokud se necítíte dostatečně ocenění

 

Průzkum sice říká, že nízká mzda je důvodem k odchodu ze zaměstnání jen pro 25 % lidí, ve skutečnosti peníze a další ocenění hrají v životě člověka důležitou roli.

Jestliže dostáváte za svou práci málo peněz a zároveň se cítíte nedostatečně ohodnoceni, dříve nebo později se to odrazí na vaší výkonnosti v práci i v soukromí. Nicméně, než položíte nadřízenému na stůl svou výpověď, zkuste se ho zeptat, co máte udělat proto, abyste dostali v práci přidáno.

 

Pokud se kloudné odpovědi nedočkáte, nebo je zvýšení platu za každých okolností dlouhodobě neprůchodné, můžete začít přemýšlet o tom, že změníte práci. Změna práce z důvodu nízkého platu a nedostatečného ohodnocení by však měla být postavena na reálných základech.

To znamená, že vaše požadavky musí být oprávněné. Musíte být schopni nabídnout zaměstnavateli něco na oplátku. V případě, že se dožadujete lepšího platu, ale v práci nevynikáte nebo se jí dostatečně nevěnujete, nespokojenost a výpověď z vaší strany není na místě.

 

Změňte práci, pokud si nerozumíte s kolegy

 

V práci, kde musíte být s kolegy v neustálém kontaktu, protože s nimi například spolupracujete na společných projektech, je důležité, aby vám pracovní kolektiv vyhovoval.

Pokud si s kolegy nerozumíte, řešíte spolu neustále nějaké konflikty a vztahy nejde ani přes veškerou snahu napravit, začněte zvažovat své možnosti.

Ve špatném pracovním kolektivu budete pod neustálým tlakem, což se projeví na kvalitě vaší práce a nakonec to odnese i váš soukromý život. Bude-li to nutné, vystupte ze začarovaného kruhu a najděte si stejnou nebo podobnou práci jinde, možná vám tam pracovní kolektiv sedne více. To stejné platí i u problémů s nadřízeným pracovníkem.

 

Změňte práci, pokud vás práce nenaplňuje

 

Ke šťastnému a spokojenému životu potřebujete práci, která vás bude bavit a naplňovat.

Bohužel mnoho lidí setrvává i v práci, kde se vyloženě nudí nebo vykonávají svou práci se značným odporem. Je v pořádku, pokud se vám čas od času do některých pracovních úkolů nechce, odsouváte je na později nebo se jim snažíte za každou cenu vyhnout. Některé záležitosti pro vás mohou být zkrátka méně příjemné, což ale neznamená, že vás práce nebaví.

 

Pokud se to ale týká prakticky všech pracovních činností, v práci se nudíte nebo děláte věci s odporem během celé pracovní doby a dlouhodobě, pak není něco v pořádku.

Je třeba si uvědomit, že na stejném místě můžete (ale nemusíte) strávit téměř třetinu svého života, proto byste si měli položit zásadní otázku, jestli tohle opravdu chcete, nebo si najdete něco, kde se budete cítit o poznání lépe. Inspiraci a zajímavý pohled na věc, nabízí článek Dělejte práci, která vás baví.

 

Změňte práci, pokud se změnily vaše priority

 

O změně práce byste měli uvažovat i tehdy, pokud se změnily vaše životní priority.

Jak poznáte, že se vaše priority změnily? Tak třeba začnete mít pocit, že něco není v pořádku, že všechno je teď jinak. Vzpomeňte si na dobu, kdy jste do práce nastoupili. Jak vypadal váš soukromý život? Jaké jste měly sny, ideály a plány? Jsou vaše vize do budoucna stále stejné, nebo vidíte vše jinak?

Nejčastěji dochází ke změnám priorit v souvislosti s rodinnou situací. Pokud se chystáte založit rodinu nebo už se tak stalo, pravděpodobně jste zjistili, že práce už není na prvním místě.

 

Z dobrodruha, který byl v minulosti nejradši ze všeho na služebních cestách, se může stát někdo, kdo tráví čas nejraději doma se svou rodinou. Z průbojné kariéristky se může stát postupem času žena, která si raději dopřeje více času jen sama pro sebe.

Na změně priorit není nic špatného.

Zkuste se zamyslet nad tím, kam chcete v životě dále směřovat a dohodnout se v práci na změně, která by vyhovovala vám i zaměstnavateli. Jestliže se s nadřízeným nebudete schopni domluvit, nezbude vám nic jiného, než se poohlédnout jinde. Při změně práce z jakéhokoliv důvodu si však vše předem dobře rozmyslete.

Nedělejte ukvapené závěry, nechte se vést rozumem i srdcem zároveň.

 

 

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.