Home Osobní rozvoj NLP Okamžité změny na podvědomé úrovni – Hypnořeč a Transformační gramatika
Okamžité změny na podvědomé úrovni – Hypnořeč a Transformační gramatika

Okamžité změny na podvědomé úrovni – Hypnořeč a Transformační gramatika

806
0

„Jak to, že už se nedokážu cítit špatně?“

Před pár dny jsem dostal zajímavou otázku související s okamžitou změnou díky NLP technikám:

„Peťo, byla jsem na tvém semináři v Brně o programování mysli. Je možné, že i když jsi mě nevybral na pódium (* na mých seminářích si často beru lidi k sobě dopředu, abych s nimi demonstroval různé techniky), že i tak se moje pocity výrazně zlepšily? „(Tuto otázku mi položila jedna účastnice kurzu.)

Ptám se: „Jak přesně se zlepšily?“

„Už cestou domů v autě jsem zjistila, že se nedokážu cítit špatně. Dříve to bylo úplet běžné, že jsem cítila smutek, hněv, obavy … “

„Samozřejmě, že je to možné,“ odpovídám a pokračuji: „Od semináře uběhlo už několik týdnů, co od té doby?“

„Od té doby je to právě všechno super. Cítím se úplně nově „. (V duchu si říkám, že cítit se „nově“ – je velmi zajímavý a současně výstižný výraz.)

„A jaký je to pocit cítit se nově?“

„Je vynikající a takový… osvobozující! Chtěla jsem jen vědět, jak je to možné … “

 

Co se vůbec stalo a v čem je klíč k rychlé změně? Hypnopovely a transformační gramatika

Výhoda je jednoznačná. Vědomá mysl si spokojeně poslouchá obsah a podvědomá na pozadí dělá potřebné změny.

Během svých přednášek a kurzů používám to, čemu v NLP říkáme „hypnotické povely“ (z angl. Embedded Commads „). Jsou to pro vědomou mysl téměř nepoznatelné prvky, zatímco podvědomá mysl je velmi spolehlivě zachycuje a dekóduje.

Kromě hypnotických povelů velmi rád pracuji s transformační gramatikou a celou plejádou pozitivních předpokladů, pečlivě volených do mé komunikace. To, co se zdá jako náhodné vyprávění příběhů, slov a vět, má přesnou strukturu a účel.

Výhoda je jednoznačná. Vědomá mysl si spokojeně poslouchá obsah a podvědomá na pozadí dělá potřebné změny.

Právě proto mi mnoho lidí dává zpětnou vazbu, že zažívá změnu už po krátké komunikaci se mnou.

 

Nedá se to zneužít?

Odpověď: Dá i nedá. Pokud by šel někdo v programování proti vašim pevným hodnotám, podvědomí vás ochrání a manipulátor neuspěje. To je však problém například u dětí, které ještě nemají vytvořen stabilní systém přesvědčení a nemají zatím pevně dané hodnoty.

Právě u dětí lze pomocí nedbalé nebo záměrně negativní komunikace udělat relativně hodně „průšvihů“. Právě proto mnozí ve své dospělosti věří různým omezujícím přesvědčením, které nachytaly právě v dětství.

Čili pomocí hypnořeči se nedá lidi dovést např. ke spontánní sebevraždě. No, dají se instalovat (i u dospělých) různé omezující přesvědčení, strachy, či dokonce nemoci.

 

Proto je otázka spíše jiná:

>> Komu byste se vy osobně svěřili pro způsobení změn do rukou? Svěřili byste se do rukou někomu, kdo s komunikací neumí zacházet? Nebo spíš někomu, kdo přesně ví, jak má svou komunikaci použít aby dosáhl pozitivní změny?

Jinými slovy: Svěřili byste se do rukou začínajícího chirurga, který nezná vaši anatomii a neví, kde se nachází jaké tkáně či orgány, a bude na vás experimentovat? Nebo spíš odborníkovi, který přesně ví, kam přiložit skalpel na milimetr přesně?

Používat negativní hypnopovely umí i ten, kdo o nich ještě v životě neslyšel.

Z mé zkušenosti vyplývá, že více škod dokáží udělat lidé (a mezi ně bohužel patří i mnozí učitelé, lékaři, koučové, terapeuti, trenéři a podobně …), kteří nevědí svou komunikaci používat bděle. Protože používat negativní hypnopovely umí i ten, kdo o nich ještě v životě neslyšel.

 

Kompetence a hlavně: Bdělost v komunikaci

Proto, pokud komunikujete s kýmkoliv, buďte bdělí pro každé jedno slovo, které říkáte. Pokud si chcete být jisti, že svou komunikaci (vůči sobě či jiným) používáte posilujíce, zakomponujte do své komunikace spoustu pozitivních sugescí (např. „Jsi chytrý, si zdravý, si silný, rychle se učíš… a podobně).

Už to je skvělý základ pro to, abyste na své okolí začali působit mnohem více pozitivněji než dosud.

A pokud chcete otestovat i něco „sofistikovanějšího“, použijte třeba formulaci: „Nevím, jestli sis už všiml, jak se tvůj pocit během našeho rozhovoru zlepšil“. (Uvidíte, že často dostanete zpětnou vazbu, že si to ten druhý už všiml. Přitom jste mu to vy vsugerovali.) To už je docela slušná hypnořeč, dokonce spojená s nepřímou sugescí ;)

O hypnořeči již brzy více, do té doby vám držím palce při vaší skvělé a hlavně bdělé komunikaci! :)

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.