Home Podnikatelský rozvoj Finance Daně a odvody Daňová kontrola – čím ji přivoláte?
Daňová kontrola – čím ji přivoláte?

Daňová kontrola – čím ji přivoláte?

1.42K
2

Podnikatelé a firmy se stávají podezřelé a dostávají se do hledáčku úředníků z finančního úřadu nejčastěji tehdy, když vykazují dlouhodobě finanční ztrátu nebo si nadměrně odpočítávají DPH. Stejně tak jsou nápadné časté výkyvy v hospodaření – jeden rok zisk, druhý rok ztráta.

Daňové kontroly lépe míří na cíl

Jako podnikatel či jednatel firmy se můžete chlácholit tím, že počet daňových kontrol rok od roku klesá. V roce 2000 uskutečnily úřady téměř 187 tisíc kontrol, o rok později přibližně 174 tisíc, v roce 2008 už jich bylo jen 86 tisíc a například v roce 2012 jen 42,5 tisíc. Nicméně ke konci září 2014 vyšla zpráva, že počet daňových kontrol opět stoupá a v budoucnu se jejich počet může podle odborníků ještě výrazně zvyšovat. Navíc i když je zatím daňových kontrol méně než v minulých letech, lépe míří na cíl.

Kdo je cílem daňové kontroly?

Daňová kontrola může přijít v podstatě na každého podnikatele či firmu, ale riziko namátkové kontroly je minimální. Finanční úřady provádí kontroly cíleně, nejčastěji u daňových subjektů, u kterých dochází k úmyslným daňovým únikům nebo existují určité signály, že by k únikům mohlo dojít. Jedná se například o propojené subjekty, specifické obory podnikání, nadměrné odpočty DPH, značné a nedostatečně vysvětlené výkyvy v hospodářských výsledcích či o firmy dlouhodobě vykazující ztrátu. Zvýšené riziko kontroly hrozí i u podnikatelů, kde finanční úřad už v minulosti objevil nedostatky a v neposlední řadě může být důvodem kontroly „udání“ od konkurenta.

Pravděpodobnost daňové kontroly zvyšujete také to, jestli má firma zaměstnance. Kontroloři spíše navštíví firmu se zaměstnanci, než firmu bez zaměstnanců. Pozor si dejte při vyplňování daňového přiznání. Špatně vyplněné přiznání může být podnětem k finanční kontrole, přičemž stačí udělat pouze numerickou chybu nebo nevypsat některý řádek.

Úskalí podnikání v malém městě

O tom, zda-li budete podrobeni daňové kontrole, může rozhodovat i místo podnikání. Pozornost úřadů hrozí mnohem více poplatníkům registrovaným v menších městech než v Praze a dalších větších městech. Vyplývá to z logiky věci. Finanční úřady ve velkých městech jsou daleko více vytíženy než v malých městech a na venkově, proto se často stává, že v menších městech jsou finanční úředníci přísnější, protože mají více času na prověření a soustřeďují se i na malé podnikatele. Drobné podnikatele v Praze úředníci obvykle nekontrolují. Neplatí to však automaticky, například kontroly v Brně jsou mnohem pravděpodobnější než u firmy se sídlem ve Frýdlantu.

Daňoví úředníci si na přepadovky nepotrpí

Daňoví úředníci nemají ze zákona povinnost kontrolu dopředu firmě či podnikateli hlásit, ale nestává se, že by pořádali přepadové akce. Naopak finanční úřad na kontrolu zpravidla předem upozorní (telefonicky, písemně či e-mailem) a to s několikadenním předstihem. Díky tomu má poplatník dost času na přípravu dokumentů. Pokud by kontrola přišla přeci jen neohlášeně, i přesto je kontrolovanému subjektu poskytnuta lhůta pro přípravu, respektive zpřístupnění potřebných dokladů. Za přepadovku si však obvykle může sám poplatník, například když s finančním úřadem nekomunikuje a nedá se prakticky zkontaktovat.

Jak se (ne)chovat během daňové kontroly

Komunikace s daňovými úředníky by měla být co nejvlídnější – před samotnou kontrolou i během ní. Jestliže odmítnete s úředníkem v průběhu daňové kontroly komunikovat, hrozí vám, že vaše daňová povinnost bude stanovena podle daňové povinnosti obdobných podnikatelů na trhu, přičemž tento způsob stanovení bývá pro podnikatele téměř vždy nevýhodný. Při komunikaci se soustřeďte i na řeč vašeho těla, která se podílí na celkové komunikaci až z 90 %. Jak řeč těla ovládáte, si můžete ověřit v krátkém testu.

Snažte se s daňovými kontrolory maximálně spolupracovat, poskytněte jim žádané informace a doklady. Důkazní břemeno leží na vašich bedrech a vy musíte kontrolorům dokázat, že údaje v daňovém přiznání jsou pravdivé. Aby byl průběh kontroly co nejhladší, doporučujeme kontaktovat daňového poradce nebo účetní, která má s prováděním daňové kontroly zkušenosti. Nechejte si od odborníka na daně udělat prověrku svých rizikových oblastí.

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.