Home Osobní rozvoj Jak žít v dnešním světě a nezbláznit se
Jak žít v dnešním světě a nezbláznit se

Jak žít v dnešním světě a nezbláznit se

293
0

V dnešním článku se podíváme na zoubek tak trochu filozofickému tématu. Pokusíme se najít odpověď na otázku: „Jak žít v dnešním světě a nezbláznit se.“ Každodenní stres, nátlak okolí, povinnosti, starosti, práce či rodina nám mnohdy dávají zabrat. Uspěchaná doba a konzumní způsob života tak často stojí za pochybnostmi a hledáním správné cesty.

Jak žít v dnešním světě a nezbláznit se? Ještě než se pokusíme najít odpověď na otázku, měli bychom definovat: „Co je to dnešní svět?“

 

Za otázkou následuje další otázka

Stále ze svého okolí slýcháme, že máme být rádi za to, co máme. Dnešní doba je plná vymožeností a nic nám nechybí. Alespoň tak se to říká. Fronty na banány jsou minulostí, stejně jako večery při svíčkách nebo telegram. Dožíváme se vyššího věku, běžné nemoci nemají fatální následky a bezpečnost a demokracie taktéž v minulosti nebyla samozřejmostí.

 

Je tedy vůbec něco, co by nás mohlo vést ke zbláznění?

Ano, a jsou to především slova o tom, že se máme dobře, když sami víme, že dobře není. To, že je dnes zdravotnictví, technologie, školství a mnoho dalšího na velmi vysoké úrovni, ještě neznamená, že nám to stačí ke štěstí a k naplněnosti.

21. století je velmi náročné, avšak zas zcela jinak, než bylo to 20., 19., 18. či třeba 13. století. Dnes nás „do blázince“ žene stres a neustálý strach. Lidé často žijí životy druhých, nemyslí na sebe nebo žijí v osamění. Nejsou spokojeni sami se sebou, protože nedosahují takzvaných ideálů, které stanovuje společnost. Stále se na něco ohlíží a něco plní. Chcete-li ale žít spokojený a šťastný život měli byste se začít mít rádi, být vděční a vše brát s nadhledem. Prostě z ničeho se nezbláznit.

 

„Člověk by se měl mít rád a měl by se umět ocenit, mělo by se to učit už od školky.“ Psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák

 

5 rad, jak se v dnešní době nezbláznit

Na lidi je toho v dnešní době moc. Dostanou-li se do role pesimisty, pak je návštěva psychologa již nevyhnutelným krokem.

 

  1. Řešte věci s nadhledem

Mějte stále na paměti, že vše i život je pomíjivý. To, co je dnes, již zítra nemusí být. Snažte se proto na vše dívat s nadhledem. Neviďte vždy jen tu stinnou stránku a nehledejte za vším problém.

 

  1. Uvědomte si, že jste jen člověk

Přiznejte si, že na vše nestačíte. Máte své limity a máte i své chyby. Přijmout pomoc od druhých není projevem slabosti. Nikdo není dokonalý, nikdo není všemocný.

 

  1. Pomáhejte druhým

Nejen umět přijmout pomoc je důležité, ale i ji dávat. Pokud máte pocit, že hůř už být nemůže, pak vězte, že může. Najděte si čas na pomoc druhým. Pomáhat druhým vás nejen stmelí a spřátelí, ale v některých případech si i uvědomíte, že jsou lidé, kteří potřebují vaší pomoc a kteří jsou k tomu zbláznění o mnoho mil blíže.

 

  1. Buďte sami se sebou a odměňujte se

Nezapomínejte sami na sebe. Odměňujte se, dělejte něco sami pro sebe. Uvařte si dobré jídlo, zajděte na procházku do přírody, jděte sportovat nebo si čtěte. Dělejte něco, co vás naplní a co vám pomůže odehnat chmúry.

 

  1. Žijte okamžikem

Zítřejší problémy vás dnes nemusí zajímat. Nepředvídejte a nesýčkujte. Užívejte si dne a nenechte si hezké chvilky zkazit přemýšlením o negativních věcech. Co se má stát stane se a těžko to ovlivníte.

 

Ano, snadno se to píše, o něco hůř se to čte a velmi těžko se to aplikuje. Přesto se zkuste ve svém životě zaměřit na věci, co vás baví, co vás dělají šťastnými, co vás naplňují. Uvědomujte si maličkosti. Zdraví, milující rodina, dostupnost vzdělání nebo vlastní bydlení není samozřejmostí každého.

Máte-li pocit, že jste již takzvaně „jednou nohou v bláznici“, pak se nechte inspirovat článkem Jak začít pracovat na své proměně, díky kterému najdete nejen sami sebe, ale i chuť opět začít žít a ne jen přežívat. O vaše zkušenosti se s ostatními můžete podělit v diskuzi. Také ta může být plodným zdrojem motivace a inspirace pro další.

 

Simona Aujezdská

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.