Home Osobní rozvoj 3+1 klíče ke štěstí
3+1 klíče ke štěstí

3+1 klíče ke štěstí

62
1

Jsou dva druhy štěstí.

Jedno je takové, co vám může přinést něco mimo vás a pak to, co si člověk pěstuje uvnitř.

A protože to první nejde mít vždycky pod kontrolou (trable ve vztahu nebo s dětmi, neúspěch v práci, škole či podnikání, oblíbený tým prohrává jeden zápas za druhým…), je důležité soustředit se i na to vnitřní, nad kterým máte plnou moc vy sami.

To vás totiž v případě slabých období toho prvního udrží nad vodou a ponechá hlavu (v rámci možností) čistou, abyste nepropadali beznaději a nezavařili si ještě víc.

Právě tohle štěstí se nakonec může stát naším permanentním stavem bytí, ne jen dobrou náladou závislou na vnějším světě.

Způsoby práce na vlastním nitru jsou různé, proto jsem se rozhodl vybrat čtyři základní a jednoduché, které se mě osobně osvědčili a člověk je může zapojit do svého života okamžitě.

1) Umět být vděčný

Důležitost vděčnosti pro lidské štěstí (a s tím přímo spojenou psychiku a zdraví) nejde dostatečně zdůraznit.

Když se kouknete na dnešní společnost, je k neuvěření, jak nikdy nejsme spokojení a pořád chceme víc, i když dávno máme všechno, co k životu potřebujeme.

Nenechte se tímhle šílenstvím zmást a každý den vzdávejte díky za to, co máte – láska, přátelé, rodina, střecha nad hlavou, jídlo, čistá voda, zdraví, elektřina, teplá sprcha, splachovací záchod

Vážně se stačí trochu zamyslet a nebrat tyhle dary jako samozřejmost. Jsme požehnáni nejvyšším komfortem v dosavadní historii, takže trochu vděku vážně není od věci.

A jak se říká: „Kdo je vděčný za to, co má, bude mít vždycky víc. Kdo být vděčný neumí, nebude mít nikdy dost.“

2) Žít přítomností

Životní neklid vzniká z nevhodného přemýšlení. Naše myšlenky neustále tíhnou k zabývání se minulostí nebo spekulováním o budoucnosti. Ale ani jedno z toho není skutečné, jsou to jenom výmysly v naší hlavě.

Záleží jen a pouze na přítomném okamžiku.

Jakmile se člověk naučí být teď a tady, užívat každý moment plnými doušky, aniž by si jej kazil přemítáním o událostech uplynulých či nadcházejících, tak všechen stres, neklid i pochyby mizí.

Minulost nezměníte. Křivdy i přešlapy odpusťte (děláte to i pro svoje dobro) a přestaňte spekulovat co mohlo být jinak, protože kdyby neexistuje.

A budoucnost? Ta se tvoří teď, takže pokud dnešku dáte to, co máte, nikdy se o zítřek nemusíte strachovat.

3) V něco věřit

Člověka tvoří 3 roviny – tělo, mysl a duše. První dvě zaměstnáváme denně, ale hodně z nás ignoruje tu třetí. Jenže pro životní pohodu, rovnováhu a štěstí je nezbytné, abychom nezanedbávali ani jednu z nich.

Nejsnazší způsob, jak uspokojit duchovní rovinu, je něčemu věřit.

Nemusíte hned vyznávat náboženství nebo se ponořit do spirituálna, ale nic člověku nepřinese takový klid na duši, jako víra v něco víc – Vyšší princip, spravedlnost, šťastné konce, Jednota, intuice, Bůh, vesmírná inteligence, reinkarnace a věčný koloběh života

To je fuk, co vám padne do oka.

Zkrátka je důležité mít svou pravdu, o kterou se můžete vždy opřít a která vám přinese vnitřní upokojení, protože skepticismus a nevíra jsou jedni z těch nejzákeřnějších zabijáků.

Nejsem rozhodně z těch, kdo by zatracoval levou hemisféru a její dovednosti logického, pragmatického a faktického uvažování – v našich životech má své místo. Na druhou stranu všeho moc škodí a tenhle pán se rád vydává za celou mysl, i když je jen její polovinou, tak bacha na jeho ustavičné rozumbradování.

Bonus pro odvážné…

Maličkost na závěr. Muzika je mocná čarodějka a umí člověku přinést pocit bytí naživu, jako jen máloco.

Osmělte se a každý den za poslechu oblíbeného žánru alespoň minutku tancujte nebo zpívejte, ideálně spojte obojí – i kdyby jen potají v koupelně.

Hudba je velký dar a pocit štěstí dokáže přinést okamžitě. Navíc se tím člověk otevírá sám před sebou a naučí se nebrat sebe sama příliš vážně. Protože tohle celé tady je stejně jenom sakra dobrodružná jízda…

A pokud chcete pocítit opravdový příliv inspirace, Nick Vujicic je sázka na jistotu: Je tu něco více, než to, pro co žijeme

 

David Zonyga

autor Pohádek Nový Věk

www.pohadkynovyvek.cz

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.