Home Osobní rozvoj 3x poznání, které mi dal seskok padákem
3x poznání, které mi dal seskok padákem

3x poznání, které mi dal seskok padákem

102
1

Tandemový seskok padákem patří spolu s bungee jumpingem nebo zorbingem k těm nejpopulárnějším adrenalinovým zážitkům, díky kterým každý den lidé po celém světě překonávají svoje hranice a získávají zážitky na celý život.

Je to také něco, na co se řada jiných lidí dívá jako na zbytečné hazardování se životem, a tedy neúctu k němu. To je samozřejmě každého věc,  avšak pokud patříte do druhé skupiny, pravděpodobně vás nadcházející řádky nepotěší – mně osobně to dalo hodně a o tom je celý tenhle článek.

Skok padákem jsem plánoval absolvovat několik let, ale dlouho to bylo jen takovéto „něco někdy v budoucnu“. Pak přišel narozeninový dárek od přítelkyně – voucher na tandemový seskok, který musí být uskutečněn nejpozději do konce roku. Nebylo cesty zpět.

Nyní, rok a pár měsíců po úspěšném přistání zpět na zemském povrchu, vidím tyto pozitivní dopady:

1. Strach před je větší než strach při

Tohle možná zná mnoho z vás? Řeknu vám, že potom, co letíte z 2 kilometrů volným pádem, zapíše se vám to pod kůži tlustým písmem. Při cestě na letiště jsem si ještě jaksi nervozitu nepřipouštěl, ale při cestě letadlem vzhůru do oblak už jsem měl pěkně sevřený žaludek.

Potom se otevřeli dveře a šlo to ráz naráz. Skok, pád, let… A na zemi euforie. Bylo to tak rychlé, že se člověk ani nestihne bát. Naopak, byla to prostě bomba!

Od té doby jsem si vědom toho, že nejhorší chvíle strachu jsou před nějakou velkou událostí. Jakmile se jde na to, člověk už se bát nějak nestihne. Potvrdilo se mi to zrovna nedávno, kdy jsem měl premiérově živý rozhovor. Opět bylo velké napětí předem, ale průběh o poznání hladší.

Takže příště, až vám půjde o něco velkého, mějte na paměti, že to bude nakonec mnohem lehčí, než jak to dokáže váš strach při čekání na onu událost zveličit. Nejhorší část je před, nikdy při.

2. Skákat do věcí po hlavě se vyplatí

Jak se blížil onen osudný den, zakázal jsem si kompletně na nějaký skok padákem myslet. Kdybych podlehl svým myšlenkovým pochodům, měl bych z toho totiž pěkně nahnáno. Ale tvářil jsem se jakoby nic až do poslední možné chvilky a pak to prostě udělal, za což si dodnes děkuji.

Tenhle přístup mi dal hodně. Když jsem se rozhodl se svou pohádkovou tvorbou vyjít ven na světlo, držela mě zpátky spousta pochyb. Svůj čas a energii jsem dával do věcí, které jsem si namlouval, že dělat musím a mají přednost, a že stejně tohle vlastně počká a tohle a tamto a jindy a tak. Uf, to bylo výmluv.

A pak jsem si řekl dost.

Lepší čas nikdy nebude, správný okamžik nikdy nepřijde. Prostě to udělej, když to tak cítíš. Ne, nikdo ti nic nezaručí, to přece od začátku víš. No a? A tak jsem skočil po hlavě, stejně jako při skoku z letadla. Dělám to tak dodnes a tenhle přístup mi otevírá tolik dveří, které bych si dříve ani nedokázal představit.

3. Překonat strach člověka nepopsatelně posune

Zatím jsem tu nezmínil jednu zásadní věc – mám docela hrůzu z výšek. Proto hlavní cíl mé padákové zkušenosti byl překonat svůj velký strach. Povedlo se. Ne, že bych z něj byl úplně vyléčený, ale vědomí toho, co jsem dokázal překonat, mě vždy uklidní a zahřeje na duši.

Dalo mi to však něco víc – vnitřní důvěru, že teď už dokážu cokoliv. Nic mi totiž už nepřijde tak děsivé, jako řítit se rychlostí 200 km/h směrem k zemi.

Vůbec samotný pocit strachu nám často dává signál, že právě to, co nás děsí, je třeba zpracovat. V budoucnu to pro nás jinak bude představovat veliké omezení. Jestli chcete zvýšit sebevědomí, rozšířit komfortní zónu, získat odvahu, zesílit životní energii a posouvat se tam, kde to zrovna potřebujete, tohle je nejlepší cesta.

Žádná knížka, seminář ani online trénink za vás váš strach nepřekoná. Tohle je něco, co pro sebe prostě budete muset udělat, pokud nechcete navěky zůstat uvnitř vaší bubliny. Čelte svému strachu přímo a vězte, že za to budete už napořád vděční.

Tak schválně, kdo si chce skočit?

A pokud věříte, že zůstat raději na zemi a neskákat je jistější, připomeňte si vlastně, jak to s těmi „jistotami“ doopravdy je.

David Zonyga

autor Pohádek Nový Věk

www.pohadkynovyvek.cz

 Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.