Home Osobní rozvoj Zdraví Jedinečná jóga
Jedinečná jóga
0

Jedinečná jóga

148
0

Pohyb je důležitou součástí každodenního života. Ale najít v určitém věku ten správný je mnohdy těžké. Jednou z možností pro každého je jóga.

Je stará více než 5000 let a patří do sféry metafyziky. Původem z Indie, patří k nejstaršímu umění tělesného ovládání, navození uvolnění a vyrovnanosti. Tajemství jógy je v pomalém, pružném a jaksi až kočičím pohybu. Jóga je celá o protahování svalů, jehož cílem je zbavit tělo napětí, a tak hodně připomíná pomalé pohyby kočkovitých šelem. V jógových cvicích se všechny pohyby provádějí pomalu a soustředěně, abychom při prvním pocitu bolesti mohli ihned zastavit. Základem všeho nejsou samotné cviky/ásany, ale dýchání a správný dech při praktikování cviků (odkaz na článek S dechem na štíru).

V józe rozeznáváme dva základní druhy:

  • Hathajógu s jejími ásanami – tělesnými pozicemi.
  • Meditativní jógu mnoha forem.

Tou populární a nejvíce známou – a skutečně jóga pro každého – je hathajóga.

Jedinečná jóga

Ano, jóga je jedinečná a jako taková skutečně vhodná pro každého, bez rozdílu věku. Každý si měří svůj rozvoj v józe jen sám se sebou, s tím, jak na tom byl dříve. Proto dává sama jóga pocit úspěchu v cvičení v jakémkoli věku. Důležitá je především vytrvalost, přičemž není nutno praktikovat jednotlivé ásany 20x, ale zcela postačí zaujmout je 2x.

Jóga nejen uvolňuje a omlazuje, ale dodává také energii, rovněž posiluje a reguluje tělesné funkce. Bonusem je, že ulevuje při obtížích zažívání a bolestech všeho druhu. Jak již bylo řečeno, jóga je o protažení svalstva – tedy jógových ásanách a sestavách. ásany jsou pozice, které člověk zaujímá. Názvy vycházejí z indického jazyka: např. Ryba-Matsjásána.

Známe ásany:

  • Inaktivní – k uvolnění svalstva.
  • Aktivní – zaměřené na určité svaly.
  • Statické – k posílení rovnováhy těla.
  • Dynamické – mění se během cvičení.

Ke cvičení je vhodná sestava jógových cvičení dle věku a zdraví, tak aby se procvičilo celé tělo. Existují sestavy pro určité části těla, zdravotní potíže i věkovou skupinu.

Jak cvičit?

Můžete cvičit doma sami, dle CD, DVD, pc, knihy, anebo se přihlásit do některého kurzu. Ke cvičení patří vhodná hudba – New age a relaxační hudba, a tiché větrané místo. Podložka na cvičení by neměla být příliš měkká. Koberec, přeložená deka nebo karimatka postačí. Po těžkém jídle se doporučuje počkat se cvičením 2 hodiny, po lehčím hodinu. Pití před cvičením neškodí.

V reálu je známo cca 11 druhů jógy a některé jsou dosud málo známé:

  • Hathajóga – učí nás ovládat ryze fyzické tělo, svaly a povzbuzuje kondici, spočívá v pročištění organismu před samotným cvičením, je tedy před přípravou na další typy jógy
  • Kundalinijóga – dodává psychickou sílu, schopnost jasnovidění, jasnoslyšení, jasnovědění a jasnocítění
  • Lajajóga – učí být pánem vlastní mysli, posilování paměti a zapamatování si, co jsme kde slyšeli a četli
  • Rádžajóga – cvičí v nadsmyslovém vnímání a moudrosti
  • Samádyjóga – vede k nejvyššímu osvícení, nahlédnutí do smyslu věcí, jejich řádu v rámci přesahu života na zemi
  • Karmajóga – pomáhá rozpoznat příčiny a následky karmy, jejich neutralizaci a odbourávání
  • Bhaktijóga – je jógou dobroty, lásky, vroucnosti k universu, vesmíru či bohu
  • Džnánajóga – zabývá se rozumovou stránkou člověka, říká se jí cesta vědění a patří k nejnáročnějším a nejtěžším druhům jógy
  • Mantrajóga – jóga založená na zpěvu Manter a využití slabik i tónů patřícím k jednotlivým čakrám
  • Jantrajóga – jóga pohybu, skrze pozice, pohyby v kombinaci s dechem, je harmonizována energie, umožňující mysli dosáhnout stavu relaxace a původní rovnováhy
  • Tantrajóga – je jógou o technice krásného způsobu žití, a znamená žít život s láskou k sobě a partnerovi. Žena a muž v tantře jsou spojenci, přátelé a milenci. Mužské a ženské tělo v tantře vyjadřuje prožitky, pocity a emoce.

Jóga jako spoušť

Věřte, nevěřte, jógu (hathajógu) lze praktikovat několikrát denně a to jednoduše při různých situacích během dne. Jen si prostě uvědomit daný okamžik jako jistou „spoušť“, kdy si lze zacvičit.

  • Po probuzení – je příjemné protažení těla vsedě směrem k chodidlům jako byste je chtěli uchopit.
  • Při čištění zubů – se hodí střídavé protahování nohou, když si položíte jednu nohu na lavici nebo umyvadlo a nohu, na níž stojíte, propínáte směrem dopředu i dozadu. Totéž s druhou nohou.
  • Při česání – je možný předklon vpřed, přičemž se postavíte s propnutými koleny a volným pohybem češete vlasy.
  • V kuchyni – když loupete brambory a děláte dřepy, či stoupáte si na špičky, když něco vytahujete ze spíže a skříňky.
  • U jídla, na gauči, nebo u psacího stolu v kanceláři – lze lehce cvičit svaly hýždí, kdy v sedu na židli zatínáte a povolujete oba hýžďové svaly.
  • Při čekání na semaforu – můžete cvičit klik na volant tak, že krčíme pomalu paže v loktech a klademe jimi odpor pohybu těla vpřed, dokud se hlava nedotkne volantu. Stejně zvolna se vraťte.
  • V letadle, autobuse, autě – uvolňovací cvičení s hlavou, kterou zatlačíte proti opěradlu, setrváte krátce v této poloze a pak položte ruce na kolena a silně zatlačte proti nim, jako byste chtěli vstát. Vědomě napínejte a uvolňujte jednotlivé skupiny svalů, hýbejte rameny dopředu a dozadu.

Jóga na uvolnění a ke kladnému náhledu na svět

Jóga může být pomocí i na poruchy spánku, správné (a nejen fyzické) uvolnění a také vidění světa v pozitivním kontextu. Poruchy spánku způsobuje nejen špatná strava, ale i stres z přetažení, hektický život a každodenní koloběh, v němž se ocitáme. Neprospějí tomu ani nadměrné množství kofeinu, málo pohybu a psychická zátěž. Berličkou je šálek heřmánkového nebo meduňkového čaje, horkého mléka, kratší procházka, koupel nebo dobrá knížka před spaním. Z jógových ásan zkusme – svíčku, rybu, hloubkový dech, kyvadlo nebo kroužení hlavou. To navíc napomáhá při úporném ztuhnutí šíje, přináší úlevu při bolestech za krkem, bolestech hlavy, uvolňuje celé tělo a odstraňuje dvojitou bradu.

Tip – Jóga pro uvolnění

Sedněte si pohodlně do tureckého sedu, stáhněte ramena dozadu, a nechte hlavu padat dopředu, ať visí jako uvolněná hlava loutky. Chvíli vydržte, pak zvedněte hlavu a nechte ji klesnout dozadu. Opět chvíli vydržte. Následně hlavu nechte klesnout na levou stranu k rameni a pak na pravou. Setrvejte vždy několik vteřin. Představte si, že jste hadrový panáček a svěste hlavu. Pak jí otáčejte jemným plynulým pohybem. Zkuste totéž na druhou stranu. Zopakujte 3x.

V jednoduchosti je síla

Tyto všechny zde zmíněné jednoduché a vcelku snadno zvládnutelné cviky hathajógy, včetně mého tipu, vám pomohou pečovat a udržet si zdraví. Není totiž pravda, že funkce a výkonnost těla musí s věkem slábnout. Když věnujete cvičení pravidelný čas ve svém životě, posilujete organismus jako celek a to se vždy vyplatí. Spolu s pravidelnou relaxací, meditacemi, vizualizacemi pozitivních postojů a jejich afirmováním, můžete svůj život získat mít opět ve vlastních rukách.

Pokud vás zajímá, jak se naučit meditovat, přečtěte si náš další článek Jak meditovat – krok za krokem.

Pavla Jelínková

Žít, nejen přežívat

Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.