Home Osobní rozvoj Zdraví Jste opravdu to, co jíte?
Jste opravdu to, co jíte?
0

Jste opravdu to, co jíte?

209
0

Svou roli hraje ze 75 % Váš jídelníček, a proto platí, že jste to, co jíte. Patříme na druhou příčku obezity, jsme holt NÁROD JEDLÍKŮ. Neumíme se správně stravovat a na pohyb nemáme čas ani chuť.

Továrně STOP

Vyvarujte se cukru, trans-tuků a všech průmyslově zpracovaných potravin. Zní to možná drsně, ale vše, co pochází z továrny, Vám ublíží v menší či větší míře! Nedostatek vlákniny zase znamená delší dobu trávení. Nakonec záleží i na poměru kyselých a zásaditých potravin, které jíte. To pak značně ovlivňuje rychlost regenerace po tréninku a schopnost absorbovat všechny živiny.

Nepřátelská kalorie

Příčinou nadváhy je porušení „energetické rovnováhy“, to znamená, že příjem energie je vyšší než výdej. Budiž, až na to, že není jedno, v jaké formě ony „kalorie“ (energii) konzumujeme. Je tomu tak proto, že každá z živin má vlastní metabolické „cestičky“, a tudíž působí na organismus odlišně. Živiny různého druhu odlišně působí na hormonální regulaci, a tudíž také různým způsobem podporují – nebo blokují – využití živin při tvorbě energie.

Dech beroucí deprese

Zhruba každý třetí obézní člověk prý trpí depresemi a více jak třetina obézních necítí dost energie pro každodenní činnosti a život. A jak jsou na tom zase ti hubení, co by chtěli přibrat?

Myslím si, že v době, kdy svět ovládají civilizační choroby, jsou na tom všichni stejně. Navíc obezita je jednou z civilizačních onemocnění. A tak jen ti, kteří o sebe dbají, myslí na sebe a mají se rádi, jsou na tom dobře. Ať už jste chudí nebo obézní, je důležité dobře a kvalitně jíst, hýbat se, relaxovat a odpočívat,“ tvrdí Petra Lamschová, šéfredaktorka časopisu Dieta.

Nyní stojí za zmínku uvést pár lživých výživových tvrzení, kvůli kterým některé potraviny raději do svého jídelníčku nezařazujeme, přitom jsou tak prospěšné našemu zdraví.

Vejce jsou nezdravá

Ve skutečnosti jsou vejce „nadupaná“ kvalitními bílkovinami a celou řadou dalších důležitých „mikroživin“. Obsahují cholesterol, o němž se tvrdí, že je příčinou srdečních onemocnění. Ve skutečnosti cholesterol není „zabijákem“ a konzumace vajec nezvyšuje cholesterol v krvi, dokonce podporuje zvýšení hladiny „hodného“ čili HDL-cholesterolu.

Konzumace hojnosti bílkovin je rizikové výživové chování

Tvrdí se, že nadbytek bílkovin ohrožuje kostní hmotu (způsobuje odvápnění). Pravda je, že nadbytek bílkovin může zvýšit vylučování vápníku z krátkodobého hlediska. Přesto dlouhodobé sledování prokázalo přesný opak. Předesílám, že živým důkazem jsou sportovci (hlavně sportovkyně). Připouštím, že v  případě žen nelze vyloučit, že masivní nadbytek bílkovin v období perimenopauzy a v klimakteriu negativně působit může. Dalším neoprávněným tvrzením je upozornění na možnost přetížení ledvin. Pravdou je, že to platí v případě kojenců a batolat. A dále v případě vážného onemocnění ledvin (tzv. uremie) je samozřejmě nutné snížit příjem bílkovin. To ale neplatí pro zdravé jedince, u nichž naopak platí, že dostatečný příjem bílkovin může hrát pozitivní roli v prevenci diabetu a hypertenze. Dostatek nebo mírný nadbytek bílkovin zlepšuje pravděpodobnost vybudování dostatečné svalové hmoty a také znamená relativní snížení příjmu sacharidů. Je tedy z hlediska rizika vzniku oběhových onemocnění příznivý.

Saturované tuky jsou nezdravé

Již celá desetiletí slýcháváme, že saturované tuky (SAFA) jsou příčinou zvýšení rizika vzniku oběhových (srdečních) onemocnění (KVO). Nejnovější studie dokázaly pravý opak. Není nejmenší důvod obávat se másla a kokosového oleje.

Cukry jsou špatné, protože jsou to jen „prázdné kalorie“

To je pravda v případě jednoduchých, samostatně používaných cukrů, především sacharózy. Někteří odborníci prohlašují za problém fakt, že sacharóza se skládá z jedné molekuly glukózy a jedné fruktózy, přičemž je to právě fruktóza, která by měla způsobovat problémy. To nelze vyloučit navzdory snahám některých odborníků prohlásit fruktózu za „bezpečnou“. Já za tím vidím jen politiku a byznys.

Pití kávy je nebezpečné

Pravdou je, že vyšší množství kávy (kofeinu) může mírně zvýšit krevní tlak u citlivých osob. Četné studie však prokázaly, že popíjení kávy zřetelně snižuje riziko rozvoje některých onemocnění! Předesílám, že se jedná o diabetes a Alzheimerovu chorobu. Konzumenti kávy mají až o 67 % nižší riziko vzniku diabetu 2. typu, vyskytuje se u nich významně méně případů Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, mají až o 80 % nižší riziko jaterních chorob, jakou je například cirhóza. Kofein dokáže mobilizovat tukové zásoby, podporuje přeměnu živin na energii a zvyšuje fyzickou výkonnost. Zlepšuje náladu, paměť, reakční dobu a psychickou výkonnost. Káva obsahuje účinné antioxidanty ve velkém množství. Samozřejmě nelze popřít, že na některé osoby kofein působí nepříznivě. Také nelze popřít, že kávová zrna se praží (stejně jako kakaové boby), z čehož mohou vzniknout nepříznivě působící látky. Proto roste obliba tzv. zelené kávy stejně jako nepražených kakaových bobů. Nicméně – jíst se to fakt skoro nedá!

Stanovte si zdraví, kondici a vitalitu jako svou nejvyšší hodnotu a proměňte slogan JSTE TO, CO JÍTE na krásu a štíhlost.

Jestli se o zdravý životní styl zajímáte, přečtěte si i článek Váha se zastavila. Co teď?.

 

Martina Kalinová

šéfredaktorka Já to dokážu

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.