Home Osobní rozvoj Zdraví Odpočívejte i v návalu povinností
Odpočívejte i v návalu povinností
0

Odpočívejte i v návalu povinností

208
0

Také se sama sebe ptáte, jak skloubit rodinu, práci, domácí povinnosti a najít si chvilku sama pro sebe? Čas nejde zastavit a den neprodloužíte. Pokud se však nenaučíte efektivně odpočívat, únava vás brzy dostihne. Odpočinek by měl být každodenní součástí našeho života. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Jak si najít čas sama pro sebe

Máte nabitý program, ráno vypravit děti do školky/školy, jít do práce, na nákup, vyzvednou děti, věnovat se jim, pak uvařit večeři, popovídat s manželem a je pomalu čas jít do postele. Ale co vy? Nezapomínejte na sebe, únava a stres patří mezi naše velké nepřátele. Časem se to projeví i v pracovním procesu. Když jsme unavení, jedeme na mnohem nižší výkon. Nakonec to dopadne tak, že sice stihnete za den spoustu věcí, ale nic vlastně neuděláte pořádně.

Odpočinek můžeme rozdělit na aktivní a pasivní. Aktivní forma relaxace zahrnuje pěstování různých koníčků, například sport či zahrádkaření. Pasivní odpočinek znamená naučit se úplně vypnout a maximálně se uvolnit. Někomu se to podaří doma na gauči s dobrou knihou, poslechem příjemné hudby nebo si můžete zajít na relaxační masáž či kosmetiku a nechat se hýčkat. Ideální je naučit se zkombinovat oba způsoby.

 

Neodsouvejte odpočinek na pouze na večer

Častou chybou, které se dopouštíme, je, že si chceme vše naplánovat. Naučit se hospodařit s časem určité plánování vyžaduje, nicméně odpočinek bychom neměli odsouvat až na pozdní hodinu. Cítíte se unavená? Odpočívejte v tu chvíli, kdy potřebujete. I v práci si můžete udělat pět minut, kdy si dáte pauzu, kávu nebo si jen tak sednete a vypnete (samozřejmě záleží na okolnostech a charakteru vaší práce).

Určitou formu odpočinku je vhodné si rozdělit do celého dne. Ráno si v klidu vychutnejte snídani. Alespoň pět minut jen vy, dobrá snídaně a káva, případně si u toho můžete přečíst noviny. V poledne nevyužívejte pauzu na oběd vyřizováním různých úřadů či nákupem oblečení pro děti. Zajděte si s kolegyní na dobrý oběd, proberte věci, které vás zajímají a opět se snažte maximálně uvolnit a hodit za hlavu pracovní i osobní starosti. Stačí jen pár minut a uvidíte, že naberete mnoho sil a lépe zvládnete odpolední pracovní povinnosti.

Plánujte svůj odpočinek, ale zároveň se naučte poslouchat své tělo. Uvidíte tu úlevu a navíc váš mozek pak dokáže myslet efektivněji.

 

Proč je tak důležité odpočívat?

Jedete na plný plyn a máte pocit, že to zvládáte? Je pravda, že ženy vydrží hodně. Ovšem přetížení organismu mnoha povinnostmi se v těle pomalu ukládá a po čase začne projevovat různými způsoby. Vyčerpanost může vést ke snížení imunity, bolestem hlavy i zad a v krajních mezích až k depresím. Nejdříve se dostavuje podrážděnost, výkonnost klesá. Paradoxem bývá také skutečnost, že ačkoliv se žena cítí velmi unavená, večer nemůže usnout. Dostává se do začarovaného kruhu, ze kterého není úniku.

 

Žít znamená dýchat

Jogíni zastávají názor, že hluboké dýchání dokáže naše tělo i mysl doslova restartovat. Je to určitá forma pasivního odpočinku, kdy se soustředíte pouze na svůj dech. Zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte nosem a hluboce vydechněte.

 

Odpočívejte, vyplatí se vám to!

Jakmile se naučíte odpočívat, brzy poznáte ten rozdíl. Svět se najednou stane lepším, vlídnějším ke všemu, co je pro vás důležité. Zařaďte odpočinek nenásilnou formou do každého dne a vyhnete se tak zbytečnému napětí. Váš život a zdraví je to nejcennější, co máte. Je třeba si jej hýčkat. Inspirujte se dalším zajímavým článkem Nenechte si ukrást svůj sen.

 

A jak odpočíváte vy? Podělte se s námi v komentáři.

 

 

Martina Richterová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.