Home Osobní rozvoj Zdraví Pokud své potomky milujete, dopřejte jim pohyb
Pokud své potomky milujete, dopřejte jim pohyb
0

Pokud své potomky milujete, dopřejte jim pohyb

124
0

Snad každý rodič si přeje, aby bylo jeho dítě zdravé a spokojené a do života si odneslo nejen hezké vzpomínky na dětství, ale také správné návyky. V prvních letech života a dospívání si dítě osvojuje správné životní hodnoty a přístup ke svému zdraví. K zdravému životnímu stylu, především dítěte, neodmyslitelně patří vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Všichni víme, že doba se změnila, co se však nezměnilo, je, že člověk musí jíst, aby přežil a také, že se musí hýbat. Bohužel v dnešní pohodlné době na dostatečný pohyb zapomínáme. Proč potřebují děti dostatek pohybu? Protože je důležitý pro zdravý vývoj svalů, kostí, kloubů, vybudování síly, vytrvalosti a zdravé soutěživosti.

Jaká je skutečnost? Alarmující!!

Podle studií v rámci ČR vůbec necvičí až 25% dětí, téměř 30% jich trpí nadváhou, rapidně se zvedá počet dětí s cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, potížemi s kosterním a svalovým systémem, děti mívají skoliózu, kyfózu a špatné postavení kloubů. Děti se hýbají v průměru jen 40 minut denně, přičemž se za ideální považují až 3 hodiny přirozeného pohybu za den. Fyzioterapeuti bijí na poplach, časté a vážné úrazy dětí jsou způsobeny jejich neobratností. Dnešní děti zkrátka a dobře neumí ani padat. Dítě nastoupí do školy a nemá základní pohybové dovednosti, neumí správně běhat, skákat po jedné noze, kotrmelec a házet míčem. Učitelé by mohli vyprávět o tom, kolik dětí jim přinese omluvenku na tělocvik, protože se jim prostě nechce cvičit a rodič omluvenku napíše, aby měl klid.

Děláte to tak i vy? A jak je na tom vaše dítě s váhou a ochotou něco dělat?

 Další ohroženou skupinou jsou děti ambiciózních rodičů, kteří je již od předškolního věku (3-6let) předčasně specializují na konkrétní sport (hokej, fotbal, tenis, gymnastika). Předčasná specializace způsobuje, že i tyto děti mají problém zvládat základní cviky, jsou jednostranně přetěžovány, trpí svalovou nerovnováhou a bolestmi zad. Jejich předčasná orientace na výkon mnohdy také vyvolává strach z neúspěchu a možné psychické problémy, které se často objeví v době puberty a děti se sportem skončí.

Za to, kolik vaše dítě váží, jak vypadá a jaký je jeho zdravotní stav, odpovídáte vy, rodiče. Vy jste ti, kteří formují osobnost malého človíčka, a proto by vám to nemělo být jedno. Mně to jedno není, vždyť i proto jsem založila fitness centrum, abych svými praktickými zkušenostmi pomohla lidem a dětem vypořádat se s problémy způsobenými necvičením.

Je dobré děti navyknout na pravidelný pohyb již od útlého batolecího věku a učinit z něho přirozenou součást života. Sport a pohyb obecně by měl pro děti představovat zábavu a relaxaci nikoli stres a nepříjemnou povinnost. Každý věk dítěte má své zákonitosti, tak jako tříměsíční dítě prostě nenaučíte chodit, tak pětiletý klouček se nenaučí skákat přes kozu nebo driblovat s míčem. Nechte své dítě se přirozeně vyvíjet a dopřejte mu přirozený pohyb.  Začněte už od batolete, různé speciální lekce pro batolata nebo plavání najdete určitě v každém větším městě. Velmi důležité období pro vybudování pozitivního vztahu k pohybu je předškolní věk 3-6 let. Děti milují pohyb, jsou hravé, zvídavé a neposedné, a proto se svým dětem věnujte. Učte je jezdit na kole, bruslích, hrajte na schovávanou, nechte je lézt po žebříku a přihlaste je také do kroužku. Nezapomeňte, že kvalitní sportovní kroužky by měly u dětí tohoto věku rozvíjet celkovou obratnost jako kotrmelce, šplh, přeskoky, slalomové běhy, hody míčem, správné padání a běh, vytrvalost, rychlost a sílu. Jejich nedílnou součástí by měly být základy atletiky, gymnastiky, míčových her a rozvoj pohybové motoriky. Pohyb v těchto lekcích není založen na výkonu, a proto je vhodný pro všechny děti, štíhlé, s nadváhou, talentované, průměrně i méně šikovné.

Pohyb by v tomto věku neměl mít podobu tréninku!

A tak se, vážení rodiče, ptejte, zda kroužek, do kterého chcete své dítě dát, tato kritéria splňuje a zda s  dětmi pracují skuteční odborníci. A právě ti vám také později poradí, v čem vaše dítě vyniká a v jakém následujícím sportu dítě dané dovednosti nejlépe využije.

Kdy začít s tréninky?

Okamžik tréninků, ale v přiměřených dávkách, nastává v době mladšího školního věku ( 6-12 let). Až v tomto období by se talentované dítě mělo začít specializovat a to vzhledem k vývojové zákonitosti pohybu v určitém věku. Bohužel velkým problémem většiny sportovních klubů je, že děti přijímají ve velmi nízkém věku (dotace jsou prostě dotace), tedy předčasně, aniž by děti měly osvojené základy pohybové přípravy a daný sport bez problémů zvládly. Děti jsou jednostranně přetěžovány (představte si, že v posilovně posilujete celý život jen jednu ruku), mají pouze tréninky dané specializace, špatně se protahují a většinou chybí i vhodná kompenzační cvičení.

Každopádně již v počátcích „ sportovní kariéry“ dítěte se bohatě vyplatí vaše investice do pohybu v batolecím a předškolním věku. Vaše dítě bude zvládat základní dovednosti pro daný sport a bude mít smysl pro fair play hru, získá sebevědomí, nebude nemocné a tak ušetříte za léky a vitamíny.

Z každého dítěte nemůže být vrcholový sportovec

Neznamená však, že nemůže mít rádo pohyb. Je velké množství sportovních aktivit pro mladší a starší školní věk, které se nezaměřují na výkon, ale hlavně na zábavu a radost z pohybu. Nesoutěžní taneční kroužky, skupinová cvičení, kurzy sebeobrany, speciální zdravotní cvičení a další jiné. Vaše dítě může v dospělosti milovat rekreační jízdu na kole, běh, volejbal, box, plavání, prostě cokoliv.

Pokud svoje děti opravdu milujete, dopřejte jim pohyb, protože jedině tak se z nich stanou zdraví, šťastní, silní, odolní a úspěšní jedinci. A to si pro děti přece přejeme všichni.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.