Home Podnikatelský rozvoj Lidské zdroje a rozvoj dovedností Pracovní výkon Psychický teror na pracovišti II. – bossing
Psychický teror na pracovišti II. – bossing

Psychický teror na pracovišti II. – bossing

0
0

Bossing představuje soustavné psychické týrání podřízeného. Na rozdíl od mobbingu, kdy se šikany vůči oběti dopouští obvykle kolektiv, je bossing záležitostí jednotlivce – nadřízeného. Naneštěstí projevy i obrana proti bossingu jsou mnohem těžší než při šikaně ze strany kolegů, přesto není důvod být v roli oběti. Jak se účinně bránit?

Jak se bossing projevuje?

Při bossingu bývá poměrně obtížné určit míru toho, jestli se ze strany šéfa jedná „pouze“ o manažerská opatření nebo jde o šikanování. Mezi hlavní projevy bossingu patří například přetěžování prací, zadávání těžkých až takových úkolů, které není člověk schopen sám a v daném termínu zvládnout. Velice častým projevem jsou neustále kontroly, které jsou ve srovnání s ostatními kolegy podstatně častější a kritika, která bývá mnohdy neoprávněná.

Nadřízený, který se rozhodne svého zaměstnance šikanovat, se neostýchá jej pomlouvat, zesměšňovat a ponižovat. Používá ironické poznámky, zastrašovat ho výpovědí nebo zaměstnance různými způsoby znevýhodňovat, např. při odměňování. Při bossingu není výjimečná ani pracovní izolace, kdy konkrétní zaměstnanec není zvány na různé porady, není informovaný o důležitých rozhodnutích. Zkrátka šéf dělá vše proto, aby zaměstnance systematicky trápil.

Obrana proti bossingu

V případě, že na pracovišti dochází k mobbingu, tedy šikanování oběti ze strany kolegů, je obrana proti tomuto jednání přeci jen jednodušší než při bossingu. Šikana ze strany šéfa je totiž jasným signálem problematické osobnosti manažera. Nejedná se o „pouhou“ antipatii, kterou mezi sebou mohou mít kolegové, protože na sebe vzájemně žárlí nebo si prostě nesedli. Přesto obrana proti bossingu existuje. Pokud se jedná o mírnou formu šikany, můžete zkusit přímé asertivní jednání a nadřízenému jasně vymezit hranice, co jste a co už nejste ochotní tolerovat.

Jako obrana proti šikaně ze strany nadřízeného vám může velice dobře posloužit, když si schováte důkazy (písemnou dokumentaci, e-maily, SMS zprávy) a zajistíte si svědectví lidí, kteří byli u toho, když se k vám nadřízený nechoval s patřičnou úctou, když vás tyranizoval. Další možností je obrátit se na vyššího nadřízeného nebo personální oddělení. Pokud situaci nebudete schopni vyřešit, ze zaměstnání odejděte, ale nedovolte, aby nad vámi tyran zvítězil.

Najděte sílu a odhodlání bojovat

Bojovat v práci s vlastním šéfem k ničemu nepovede, zvlášť pokud se jedná o majitele firmy nebo člověka v takovém postavení, že s ním nehnete. Nicméně to, že dáte výpověď, můžete nakonec využít ve svůj prospěch. Jakmile nebudete na svém původním zaměstnavateli závislí, budete mít jinou práci a nebudete žít v každodenním stresu a strachu, že si vás šéf „zase podá,“ vyhledejte pomoc odborné organizace a oficiálně si stěžujte u vyššího managementu. Případně podejte oznámení na policii. Důležité je mít shromážděné důkazy, v opačném případě byste vařili z vody.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.