Home Osobní rozvoj Půjčka před výplatou – 5 důvodů proč NE!
Půjčka před výplatou – 5 důvodů proč NE!

Půjčka před výplatou – 5 důvodů proč NE!

80
0

Řešit nedostatek financí půjčkou před výplatou, je ošemetné. Toto jednoduché a na první pohled snadné řešení se může stát noční můrou, která se v konečném důsledku hodně prodraží. Známe 5 důvodů, proč půjčce před výplatou říci NE!

Ano, půjčit si před výplatou je velmi snadné a jednoduché. A hodně nebezpečné. Sice je to rychlé a efektivní řešení obtíží s nedostatkem peněz, ale je to také jistá cesta do záhuby v koloběhu půjček a půjčování, z něhož není návratu. Proč si raději takovou půjčku odpustit, a co časté půjčování způsobí? A jak z tohoto bludného kruhu ven?

Výdaje a zase výdaje

Jistě, je zapotřebí platit výdaje – účty za elektřinu, plyn, bydlení, školku, školu, stravování dětí, zájmové kroužky a mnoho dalšího. K tomu je také nutno myslet na nákupy potravin, zkrátka jídlo, na něž finance před výplatou často mnohým chybí. To je vše jasné. Ale vyplatí se sjednání takové půjčky? Máme pro vás pětku důvodů, proč říct půjčce před výplatou rázné NE!

  1. Přeplatíte

Po výplatě přichází nepříjemný moment, kdy je nutno půjčku splatit. A okamžité prostředky s sebou nesou velmi vysoké a nepřiměřené úroky, které mohou být i ve stovkách korun navíc, jež následně za půjčku uhradíte.

  1. Nevýhodná smlouva

Je to dáno také tím, že půjčka se (dle reklamy a prezentací v médiích) jeví jako velmi výhodná. Opak však je pravdou. Kamenem úrazu je to, že si lidé často pořádně ani důkladně nepřečtou sjednávanou smlouvu (a odstavce vyvedené malým písmem pod čarou vůbec) a podepíší ji. Určitě se vyplatí obezřetnost a důkladné prostudování podmínek smlouvy.

  1. Za pár tisíc stovky navíc

A tak za pár tisíc korun zaplatíte v některých případech až stovky korun navíc. Odvíjí se to od vysokých (a podpisem odsouhlasených) sjednaných úroků RPSN. Nebylo by lépe řešit situaci jinak (pozdržením plateb o pár dní, půjčkou od rodiny a přátel, či zálohou zaměstnavatele) případně se uskrovnit včas, a ušetřit si tyto zbytečné výdaje pro sebe či rodinu?

  1. Pozdržení splátky se prodraží

A když se vám třeba stane, že nejste schopni splatit půjčku v daném termínu, velmi se vám prodraží. Tady se již jedná o mnohonásobně vyšší částky, než činí RPSN. Jsou to až tisíce korun, jež vytáhnete ze své kapsy navíc!

  1. Dobří a ti špatní

Vždy ve všech sférách a odvětvích existují dobří a solidní poskytovatelé (služeb, produktů, zboží), a ti špatní. A platí to i pro poskytovatele půjček. A vy nikdy nevíte, na kterého z nich narazíte. A u těch „zlých“ se mohou skryté poplatky, sankce a RPSN vyšplhat až na ne stovky, ale tisíce procent z částky!

Důvěřuj, ale prověřuj…

Když už je půjčka skutečně nezbytná, ideální je vzít si ji u stabilního a bezpečného poskytovatele. Tedy prověřit si, jaká je to společnost – za pomoci recenzí, komentářů a názorů na internetu od těch, co půjčku využili, případně i dle obchodního rejstříku, sídla firmy a solidních (nejen fiktivních) kontaktů na něj. Není li uvedena emailová adresa, telefonní číslo bez automatu na živého operátora, či zjistíte-li dle OR, že je firma v likvidaci,žádném případě jejích služeb nevyužívejte!

O tom, jak správně nakupovat nezruinovat peněženku, čtěte více v našem článku Finanční gramotnost pro záchranu peněženky.

 

Pavla Jelínková

Žít, nejen přežívat

Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.