Home Osobní rozvoj Rodina a náročná práce – jde to dohromady?
Rodina a náročná práce – jde to dohromady?

Rodina a náročná práce – jde to dohromady?

274
0

Podle nejrůznějších průzkumů vede náročná práce k psychickým problémům a duševním chorobám, ničí manželství – zkrátka nevěstí nic dobrého. Znamená to tedy, že si máme dát nohy na stůl a neusilovat o vysněné vyšší cíle? Ani náhodou! Stačí se řídit jednoduchými zásadami a v průběhu života si vytvářet své vlastní, pak vám zbude dost času na cokoliv.

Zásada 1 – Soustřeďte se na zásadní problémy

Den má 24 hodin a nevypadá to, že by se to mělo v dohledné době změnit, takže se této skutečnosti přizpůsobte. Neberte si na své triko mnohonásobně více úkolů, než je reálné zvládnout. Buďte realističtí k sobě, své práci a v neposlední řadě k rodině. Při výchově dětí se soustřeďte na to opravdu zásadní, kam bezesporu patří i správná výchova či zdravá strava. V práci nepodstatné věci vůbec neřešte. O tom, co je nepodstatné rozhodujete vy, nenechte se nikým zmanipulovat.

 

Zásada 2 – Nepárejte se s emaily

Emaily jsou obrovským požíračem času. Schválně si někdy stopněte, kolik času vám zabere jejich čtení a odepisování. Chcete-li trávit více času se svou rodinou, práci s emaily zefektivněte, což v překladu znamená vyřizujte emaily okamžitě a rychle. Procházejte svou schránku i několikrát za den, reagujte rychle, nepodstatné emaily rovnou smažte. Jednoduchým  dotazům či úkolům dejte max. 30 vteřin, na důležité texty si udělejte čas, ale předem si to naplánujte.

 

Zásada 3 – Plánujte si práci i soukromý čas

Mezi klienty a rodinou je samozřejmě rozdíl, ale v obou případech chcete těmto lidem maximálně vyhovět, uspokojit jejich požadavky, být vůči nim spolehliví. Toho dosáhnete tím, že propojíte práci a soukromí do jednotného seznamu denních úkolů. Jakmile si ve svém pracovním diáři poznamenáte nejen pracovní, ale i soukromé úkoly, budete mít dokonalý přehled o tom, co vše je třeba za den stihnout. Přesným plánováním pomůžete svým klientům, rodině i sobě.

 

Zásada 4 – Ke vzdělání přistupujte moderně

Jako profesionál(ka) se potřebujete vzdělávat, jenže pravidelná osobní účast na seminářích, přednáškách či chození do jazykového kurzu, je časově náročné. Čas od času není od věci se nějakého semináře osobně zúčastnit, ale stejně dobře vám mohou posloužit i online přednášky nebo audioknihy, které můžete poslouchat při každé vhodné příležitosti přímo z mobilu. Poslechem se můžete zdokonalit i v cizích jazycích, stačí si koupit nebo stáhnout vhodný program do mobilu.

 

Zásada 5 – Neztrácejte čas umýváním oken

Já osobně mám (některé) domácí a pomocné práce v oblibě. Například mě baví přesazování květin, mám ráda dokonce i luxování a leštění podlahy. Skvěle si u toho vyčistím hlavu, jenže pokud máte náročnou práci, která vám navíc vydělává nemalý finanční obnos, a k tomu rodinu, které se chcete věnovat, pak je nutné určit si své priority. Neztrácejte čas mytím oken nebo žehlením plného koše prádla, najměte si na to profíka a vy se věnujte svému byznysu a rodině.

 

Doporučení na závěr

Existuje nespočet zásad a postupů, díky kterým si můžete svůj den lépe zorganizovat. Na nejlepší a nejúčinnější z nich ale musíte přijít sami, musíte si je vyzkoušet v praxi. Inspirujte se ostatními, čtete motivační články (během čtení si můžete vyskočit na běžecký pás, viz článek o tom, že pohyb působí proti stresu), ale zachovejte si selský rozum. Když na vás odněkud vybafne článek o tom, že náročná práce zničí vaše zdraví i rodinný život, zasmějte se tomu. Zničující může být pouze náš špatný postoj k určitým věcem. Jestliže své povinnosti v práci správně uchopíme, naopak můžeme ze své práce čerpat energii, což se pozitivně promítne i ve vztahu k dětem a partnerovi.

 

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.