Home Osobní rozvoj Jak se zbavit strachu ze změny povolání
Jak se zbavit strachu ze změny povolání

Jak se zbavit strachu ze změny povolání

534
0

Pracujete v jedné společnosti už tak dlouho, že ani nevíte, jak to funguje jinde? Nejraději byste utekli, ale mozek Vám našeptává důvody, proč to nejde? Vymlouváte se a přijímáte negativní scénáře, které Vám říká okolí a ne Vaše nitro? Bojíte se změny? Pak právě pro Vás je tento článek.

Často posloucháme nepravdivá proroctví a informace, které nás demotivují. Můžeme mít pocit, že novou práci nedostaneme, protože je např. vysoká nezaměstnanost. Můžeme si připadat příliš staří nebo příliš mladí a nezkušení, s dětmi na obtíž nebo naopak bezdětné nechtějí. Jsou miliony teorií, které náš mozek ze strachu umí vymyslet, jen abychom zůstali při zemi a tam, kde to známe. Jak se zbavit těchto předsudků o neúspěchu, nastavit se na nový začátek a změnu povolání?

Důležité je očistit se

Všechny myšlenky týkající se stávajícího prostředí prostě vyhoďte. Věty typu „Všude je to stejný, to si nevybereš,“ prostě smažte. Jak? Když Váš mozek podlehne a začne tyto věty opakovat po ostatních, je to varovný signál. Pozorujte svou mysl a všímejte si, co Vám podvědomí napovídá. Když si všimnete nějaké z těchto negativních vět, zadržte ji, dejte jí pozornost a v duchu si řekněte: „To nejsem já.“ Myšlenku v představě odsuňte a vyhoďte z hlavy.

Co dělat dál

Často ani nevíme, co vlastně chceme dělat. Většina zaměstnanců hledá práci na portálech, kde sledují nabídku podle toho, co si tam nastavili (často před několika lety). Důležité však je si svoje priority nastavit aktuálně podle potřeb. Nedívat se na nabídky, kterých je moc a jsou obecné, ale sestavit si v hlavě jasnou představu, co doopravdy chci dělat, a to do nejmenšího detailu. Teprve podle toho začněte hledat. Dobrým tipem, jak zjistit, co Vám opravdu jde, je zeptat se svých kolegů i přátel, v čem podle nich vynikáte nebo v čem jim nejvíce umíte pomoct. Dozvíte se tak velmi zajímavé informace, kterých byste si někdy sami ani nevšimli. Zkuste se také zamyslet nad tím, jakou práci byste dělali i zadarmo. Jaká práce by Vás naplňovala, i kdybyste z ní neměli příjem?

Akce

Nejrychlejší a nejúčinnější metoda, jak změnit práci, když se nemůžete několik let rozhoupat, je prostě dát výpověď. Pokud už dlouho toužíte po změně, je na čase přestat říkat „až“ (až budou děti ze školy, až splatím auto, až… až…), ale prostě začít jednat. Nebojte se zariskovat a odhodlat se k činům! Nenechte se stávajícím kolektivem ovlivnit a vždy běžte jedině za svým cílem. Pamatujte, že tam, kde je něco starého, nemůže přijít nic nového. Pokud tedy hledáte novou práci, ale zároveň máte v záloze práci starou, může se jednoduše stát, že se Vám nová práce nepodaří najít, protože jste ještě neuvolnili potřebnou energii, ale stále lpíte na něčem starém a schováváte se za svou jistotou.

Zkuste si tedy nastavit tyto změny:

  • Zapomeňte na negativní proroctví a slova znějící od okolí
  • Zeptejte se spolupracovníků, v čem vynikáte
  • Napište si svou vysněnou práci do detailu a soustřeďte se jen na ni
  • Dejte vesmíru jednoznačně najevo, co chcete a vyvolejte akci

Nyní už se můžete začít připravovat na nový pracovní start. Vykročte směle do lepší budoucnosti s www.jatodokazu.cz, kde Vás k novým krokům rádi kdykoliv nasměrujeme.

 

Aneta Gregorová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.