Home Osobní rozvoj Jak si ve vztahu udržet „ růžové brýle “?
Jak si ve vztahu udržet „ růžové brýle “?

Jak si ve vztahu udržet „ růžové brýle “?

398
0

Na začátku vztahu je všechno krásné. Vaše drahá polovička je nejbáječnější široko daleko a vy si nemůžete vynachválit, jak skvěle jste si vybrali. Těšíte se na každou schůzku a slova „miluji Tě“ říkáte a slýcháváte poměrně často. Takhle nějak vypadají začátky většiny vztahů. Co se to ale s vašimi drahými polovičkami stane po čase?

Najednou už nejsou tak báječní, velmi se změnili – už to není ten člověk, do kterého jste se zamilovali… Čím to je? Pravda bude asi taková, že vaše láska je stále stejná, pouze se změnil způsob, jakým ji vnímáte. Časem pro vás není už tak vzácná, protože je s vámi defacto pořád a je trošku „okoukaná“. Pravděpodobně brzy sklouzne do přihrádky samozřejmostí ve vašem životě.

 

Čemu věnujeme pozornost, to roste.

Jak tomu ovšem předejít? Princip je velmi jednoduchý. Čemu věnujeme pozornost, to roste. Ve vztazích to znamená, že čím více se budete zaměřovat na partnerovi / partnerčiny nedostatky, tím více jich uvidíte. Pravděpodobně z nich budete otrávení a vaše drahá polovička z neustálé kritiky také nebude dvakrát nadšená. Tato nespokojenost se bude dále prohlubovat, až dospějete k rozchodu.

Řešením může být tzv. Flow lístek. Principiálně se jedná o každodenní zapisování 3 pozitivních věcí, které se nám udály. My si to však převedeme do roviny vztahů, a každý den si napíšeme alespoň 1 důvod, proč je naše drahá polovička tak báječná. Tím upřeme pozornost na to pozitivní, což bude dále růst a náš pocit štěstí a zamilovanosti se zvýší. A když nás miláček naštve, vezmeme si tento lístek a uvědomíme si všechny ty drobnosti, díky kterým stojí za to ve vztahu zůstat.

 

Maličkosti rozhodují

Ano, jsou to právě ty maličkosti, které dokáží totálně rozbít, nebo naopak povznést vztah. Tak jako poházené ponožky, neumyté nádobí či další prohřešky, které vás přivádí k šílenství a k hádkám, tak uvědomění si přesného opaku vás dovede k pocitu radosti. Příkladem může být – uklízí si po sobě věci, opere oblečení, koupí dárek, připraví skvělý oběd, obejme vás před přáteli, je milý či milá k vašim rodičům, projeví vám uznání, jde s vámi na procházku i když by radši trávil čas u pc hry nebo ona u telenovely, on vám nese těžší zavazadlo na výletě, připraví snídani… příkladů je mnoho!

Takže pokud chcete být ve vztahu šťastní, přemýšlejte a zapisujte si chvíle, které vám ten slastný pocit štěstí přinesly. A totéž platí i u činností vašeho partnera/partnerky. Uvědomit si, co všechno ten druhý pro vás dělá, je prvním krokem k ocenění. A jak tvrdí Dale Carnegie, uznávaný expert na mezilidské vztahy, partnerské rozchody jsou z velké části zapříčiněny právě nedostatkem ocenění ve vztahu. 

Pokud už vaše láska utrpěla nemoci zvané „stereotyp a samozřejmost“ avšak vy přesto chcete znovu zažít návrat motýlů v břiše aniž byste měnili partnera / partnerku, máme pro vás výbornou zprávu. Existuje CD, ve kterém se dozvíte principy, techniky a strategie, jak vrátit energii, lásku a čerstvý vítr do vašeho vztahu. Více zde.

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.