Home Osobní rozvoj Zdraví Jak na špatný životní styl
Jak na špatný životní styl
0

Jak na špatný životní styl

76
0

Jak hodnotíte Vy sami svůj životní styl? Jste spokojeni sami se sebou nebo byste rádi ve svém životě podnikli nějakou změnu? Většinový životní styl nám někdy přerůstá přes hlavu. Často na nás dopadá stres. Jak z toho všeho ven a co jsou největší příčiny toho, že se necítíme dobře?

Sedavý styl života a rutinní práce v kanclu

Většina lidí dnes pracuje u počítače v kanceláři, kde celý den sedí a pohne se leda po cestě na oběd nebo možná když si jde uvařit kávu, kterou se snaží vyhrát nad svou únavou. Někdy člověk ani sám neví, proč svou práci vlastně dělá. Často na obědě spěcháme nebo si jídlo ohříváme v mikrovlnce. Nevíme přesně, co jíme a stáváme se závislými na kofeinu. Toto všechno by se ještě dalo zvládnout, ale při našem pracovním stylu, kdy v podstatě celý den sedíme, ještě navíc přibíráme kila a zvětšují se nám jisté tělesné proporce. Přestáváme se líbit sami sobě. Už se na sebe nedíváme s láskou, pochybujeme o sobě, dostáváme strach… Avšak místo toho, abychom si to uvědomili a změnili svůj životní styl nebo odměňovali své tělo pohybem, žijeme stejným způsobem dál. Nabalujeme na sebe nejrůznější negativní pocity a čekáme, že po urputných odříkáních sladkého, dodržováním diet a všemožným trýzněním, nás bude tělo stále mile překvapovat a dávat nám to, co od něj žádáme.

Opak je pravdou

Všechno, co svému tělu dáváme, se nám vrací zpět. Nehýbete se? Kynete. Nemáte radost z jídla? Ani tělo ne. Díváte se na sebe s odporem? Tělo Vám jej rádo dál bude ukazovat. Představte si ten rozdíl, kdybyste ráno vstali tak, jak doopravdy chcete, dali byste si snídani, ranní čaj nebo bezkofeinovou kávu, 8 hodin seděli a pak si šli zaběhat? Kdybyste přestali na obědě koukat na hodinky, ale místo toho si dopřáli kvalitní stravu, která bude Vašemu tělu dávat to nejlepší? Pouhé soustředění na to, že si chcete své „schránce“ dopřát kvalitní potraviny, dělá s tělem divy. Nezáleží na tom, jestli jíte zákusky. Záleží na tom, jaké u toho máte pocity. Pokud se neustále za něco obviňujete, každý Váš takzvaný prohřešek se okamžitě projeví. Jak a kde – to je na Vás.

Zaměřte se na sebe a meditujte

Přestaňte myslet na to, co se má a co se nemá. Jednoduše se zaměřte na svoje tělo, na svůj život a jděte tam, a dělejte to, co ve Vás vyvolává pozitivní pocity. Pokud to neumíte a jste na tom dokonce tak, že neumíte ničemu ve Vás naslouchat, nevadí. Nevěšte hlavu! Naučte se meditovat. Jednoduše si sedněte na pár minut denně na klidné místo a potichu pozorujte svůj dech. Zkuste začít vnímat, jak vzduch prochází Vašimi nosními dírkami dolů do břicha. Tam se vzduch otočí a o něco teplejší vychází ven. I jeho výdech pozorujte u Vašich nosních dírek.

Tuto meditaci provádějte každý den po dobu 21 dní, abyste si z ní vytvořili návyk. Pokud Vás bude meditace bavit nebo uvidíte nějaké pokroky, prodlužujte ji z dvou minut na pět, z pěti na deset apod.

V těchto jednadvaceti dnech si zkuste i další změny – změny v jídelníčku, stylu obědvání, snídaní, pohybu a práce. Nebojte se experimentovat. Když Vám daný experiment nebude vyhovovat, nevadí! Je jednoduché toho nechat. Co je ale důležitější, je začít! Začněte už dnes i Vy! Přijměte výzvu, zkuste se letos zdokonalit.

 

Aneta Gregorová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.