Home Osobní rozvoj Srážka s blbcem: Nervák
Srážka s blbcem: Nervák

Srážka s blbcem: Nervák

408
0

Nervák je čas od času každý. Kdy už je toho ale příliš? Znáte i Vy někoho kdo patří do skupiny lidí, která otravuje život ostatním svou neustálou nervozitou? Měli byste si uvědomit, jak mohou ovlivňovat Váš život a raději se s nimi vůbec nestýkat. Co ale dělat, když takového nerváka máte v bezprostřední blízkosti a nejde se mu vyhnout? Kdy je jeho povaha ještě únosná a kdy ne? Na to se podíváme v tomto článku.

Pro začátek si zkuste přečíst pár bodů, které charakterizují nerváka:

  • Vadí mu nakupování v supermarketech, ale pravidelně do nich chodí a vždycky se v nich nechá vytočit. Má nervy už při parkování, různě troubí a nadává už před vchodem. Chtěl by se okamžitě vrátit domů, ale nikdy to neudělá.
  • Za všechno může okolí, svět je špatný, zlý a zásadně proti němu. Připadá mu, že je posledním normálním člověkem a se všemi okolo se to prostě nedá vydržet.
  • Než by se naučil něco nového, co mu nejde hned ze začátku, znervózní a raději to vzdá – samozřejmě s adekvátním komentářem, jak je daná věc k ničemu.
  • Agresivně řídí – ohrožuje okolí, ale chyba je v ostatních řidičích, kteří jsou podle něj blbci.
  • V obchodech s oblečením, které je nahusto na věšácích, nemůže vystát „ten bordel“ a všechny ty lidi kolem
  • Ve frontě u pokladny nahlas funí (vzdychá) a pomalu do Vás najíždí košíkem, pokud stojíte před ním, asi aby bylo jasné, že spěchá a že měl být dávno na řadě.
  • Když neděláte něco „správně“ jako on (čili podle něj), alespoň Vás slovně shazuje, případně dělá scény, anebo rovnou vybouchnou.
  • Když se mu něco nelíbí, nervózně si pro sebe brblá, a to už i nahlas na veřejnosti.

Co s ním?

Pokud znáte někoho, na koho sedí alespoň jeden z bodů, měli byste mu o jeho chybě opatrně říct, aby se nad sebou ještě mohl zamyslet a změnit svou vlastnost, dokud je čas. Jestli ale znáte někoho, na koho sedí více bodů, pak je to horší. V takovém případě svým chováním posílá jed všude kolem sebe. Co se ale honí v hlavě takového člověka? Možná si myslí, že je to vtipné, nebo že při tom vypadá, že je nad věcí. Tak to ale není. Třeba má pocit, že okolo něj chodí někdo, kdo sdílí jeho negativní rozpoložení. V takovém případě by bylo dobré dané osobě vysvětlit, že to tak není. Neznám člověka, který by se chtěl nervovat a nechtěl mít klid a pohodový život.

Jak na něj?

Máte tyto možnosti: Úplně se nervákovi vyhnout a nepouštět si ho do života, což je asi nejlepším řešením. Pokud se ale stane, že se s ním z nějakého důvodu musíte stýkat, pak by bylo dobré mu upřímně říct, že ho máte rádi, ale jeho nálady Vás štvou. Je možné, že mu to ještě nikdo neřekl narovinu a všichni mu tak špitají jen za zády. Tímto způsobem by si mohl uvědomit, jak opravdu působí na okolí.

Pokud to s ním nechcete vzdát…

Další možností je dát mu pár tipů, jak by si mohl zlepšit život. Tedy jednoduše aby přestal dělat činnosti, které nenávidí. Přestat jezdit do supermarketů kvůli manželce a zkusit místo jízdy autem zajít nakoupit pěšky. V menších obchodech se sice lidem zdají ceny vyšší, ale za benzín, který projedou do obchoďáku, dají minimálně stejnou, ne-li vyšší, částku peněz. A navíc si uzdraví nervy. Mohl by také popřemýšlet nad tím, co by mu v běžném životě udělalo radost a věnovat se primárně tomu. Jemně mu poraďte, aby začal opravdu poslouchat, co říká a pozorovat, jak se chová. Jeho negativita totiž nepochází z ničeho, co je „venku“. Problém je uvnitř jeho samotného.

Nejsem si jistá, jestli Vás bude chtít takový člověk poslouchat, ale jak se říká, za zkoušku nic nedáme. Počítá se však každý krok. Hodně štěstí!

Pro další díl Srážky s blbcem, pokračujte na článek – Úředníček.

Aneta Gregorová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.