Home Osobní rozvoj Zdraví Trápí vás únava očí od počítače? Zatočte s ní!
Trápí vás únava očí od počítače? Zatočte s ní!

Trápí vás únava očí od počítače? Zatočte s ní!

304
0

Dlouhé hodiny zírání do počítače dávají našim očím pěkně zabrat. Dnešní monitory jsou sice kvalitní a zrak nepoškozují, přesto však dlouhodobé zírání na krátkou vzdálenost s sebou přináší určité potíže. Rozmazané, dvojité vidění, zarudnuté spojivky a pálení, jsou jasné příznaky únavy očí. Naučte se efektivně odpočívat a těmto nepříjemnostem předcházet. Přinášíme několik základních opatření a tipů pro úlevu vašich očí!

Základní opatření při únavě očí

Upravte si vhodně své pracovní či domácí prostředí tak, abyste si při práci s počítačem zajistili maximální komfort. Jak?

  • Monitor mějte přibližně 50 – 70 cm od obličeje, přičemž optimální poloha pro obrazovku počítače by měla být lehce pod úrovní očí. Správně by vaše oči měly směřovat spíše mírně dolů.
  • Upravte si na obrazovce kontrast, jas a velikost písma. Opravdu nemusíte mít tovární nastavení, pokud vám to vyhovuje jinak.
  • Monitor umístěte tak, aby na něm nedocházelo ke zbytečným odleskům ze stolního či stropního světla, případně přímo z okna. Můžete využít i speciálního stínítka, které dopadu nežádoucího světla zabrání a vy budete na obrazovku lépe vidět.
  • Nakonec – udržujte monitor čistý! Prach a otisky prstů taktéž zbytečně vaše oči zatěžují.

 

Úleva pro vaše oči

Pokud už jsou vaše oči přetížené, je vhodné jim dopřát pořádný relax, například přiložením obkladu na zavřená víčka. Použít můžete i bylinkový, z heřmánkového nebo zeleného čaje. Studená kolečka okurek jsou též blahodárná. Únavě očí je ovšem lepší spíše předcházet:

  • Zvlhčujte oči. Průměrně mrkneme 20x za minutu, před monitorem je to až o polovinu méně. Proto je dobré používat umělé slzy, které jsou skvělým pomocníkem v boji proti suchým a podrážděným očím. Naleznete je v každé lékárně.
  • Zvlhčete vzduch v místnosti. Vhodný je zvlhčovač vzduchu, nebo alespoň mokrý ručník na topení. Vaše oči to velmi ocení!
  • Po 20 minutách zírání do monitoru si udělejte přestávku. Stačí na minutku odvrátit zrak někam do dálky, nejlépe pohledem z okna. Tuto chvilku využijte i k častějšímu mrkání.
  • Provádějte oční gymnastiku. Takové cvičení můžete provádět prakticky kdykoliv a kdekoliv. Stačí cíleně pohybovat očima v různých směrech – nejprve doleva a doprava, pak dolů a nahoru, několikrát po sobě. Nakonec ještě procvičte oči úhlopříčně –  podívejte se doleva nahoru a doprava dolů, potom doprava nahoru a doleva dolů.
  • Nemněte si oči. Oblast kolem očí má totiž velmi jemnou pokožku a pravidelným otíráním si škodíte.

 

Tip: Používejte dva monitory současně. Pohyb očí při přesunu z jedné obrazovky na druhou zaručuje jejich různé pozice a vy tak předcházíte škodlivému strnulému pohledu na jedno místo.

 

To je jen pár rad, které mohou značně ulevit vašim očím a zvýšit tak efektivitu vaší práce. Přece jen neustále mhouřit oči není vůbec příjemné. Nemluvě o bolestech hlavy či krční páteře, což jsou další signály přetížení očí. A poslední doporučení? Pokud trávíte většinu dne prací s počítačem, dejte si alespoň večer pauzu od všech obrazovek, nejlépe i těch televizních. Vaše oči to opravdu ocení!

 

Nezapomeňte tato základní opatření a tipy k předcházení únavě očí sdílet, nejen vaši kolegové budou za tyto informace jistě rádi!

 

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.