Home Osobní rozvoj Desatero úspěšné ženy: Vzdělávání ignoruj jen na vlastní nebezpečí!
Desatero úspěšné ženy: Vzdělávání ignoruj jen na vlastní nebezpečí!

Desatero úspěšné ženy: Vzdělávání ignoruj jen na vlastní nebezpečí!

312
0

Valná většina lidí má ke slovu „vzdělávání“ okamžitou averzi, protože jim připomíná otravná léta strávená ve školních lavicích. S posledním zazvoněním si tak úlevně oddechnou a slíbí si, že tohle už nikdy.

Jenže je dobré uvědomit si jednu věc.

Žijeme ve vesmíru, který se neustále vyvíjí (neboli rozpíná) a stejné pravidlo platí i pro náš svět, naší civilizaci, naší společnost a naše životy. Je to zcela přirozené a nerespektování této základní povahy všehobytí dochází ke vzniku silné disharmonie a eventuelně také neodvratného pádu.

Když se totiž člověk odmítá rozvíjet, tak to neznamená, že stojí na místě. Stagnace růstu totiž automaticky znamená soustavný pokles směrem dolů. Všem už je snad jasné, že model z minulého režimu udělej si školu a do důchodu vydrž v jedné práci je dnes ztracenou iluzí.

V pracovní ani podnikatelské sféře se vše neustále mění, takřka neexistují žádné jistoty a chce-li si člověk udržet svou hodnotu, nesmí nikdy usínat na vavřínech a neustále se dál vzdělávat a zlepšovat ve všem, co se ho nějakým způsobem dotýká.

Vzdělání nerovná se škola

Ale pozor, když je řeč o vzdělávání, nemluvíme tu nutně o školském systému. Však jak to jednou zábavně podal slavný spisovatel Mark Twain: [kopa_block_quote class=“e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]„Nikdy jsem nedovolil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“[/kopa_block_quote]

Něco na tom bude. V současnosti existuje mnoho otevřených kurzů pro veřejnost, internetové programy, vzdělávací CD či DVD i nekonečné množství knih a dalších materiálů, takže si každý může bohatě vybrat dle svého gusta. A zatímco jako samouk určujete naplno svoje směřování a vzděláváním užitečně podporujete svůj záměr, školské osnovy místo toho diktují kvanta často naprosto irelevantních informací, jejichž hromadné biflování ve vás stejně mnoho nezanechá a je tedy vysoce neefektivní.

S významem tradičního vzdělání to ostatně jde od desíti k pěti, protože zatímco v minulosti znamenal univerzitní diplom automaticky vstupenku mezi elitu společnosti, dnes v záplavě soukromých škol ztrácí titul před jménem svou hodnotu. Nejedná se už o nic světoborného a abyste prorazili, musíte mít v zásobě i něco navíc (ať už četné zkušenosti, dosavadní úspěchy, viditelnou práci na svém osobním rozvoji či alespoň dobré známosti).

[kopa_block_quote class=“e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]„Kdyby škola učila jak vydělávat peníze, byli by učitelé milionáři.“ Robert Kiyosaki[/kopa_block_quote]

Usilujete tedy o něco víc, nezapomínejte na své pravidelné vzdělávání. Studujte svůj obor, zlepšujte se v komunikaci, efektivitě, finanční gramotnosti, ale i například předcházení stresu. Vaše znalosti, osobnost a schopnosti jsou váš nejcennější arzenál a právě vzděláním je udržíte v prvotřídním stavu, který vás podrží při jakékoli kariérní překážce.

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.