Home Osobní rozvoj Jak zvládat své negativní emoce
Jak zvládat své negativní emoce

Jak zvládat své negativní emoce

1.85K
0

Každý z nás prožívá jednou za čas období, ve kterém musí zvládat nejen pozitivní emoce, ale také stres, hněv, zlobu nebo nějakou podobnou nepříjemnou emoci. Všichni bychom nejraději žádné takové emoce neměli, ale jednou za čas tu s námi prostě jsou. Jak s nimi tedy pracovat? A jak negativní emoce zvládat? Na to se podíváme v tomto článku.

Emoce nejsou nepřátelé

Je velmi důležité si uvědomit, že všechny emoce, ať už jsou to ty, které jsou pozitivní a vítáme je, nebo ty negativní, jsou pro nás přirozené. Je důležité před nimi neutíkat, ale naopak je přijímat a brát je za své. Všechny emoce nás mají někam posunout, a ty negativní nás mají varovat nebo nám ukázat nějaký hlubší význam. Pokud tedy zrovna neprožíváte radostné období, nemusíte se pozastavovat nad tím, co je s Vámi v nepořádku, ale naopak vězte, že je to přesně tak, jak to má být.

Jaké chyby děláme?

Většinou se snažíme negativní emoce potlačovat, tutlat před sebou samým i před okolím. Snažíme se s nimi bojovat a přitom vypadat pořád v pohodě. Tímto chováním ze sebe ale děláme čím dál větší „pytlíček neštěstí“, který se s každou další nahromaděnou emocí zvětšuje, až jednoho dne bude muset někde prasknout. Kdo emoce neumí pořádně vyjádřit, tomu se po čase mohou projevovat někde ve zdraví. Ve zkratce je tedy velmi důležité dávat emocím řádný průchod a tím také potažmo o své zdraví pečovat.

Co dělat?

Když bezprostředně cítíme negativní pocit, měli bychom pocity prodýchávat a přijímat. Důležité je vůbec si v danou chvíli uvědomit, jakou emoci prožívám (např. i závist), přijmout ji, prodýchat a uklidnit se. Pocit si uchovejte, nebojujte s ním. Poté, podle situace, buď můžete začít zkoumat příčinu a nebo ji verbalizovat.

Dva způsoby k rozloučení s emocí

Příčin negativních emocí může být nekonečně mnoho – od výchovy, zakořeněných názorů až po nepříjemnou zkušenost z minulosti. Pokud víte, že byste se chtěli zachovat jinak a např. přát někomu pozitivní věc, jste na dobré cestě. Zjistěte, které staré přesvědčení Vám vyvolává negativní emoce. Mozek ví vždycky odpověď. Většina lidí bloudí v kruhu negativních emocí, protože neví, že příčinou není okolí, ale jejich nitro. Proto hledejte odpověď vždy sami v sobě.

Existují však i situace, které jsou samy o sobě nepříjemné – jako např. vyhazov z práce nebo hádka. V těchto případech už je zbytečné přemýšlet, proč se cítím špatně. Dodržte tedy stejný postup a po prodýchání emocí a uklidnění se, řekněte a pojmenujte to, jak se cítíte a proč. Pojmenovat svoje pocity je jedna z nejdůležitějších věcí.

Ať už se v určitém období cítíte jakkoli, nechte Vámi své emoce projít. Nemusíte za každou cenu lpět na jejich příčině, důležitě je rozmazávat a přehánět to s jejich řešením. Nemá smysl se v negativních pocitech babrat. Je však důležité všechny emoce přijmout, nebát se jich a neskrývat je. Jsou s námi z nějakého důvodu a mají nám něco ukázat. Nebojme se jich.

A pokud chcete další tipy, přečtěte si náš další článek Jak řešit Den Blbec.

 

Aneta Gregorová – Ezoterika a výklady

www.anyza.cz

Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.