Home Podnikatelský rozvoj Digitální nomádi aneb podnikání na cestách
Digitální nomádi aneb podnikání na cestách

Digitální nomádi aneb podnikání na cestách

130
0

Obvykle si vyberou svou destinaci snů, na několik měsíců se tam přestěhují, zajistí si zázemí pro své podnikání a po určité době se vrátí domů nebo jedou zase dále. Pro dobrodružné povahy je to krásný způsob života.

Podnikat během cestování mohou celkem jednoduše jen podnikatelé z některých oborů – překladatelé, různí pisálci, webdesignéři a obecně lidé, kteří se živí přes internet, s pomocí laptopu. Těžko si představit jako digitálního nomáda například manažera firmy nebo kohokoliv, kdo musí být denně v práci na určitém místě. Přesto tento trend podnikání na cestách roste a je stále oblíbenější.

Měsíc v roce nebo celý rok?

Nejčastější variantou digitálního nomádství je varianta, že se živnostník sbalí jednou až dvakrát ročně a vyrazí za teplem vždy zhruba na měsíc. V zimě jsou například oblíbené Kanárské ostrovy, které jsou relativně blízko, stále jste v EU a i v zimě se tam dá koupat v moři. Mnoho podnikatelů vyráží také do Thajska, na Bali či do Mexika. Tyto lokality jsou levné (kromě dopravy) a pro dobrodruhy lákavé.

Samozřejmě existují i digitální nomádi, kteří cestují mnohem častěji nebo dokonce nonstop. Pronajmou si na půl roku byt v severním Skotsku, poté jedou na 3 měsíce na Nový Zéland, na půl roku do Austrálie atd. Jestliže podnikatel zvládá své podnikání na cestách a k práci mu stačí laptop a internet, pak je opravdu neomezený a má-li chuť, může cestovat do aleluja.

Jak vypadá den digitálního nomáda

Záleží na každém. Někdo pracuje intenzivně 3 dny v týdnu a 4 dny si užívá místa, kde se nachází. Jiný má denní rytmus nastavený na každodenní práci (max. 6 hodin denně). Obecně však platí, že na cestách se pracuje trochu méně než doma v kanceláři. O to bývá tato práce efektivnější. To platí hlavně u tvůrčích profesí, protože sedíte-li s laptopem pod palmou s výhledem na oceán, už takové okolí vás inspiruje. Kromě práce si hlavně digitální nomádi užívají života, hor, koupání v moři, exotického jídla a poznávání nových kultur.

Každý svého štěstí strůjcem

Celé tohle nomádství zní někomu jako nesmysl, jinému jako sen. Záleží na tom, jakou práci děláte nebo chcete dělat. Jestliže se teprve rozmýšlíte, v čem podnikat a láká vás nezávislé cestování, vyberte si profesi, u které se cestovat dá. Každý je totiž svého štěstí strůjcem. V dnešním otevřeném světě je navíc možné cestovat téměř kamkoliv, takže jestli máte dobrodružné srdce, hurá do toho!

Bavilo by vás cestovat a pracovat zároveň? Poznávat svět, nové kultury a žít na místech, která si sami vyberete? A je to reálné s vaší profesí? Rozepište se do komentářů!

Petr Dufek

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.