Home Podnikatelský rozvoj Lidské zdroje a rozvoj dovedností Recenze knihy: Brian Tracy – Zaměstnejte ty nejlepší lidi a udržte si je
Recenze knihy: Brian Tracy – Zaměstnejte ty nejlepší lidi a udržte si je

Recenze knihy: Brian Tracy – Zaměstnejte ty nejlepší lidi a udržte si je

445
0

Autor patří zcela právem k absolutní špičce managementu lidí a firem. Umí vás postavit do latě při pochybách, přidat sebevědomí, ztrácíte-li ho, a hlavně nasměrovat správným směrem celé vaše činění. Vyniká soucitem, lidskostí, nezapomíná své zkušenosti, ale rozvíjí je a čerpá z nich odvahu. V této knize ukazuje, jak obrovskou roli hraje ve vztazích zaměstnanec a zaměstnavatel třeba respekt k osobnímu životu jeho lidí.

Jedna kapitola je tu dokonce o tom, kterak si Brian Tracy ve své firmě udělal program „Rodina nadevše“ a tím sice přišel o pár tisíc dolarů ročně, ale také získal věrné, loajální a spokojené zaměstnance. Dává lidem volno vždy, když potřebují neodkladně vyřešit nějakou domácí krizi. Rozvíjí se tak vzájemné pouto důvěry a chuti si vycházet vstříc. Věřím, že takový člověk, který pozná lidskou tvář svého nadřízeného, bude pracovat s větším nasazením a nadšením.

Podívejte se na ukázku z knihy, jak k této myšlence přišel.

„Před lety jsem si jako otec malých dětí všiml, že stejně staré děti má i většina mých zaměstnanců. Někteří z nich s nimi žili sami a ze všech sil se snažili skloubit pracovní povinnosti s domácími – s doprovodem dětí do školy, ze školy, návštěvami lékařů, náhlými onemocněními a jinými nečekanými událostmi. Rodiče tak žili pod neustálým tlakem.

Rozhodl jsem se tehdy ve své společnosti zavést systém „Rodina především“. Sezval jsem všechny na poradu, kde jsem jim oznámil, že od toho dne má pro všechny zaměstnance řešení rodinných problémů, zvláště pak potřeby dětí, přednost před vším ostatním.

V praxi to znamená, že řeší-li zaměstnanec rodinný problém, může si během dne z práce odskočit domů, přijít pozdě, odejít dřív, popřípadě nepřijít vůbec, jak sám usoudí, přičemž mu nevzniká povinnost zmeškanou pracovní dobu nijak nahrazovat, ani se mu čas nepřítomnosti nestrhává ze mzdy.

Vzápětí jsme tento systém rozšířili tak, že platíme lidem čas, který potřebují, mají-li podstoupit operaci, čas na zotavenou a dokonce čas, který stráví na pohřbu či při řešení domácí krize. Může to být i několik dní. Systém „Rodina především“ už nás stál tisíce dolarů, je to však pravděpodobně nejlepší personální politika, jakou jsme kdy zavedli.“

Pro takový základ ovšem musíte mít kvalitní zaměstnance

Kolik chyb děláte při přijímání nových pracovníků? Jak poznat, který je ten nej? Je tomu třeba věnovat trochu času, něco intuice a hlavně neopakovat staré chyby!

„Napište si na papír jména tří lidí, které jste v minulosti přijali a nezafungovalo to. Pak si napište tři poučení, která pro vás z těchto chyb vyplynula. Jak napsal George Santyana: „Ti, kdo zapomínají minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.“ Čím víc času si uděláte na přemýšlení o vlastních chybách, tím víc se z každé zkušenosti poučíte.

Napište si seznam lidí, které jste v minulosti přijali a zafungovalo to báječně. Co měla tato vaše rozhodnutí společného? Jak byste mohli tyto obecné principy přenést do svých současných  personálních rozhodovacích procesů?“

Z mého pohledu

Brian Tracy je úžasný autor, který vyniká tím, že umí čtivým a strhujícím způsobem popsat problémy, které se na první pohled zdají složité. Čekala jsem něco ve stylu tlachání zbůhdarma a vytahování si ega, jak to tak někteří autoři na podobné téma umí. Byla jsem překvapena, protože jsem si ani neuvědomila čas, a byla jsem v druhé polovině knihy! Jak analyzovat problémy, jak docházet ke správným řešením. Na konci zjistíte, že to je obyčejný zdravý selský rozum, který dovedl Briana Tracyho až na vrchol. Odvaha riskovat, odvaha dát důvěru svým lidem, odvaha s nimi řešit problémy a nezatracovat je za první chyby. Nepovyšovat se. Je to velmi příjemné čtení, které není určeno jenom manažerům a personalistům. Získala jsem příjemný dojem, že takto lze zorganizovat i OSOBNÍ ŽIVOT nebo CHOD RODINY.

Znalosti a celkem 21 různých způsobů, technik, analýz a velmi čtivých kapitol vám dokáže otevřít oči a rázem vás ovane pocit, že „tohle je přesně ono!“ Bez dobrých lidí, bez dobrých zaměstnanců, nikdy nebudete moci rozvinout svou vizi!

Každý si v této knize najde okruh tématu, které ho osloví na nejniternější rovině, prakticky, jasně a logicky osvětlí problém, který možná ve svém podnikání pociťujete.  Rozklíčuje ho a navrhne řešení. Jedním jediným si ale buďte jisti – řešení to bude směšně JEDNODUCHÉ!!!

Přesně takové, jaké by vám navrhla vaše babička, moudrá to žena! Nehledejte v zaměstnávání lidí fígle, udržte si  pouze svoje srdce na pravém místě, dostatek ostražitosti, investujte čas a myslete za roh.

O autorovi:

Brian Tracy je světovou špičkou v oblasti leadershipu, managementu, prodeje a koučinku. Je jednou z největších osobností v oblasti osobního a profesního rozvoje. Zabývá se tématy, jako je kreativita, prodej, dosahování cílů, vnitřní motivace, strategie, úspěch a mnoho dalších.

Zároveň je i předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Brian Tracy International, která se specializuje na vzdělávání a rozvoj jednotlivců i celých organizací. Jako konzultant Tracy pracoval pro světově známé firmy (např. IBM a MacDonnel Douglas) a koučoval mnoho významných manažerů. Postupy, které ve svých knihách nabízí, jsou prověřené, praktické a efektivní.

Brian Tracy je jedním z nejprodávanějších autorů, vydal více než 45 bestsellerů, které byly předloženy do desítek jazyků. Napsal například: Cíle, 21 tajemství úspěchu, Staňte se hvězdou mezi prodejci, Letový plán nebo Kouzlo osobnosti jako mocná zbraň.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015

Renata Petříčková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.