Home Podnikatelský rozvoj Rozhodnutí, kterým směrem se v podnikání vydat
Rozhodnutí, kterým směrem se v podnikání vydat

Rozhodnutí, kterým směrem se v podnikání vydat

272
1

Každý podnikatel je svého štěstí strůjcem. Vývoj a směr podnikání určují některá zásadní rozhodnutí, které je ideální si ujasnit hned na začátku. Jestliže už podnikáte déle, určitě vám prospěje se zastavit a s nadhledem se podívat, jak vaše podnikání funguje a jestli je úspěšné a hlavně, jak se v něm cítíte. Jste šťastní a spokojení?

Rozšiřovat firmu nebo dělat, co máte rádi?

U spousty živnostníků má vývoj podnikání následující průběh. Začnete podnikat a daří se vám. Během několika let už máte dobré jméno a zvyšuje se vám počet zakázek. Už na to sám nestačíte a tak je potřeba udělat velké rozhodnutí. Přibrat někoho do party, nabrat zaměstnance, firmu rozšířit. To s sebou však nese nejen vyšší náklady a vyšší zodpovědnost. Často se stává, že už se budete muset věnovat úplně jiným věcem než dříve.

Jestliže jste například úspěšný zahradník, prořezáváte ovocné stromy a užíváte si čerstvého vzduchu a čisté hlavy, po rozšíření firmy budete nejspíše muset více času věnovat shánění zakázek, byrokracii a organizaci. A řezat stromy za vás budou ostatní. Otázka je, jestli to tak opravdu chcete.

Věnovat podnikání všechen čas nebo si i užívat?

Obecně panuje názor, že čím více času dáte svému podnikání, tím bude úspěšnější. Není to tak úplně pravda. Aby byl člověk fit, je potřeba také dostatečně odpočívat, relaxovat nebo cestovat a poznávat nové věci. Platí, že úspěšní podnikatelé jsou ti, kteří si podnikání užívají. A zároveň jim podnikání vydělává dostatek peněz.

Nebojte se experimentovat. Vyzkoušejte pouze čtyřdenní pracovní režim (3 dny v týdnu máte volno), zkuste digitální nomádství (cestování spojit s prací), jestli vám to profese dovolí nebo si alespoň jednou za rok udělejte několikatýdenní dovolenou.

Riskovat nebo hrát na jistotu

Dalším rozhodnutím, které budete muset udělat je otázka rizika. Budete zkoušet nové věci, nové postupy a riskovat případný neúspěch? Určitě se to vyplatí, posunete se dál jako osobnost a okořeníte tak i své podnikání. Samozřejmě se můžete držet svého naučeného, co funguje, ale provětrat své návyky a osvědčené postupy, podívat se na svůj byznys z nadhledu a trošku zariskovat se určitě jednou za čas vyplatí. Rozhodnutí je na vždy jen na vás.

Směr podnikání je na Vás

Každá profese má svá specifika. Sami denně musíte dělat určitá rozhodnutí. Některá jsou však podstatnější než jiná. A na některé otázky se sami sebe ani nezeptáme. Podívejte se na své podnikání z nadhledu! Jste spokojení? Děláte to, co vás baví? Uživíte se tím tak, jak si představujete? Nebojte se těchto otázek a podívejte se svému podnikání do očí.

Jste spokojeni se svým podnikáním? Rozepište se do komentářů!

Petr Dufek

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.