Home Motivace pro každý den Jak najít smysl života a proč je důležité zamyslet se nad existencí člověka
Jak najít smysl života a proč je důležité zamyslet se nad existencí člověka

Jak najít smysl života a proč je důležité zamyslet se nad existencí člověka

465
0

Jaký je smysl života? Tato filozofická otázka přináší mnoha lidem vrásky na čele. Nejeden člověk marně hledá odpověď a nemůže na nic uspokojivého přijít. V dnešním článku se zamyslíme nejen nad existencí člověka, ale i různorodostí smyslu života. Proč je těžké odpovědět a proč je nutné smysl života vůbec najít?

Kdyby na otázku „Jaký je smysl života?“ existovala pouze jedna odpověď, jistě by bylo méně nešťastných. Odpověď by se šířila jako lavina a lidé by se nemuseli utápět v depresích. Jenže tak jednoduchý život není a pro každého je jeho smyslem něco jiného.

Bez smyslu života se člověk cítí sám a nenaplněn

Každý vnímá smysl života po svém. Určité hodnoty, které jsou důležité pro jednoho, nemusí znamenat nic pro druhého. U žen se často jedná o výchovu dětí. U mužů o profesní kariéru. Avšak stačí, aby hodnoty nebyly naplněny, a zkáza světa je tu ihned.

Najednou se člověku zřítí celý svět, život přestává dávat smysl a není důvod pro co žít.

Deprese. Temné myšlenky. Pocit marnotratnosti. Nuda. To vše může vést až k sebevražedným sklonům. V takovém případě je důležité najít nový smysl života.

Jak najít smysl života v 5 krocích?

Hledejte v seberealizaci, ve víře, v rodině, v umění, v přírodě, … Nejčastěji lidé nachází odpověď ve vztazích, v práci a v zálibách. Každý vidí v těchto třech oblastech jiný smysl. Ztratíte-li svůj smysl života, neberte to jako konec světa, ale nýbrž jako začátek něčeho nového.

  • Zastavte se a přemýšlejte

Stojíte-li na začátku hledání smyslu života, pak rozhodně na nic nespěchejte. V klidu se zamyslete nad tím, co vás v životě dělá šťastné, co vám přináší radost. Pokud vás nic nenapadá, nepropadejte panice a zkuste něco nového. Třeba v sobě najdete vrozený talent. Při hledání smyslu existence je totiž vhodné rozvíjet svou osobnost.

  • Nemějte přehnaná očekávání

Čekáte, že až najdete svůj smysl života, obrátí se váš dosavadní život úplně naruby? Přijde něco nového a obrovského? Jste na omylu! Pro život mohou být smysluplné i maličkosti, které vás vyvedou z časů temna. Raději se zbavte jakýchkoliv přehnaných očekávání.

  • Obklopte se lidmi

Jste nešťastní? Máte pocit, že vaše cesta ke smyslu života je nekonečná? Obklopte se lidmi, které máte rádi. Buďte s rodinou, s přáteli, ozvěte se dávným známým. Pokud kolem sebe nemáte nikoho, pak si najděte nové přátele, zapojte se do nějakého spolku, pomáhejte v charitě, začněte chodit na veřejné přednášky.

  • Napište si seznam přání

Vytvořte si takzvaný „wish list“, tedy seznam přání. Napište si vše, co byste chtěli v životě zkusit, zažít či se naučit. A je jedno, zda se jedná o adrenalinové sporty, měsíc na Bali nebo cizí jazyk.

  • Vykročte ze své komfortní zóny

Jestliže se utápíte v depresích, pak pamatujte na poslední pátý krok, který je ze všeho nejdůležitější. Pro splnění čtyř předešlých je zapotřebí vystoupit ze své bubliny. Vystoupit ze své komfortní zóny a začít žít. Pokud ráno vstanete, jdete do práce, v poledne na oběd, odpoledne přijdete domů, sednete k televizi a jdete spát, pak se vám smysluplnost bude hledat velmi těžko.

Pamatujte, že se jedná pouze o návod, který není pro každého. Jestliže jste ve fázi, kdy marně hledáte a nemůžete najít, pak se zastavte, přestaňte si klást tu těžko zodpověditelnou otázku a počkejte, až si smysl života najde vás. Avšak pozor, zatímco budete čekat, zapomeňte na chmury a deprese, žijte okamžikem a radujte se z maličkostí.

Možná brzy zjistíte, že vaším smyslem existence je prosté žití tady a teď. Možná se najdete v umění, ve sportu, v charitativní činnosti nebo v přírodě.

Jestliže se rádi zamýšlíte nad filozofickými otázkami, pak vás jistě zaujme i článek na téma „Co je vlastně pravda.“ Nepřehlížejme tyto těžko zodpověditelné otázky. I přes naši ignoraci tu stále budou a občas je dobré najít odpověď na něco, co nás donutí k hlubokému zamyšlení.

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.