Home Osobní rozvoj Jak mít kvalitní vztah a přitom být sám sebou
Jak mít kvalitní vztah a přitom být sám sebou

Jak mít kvalitní vztah a přitom být sám sebou

2.23K
0

Říkáte si, že jste konečně našli ten pravý vztah a rádi byste si jej udrželi? Už nechcete, aby Vaše vztahy končili vždy stejným scénářem? Hledáte důvod, proč se Vám opakují podobné situace dokola? „Klíčem ke spokojenému vztahu jste Vy sami.“ Je to tak. Jistě jste už podobnou větu někde slyšeli nebo četli. A právě zůstat sám/sama sebou, je hlavním klíčem k dosažení spokojeného vztahu.

„Neviset“ na partnerovi

Možná znáte někoho, nebo jste zažili sami situaci, kdy jeden partner čeká doma na druhého a nemá co dělat. Čeká a pak po druhém chce, aby se mu věnoval, zabavil jeho čas a strávil s ním zbytek večera. Takové situace jsou pro druhého, který program má, neúnosné a vztah postavený na tomto principu bude mít rychlý konec. Společný život se totiž projeví pouze večer, kdy si možná popovídáte o práci, ale na jiné téma se nebudete moct pobavit. Najděte si proto pouze své koníčky a zájmy, o kterých budete moct s partnerem komunikovat a rozšiřovat mu tak obzor.

Nepřizpůsobujte mu celou svou osobnost

Samozřejmě v každém vztahu se člověk nějakým způsobem přizpůsobuje druhému. Jde však o to si dát pozor, abychom se v době zamilovanosti nepřizpůsobili úplně celou svou osobností. Mívají k tomu tendence hlavně ženy, ale mohou to dělat i muži. Stává se, že přeberou zvyky, které má partner, přeberou i jeho denní režim a trávení volného času, ale v hodně případech také třeba všechny kamarády. Své staré známé opustí a vydají se cestou partnerova života. Co se však může stát, kdyby posléze tento vztah nevyšel? Najednou můžete ztratit úplně všechno, protože jste si neudrželi svoje zvyky, svou jedinečnou osobnost. Najednou v každém kamarádovi uvidíte svého bývalého partnera. Může se Vám rozbít celý svět. Proto si vždycky udržte alespoň část svých zvyků, svoje kamarády a své záliby. To nikdy nebude na škodu.

Zůstaňte opravdu sami sebou

Všechny tyto body se vzájemně propojují. Když se tedy vyvarujete chyb, které jsou popsány výš, logickou radou, vyplývající z celého textu, je, abyste za všech okolností zůstali sami sebou. Věnujte svou péči, lásku, aktivitu a pohodlí hlavně sami sobě. Možná Vám to zní tak, že budete partnera opomíjet, ale věřte, že to tak není. Všechno jde ruku v ruce, a když dáte dostatek prostoru sami sobě, dáte ho tak potažmo i partnerovi.

Nemusíte se bát, že chvíle, kdy nejste spolu, Vás rozdělí. Naopak Vás stmelí a budete se na sebe více těšit. Nebojte se „investovat“ do sebe samotné/ho. Vzdělávejte se, pečujte o své tělo, dělejte, co Vás baví. Představujete přece celou půlku vztahu, a do té se rozhodně investovat vyplatí. Partner si Vás vybral proto, jací jste byli, když jste se poznali. Zůstaňte tedy v klidu dál věrni svému životu a povaze.

Kdo jsem a kým chci být?

Důležitou otázkou pro každého je, zda jste si opravdu jistí, kým jste a kým chcete být v budoucnosti. Základem pro kvalitní vztah jste Vy sami. Jak jsme si už říkali, Vy sami tvoříte celou polovinou vztahu, která má položit základ, aby vztah dlouhodobě fungoval. Najděte tedy v sobě vlastnosti, které Vás budou posunovat dál. Zjistěte, co Vás baví, k čemu máte přirozený talent a čeho byste chtěli v životě dosáhnout.

Co Vás bude naplňovat?

Pro někoho může být životním cílem vybudovat vlastní podnik, pro někoho může být cílem pomáhat druhým, někdo zase potřebuje, aby měl fungující domácnost a rodinné zázemí a jiný se chce realizovat úplně jinde. Které osobní cíle máte přímo Vy? Zjistěte o sobě víc a teprve poté se rozhlédněte. Který partner by k Vaší povaze nejvíce vyhovoval? Myslíte si, že by měl být stejný jako Vy nebo byste se měli v určitých oblastech doplňovat?

 

Pokud sami zatím tápete, kterou cestou byste se chtěli vydat a hledáte něco, co by Vám dalo vhled a trvale Vás inspirovalo, zkuste zjistit, jaký typ člověka jste a jak v sobě můžete propojit všechny čtyři energie, které v sobě každý člověk má. Poznejte sami sebe a uzdravte tak svůj vztah (nebo své budoucí vztahy) i komunikaci s partnerem.

 

Aneta Gregorová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.