Home Motivace pro každý den 7 tipů, jak vyzrát nad novoročním předsevzetím aneb Letos už to vyjde!
7 tipů, jak vyzrát nad novoročním předsevzetím aneb Letos už to vyjde!

7 tipů, jak vyzrát nad novoročním předsevzetím aneb Letos už to vyjde!

58
0

Příchod nového roku není spojen jen s bujarými oslavami. Mnoho z nás si s odbitím půlnoci dává také předsevzetí. Bohužel na Tři krále často zajíždíme do starých kolejí a sliby o tom, že zhubneme, začneme šetřit, budeme dodržovat pitný režim či přestaneme kouřit, se nenávratně rozplývají. Jak ale docílit toho, abychom novoroční předsevzetí dodrželi?

Silvestr je posledním dnem v roce a v mnohých evokuje konec jedné etapy. Rekapitulujeme, co dobrého a špatného se v průběhu roku stalo, a přemýšlíme nad tím, co v tom novém roce udělat lépe a čemu se zcela vyvarovat. Novoroční předsevzetí tak u některých nemá konce.

Novoroční předsevzetí je o chuti a motivaci

Nejčastěji chceme v novém roce zhubnout a přestat kouřit. Proto již pod stromečkem nacházíme permanentky do fitness center, cvičební pomůcky, kuchařky se zdravými recepty, nikotinového náplasti, žvýkačky a knihy s tipy, jak si odvyknout. Tyto dárky ale celý týden od Štědrého večera leží ladem. Na řadu totiž přichází až 1. ledna.

Investice jsou do našeho „lepšího“ nového roku nemalé. Proč tedy během pár dní vše odkládáme? Chybí nám motivaci a chuť. Fitness centra v únoru již zejí prázdnotou a tržby z cigaret opět rostou. Avšak v žádném případě to není jen o kouření a hubnutí, častá předsevzetí jsou i v podobě šetření či nového zaměstnání. Jak tedy docílit toho, aby počáteční motivace nepřebila nechuť a prokrastinace?

1. Dejte si jen jedno předsevzetí

Jedno předsevzetí bohatě stačí. Věřte, že čím více si budete na sebe nakládat, tím menší šanci na úspěch budete mít. Raději si zvolte jedno dobře promyšlené předsevzetí. Proč dobře promyšlené? Protože to, co vymyslíte na silvestra večer, rozhodně nebude tím nejlepším nápadem.

2. Poučte se z minulých chyb

Dáváte si předsevzetí každý rok? Zní vaše předsevzetí každoročně stejně? Skončí vaše plány vždy neúspěchem během několika týdnů? Jestliže jste odpověděli třikrát ANO, pak je nejvyšší čas poučit se z chyb a začít na novo a úplně jinak. Zkuste vaše chyby zúročit. Nebo si letos dejte předsevzetí úplně jiné.

3. Důležitá je cesta, nikoliv cíl

Chcete-li úspěšně zhubnout, přestat kouřit, našetřit si na dovolenou nebo změnit zaměstnání, potom se zaměřte na cestu. Stanovte si krok za krokem, jak budete postupovat. Mějte krátkodobé cíle, které vám pomohou dojít k úspěchu. Zapotřebí je, aby vaše cesta byla konkrétní, aby byla časově omezená a aby se dala měřit.

4. Nezapomínejte na odměny

S cestou a s malými cíly souvisí i odměny. Je vhodné se za každý i sebemenší úspěch odměňovat. Zhubnete-li pět kilogramů, kupte si nové boty na běh. Motivaci je důležité směřovat vždy k předsevzetí. Proto se v žádném případě při hubnutí neodměňujte pizzou, fast foodem či jiným tučným jídlem.

5. Pište si deník

Psát si deník není pro každého, přesto monitorovat úspěchy i neúspěchy, chyby, pocity a strasti na vaší cestě k cíli je velmi poučné. Díky svým zápiskům se můžete posunout dál.

6. Nebojte se selhání

V žádném případě nevzdávejte své předsevzetí při prvním selhání. To, že zhřešíte, neznamená konec světa. Ba naopak! Čas od času si selhání dovolte, sami po čase zjistíte, že vaše zlozvyky již vůbec nevyžadujete.

Podporu od přátel a rodiny zvažte

Podpora je velmi důležitá, ale rozhodně o svých plánech do nového roku neříkejte všem. Oznámíte-li, že od 1. ledna nepijete alkohol, pak o to více vás bude okolí lákat k tomu, abyste si dali skleničku. Podpora od rodiny a přátel může pomoci, ale dobře zvažte, komu o svém předsevzetí povíte a komu ne.

Dávat si novoroční předsevzetí není hloupost. Konec jednoho roku a začátek druhého je skvělou příležitostí s něčím skoncovat nebo naopak s něčím začít. Nejdůležitější je být stále motivován. Pokud jste rozhodnutí, že v roce 2017 už to určitě vyjde, ale nevíte, jak vyzrát nad vlastní motivací, pak si přečtěte článek Jak motivovat sám sebe. Máte-li však vaše osvědčené tipy, jak docílit svého a nevzdat se během pár dní, podělte se s nimi s ostatními v naší diskuzi.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.