Home Osobní rozvoj Osobní rozvoj nepůjde bez motivace a psychické pohody
Osobní rozvoj nepůjde bez motivace a psychické pohody

Osobní rozvoj nepůjde bez motivace a psychické pohody

327
0

Čas běží a vy máte pocit, že váš život stojí na místě? Rádi byste se „někam“ posunuli, ale nevíte kam a jak? Pak vězte, že nejdříve musíte začít sami u sebe. Osobní rozvoj školou rozhodně nekončí, proto nepodceňujte stálý posun osobnosti a myslete na pravidelnou motivaci a především psychickou pohodu.

Osobní rozvoj bez motivace a psychické pohody nepůjde. I kdybyste se snažili sebevíc, svou mysl, duši, znalosti či dovednosti neposunete ani o krůček kupředu, budete-li žít ve stresu, ve spěchu a s neustále roztěkanými myšlenkami.

Chcete zhubnout? Snažíte se přestat kouřit? Toužíte po úspěchu? Potřebujete zvládnout zkoušky ve škole? Nebo se chcete naučit novým věcem – vařit italskou kuchyni, mluvit anglicky či malovat? To vše je možné! Nechte se inspirovat, jak se správně motivovat, jak docílit duševní vyrovnalosti a jak tyto dva pojmy úzce souvisí i se zmiňovanými plány a cíly.

Bez psychické pohody se nikam neposunete. Duši a mysl neobelžete!

Důležité je začít u své mysli a duše a takzvaně se „hodit do pohody“. Proč? Protože i přes nástěnku plnou motivačních citátů, obrázků a poličku plnou motivačních knih, svého cíle nedosáhnete, pokud budete žít ve stresu a zapomínat na sebelásku.

 

Každý je individuální osobnost. Poznejte své „Já“

Návod k použití elektrospotřebiče je univerzální příručkou, kterou mnozí při nákupu velmi ocení. Stejně tak někteří touží po návodu k životu. Ten neexistuje. Důvodem je, že lidé jsou individuální bytosti, a to, co platí na jednoho, se u druhého zcela míjí účinkem.

Snažíte-li se tak posunout někam dál, poznejte nejdříve sami sebe. Stačí si položit řadu otázek a na ně hledat odpovědi. Naslouchejte svému tělu i srdci a zjistíte, že se toho o sobě můžete ještě mnoho naučit.

  • V kolik hodin se vám nejlépe usíná?
  • Kdy je vaše mysl nejaktivnější?
  • Kolik hodin spánku vaše tělo potřebuje?
  • Sportujete rádi ráno nebo večer?

To, že nyní mnoho lidí před snídaní chodí běhat, neznamená, že to musíte dělat i vy. Pokud nejste ranní ptáčata a nemáte rádi běh, pak raději odpoledne jezděte na kole nebo večer skákejte přes švihadlo.

 

Spokojenost se sebou samým a sebeláska je důležitá

Poznáte-li sami sebe, pak přichází na řadu smíření. Být spokojen se svým tělem, se svou prací, se svým domovem a s celým svým životem je další bod k tomu, abyste se mohli rozvíjet.

Sebeláska je důležitá a bez ní nepopojdete ani o krok vpřed. Pokud budete svůj život nenávidět, budete se pouze utápět v pocitu zmaru a nicotnosti. Své nedostatky vnímejte pozitivně. Odlišují vás od ostatních a dělají z vás jedinečnou osobnost.

 

Pravidelně sportujete, jíte zdravě, a přesto nehubnete? Chyba není v aktivitě ani v jídelníčku, ale ve vaší mysli. To, že sami sebe nemáte rádi, vás stresuje a brání k úbytku váhy.

 

Nechte odpočinout tělo, mysl i duši

I přestože se říká, že cestou k cíli stále jděte a nikdy se neotáčejte a ani nezastavujte, odpočinek si přeci jen dopřejte. Tělo, duše i mysl musí občas vypnout, zregenerovat se a nabrat nové síly na další cestu vpřed.

Relax nemusí být nutně společensky stále propagována masáž, jóga či spánek. Někdo si odpočine u vaření, jiný zas u dobré knihy. Vypnout neznamená nemyslet a nic nedělat. Odpočiňte si u toho, co vás baví a co vás uspokojuje.

 

Motivace je nedílnou součástí úspěchu již od prvních krůčků

Prožíváte-li duševní vyrovnalost, můžete se pustit do osobního rozvoje. Stanovit si cíle a připravit si plán cesty. Avšak pozor! I přestože k cíli se budete snažit dojít po malých krůčcích, může vás brzy přepadnout pocit prázdnoty a nepřekonatelné dálky. Předejít těmto pocitům můžete motivací.

 

Vsaďte na motivační obrázky, citáty a knihy

Motivační citáty, obrázky a knihy vám pomohou. Ne nadarmo se označují za „motivační“. Pohled na vysportované tělo vám zabrání ve stálém pojídání sladkostí či brambůrek. Obrázek domu na pláži vám zas denně připomene, proč se snažit o postup v kariéře nebo proč neotálet s rozjetím své vlastní firmy.

Knihy vám místo představivosti pomohou přeprogramovat vaše myšlení. Na trhu motivačních knih najdete celou řadu. Začít můžete třeba těmi nejúspěšnějšími, mezi které patří kniha Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla nebo Miluj svůj život od Louise Haye. Osobně mohu doporučit od Spencera Johnsona knihu Kam se poděl můj sýr, která učí pozitivně přijímat všechny životní změny.

 

Vyzkoušejte, jaké by to bylo „kdyby“

Občas je dobré se od představ a fantazie z obrázků a knih přesunout do reality. Vyzkoušet si to, po čem toužíte.

Chcete se naučit německy a odstěhovat se k našim sousedům? Těšíte se, až budete moci konverzovat v obchodě nebo si objednat v restauraci? Zajeďte si do Německa na víkend a vyzkoušejte si to. Stačí jen poslouchat všudypřítomnou němčinu a nechat se motivovat k dalšímu pokroku.

 

Motivujte se srovnáním s lepšími lidmi

Posledním bodem, který je s motivací úzce spjat, je porovnávání se. Ač by si každý měl hledět svého, pro další osobní rozvoj je porovnání velmi důležité.

Ovšem pozor, srovnávejte se pouze s těmi „lepšími“. Jen ti vám pomohou k lepším výsledkům. Zapomeňte na závist a raději se od úspěšnějších učte. Nechte se motivovat právě jejich úspěchy.

 

Osobní rozvoj není možný bez duševní vyrovnanosti a pořádné motivace. Udělat si pořádek v hlavě a posunout se dál je zapotřebí. Nebojte se pro krok vpřed vystoupit ze své komfortní zóny. K prvnímu kroku vám může pomoci i inspirativní video v článku Motivace k životu. Pokud máte jiné tipy, jak uspět, rozvíjet svou osobnost a učit se novým věcem, pak neváhejte a podělte se o své rady s ostatními v diskuzi.

 

 

 

Simona Podobová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.