Home Osobní rozvoj 10 filmů, které vás skutečně obohatí
10 filmů, které vás skutečně obohatí

10 filmů, které vás skutečně obohatí

12.31K
19

Top desítka filmů, která mi něco dala. Na filmy jsem náročný. Je pro mě stále obtížnější věnovat svůj čas Hollywoodským akčním rádoby trhákům, stupidním romantickým komediím nebo nedej bože hororům. Moje přítelkyně by mohla vyprávět, kolik „trápení“ se mnou v tomhle ohledu zažívá.

Nestojím zkrátka o podprahové očkování naprosto nevyhovujících vzorců lidského chování, které je tímto způsobem prezentováno jako běžné a normální. Ani o všudypřítomné vsugerovávání strachu.

Jasně, když je film fakt dobrej, jako Tarantinovky Django nebo Pulp Fiction, nová Batman trilogie, sympatický Forrest Gump, nebo klasické westerny typu Tenkrát na západě a Hodný, zlý a ošklivý, tak si je rád užiju.

Ale značná část filmové produkce je smetí. A já nejsem odpadkový koš.

Do svého života si tedy pustím jen snímky, které mě dokáží nějakým způsobem obohatit. Poklady, ne hovadiny. Pokud jste na stejné vlně, jistě vám následující seznam přijde vhod.

 

1) YESMAN

Snad jediný film, na který jsem šel do kina hned dvakrát. Tolik si mě tahle komedie získala! Tváří se jako nenáročná oddechovka, ale její poselství je taaak hluboké, až z toho mrazí. No jo, Jim Carrey je člověk, který opravdu ví.

 

2) POKOJNÝ BOJOVNÍK

Jak by tu tohle mohlo chybět? Asi jen málo z vás minulo tenhle snímek, který byl natočen podle knižní předlohy od DanMillmana z roku 1980. Sledujeme mladého univerzitního atleta – pod vedením tajemného provozovatele pumpy – na cestě od arogantního spratka k moudrému mladému muži. Právě postava starého „Sokrata“ patří k nejlepším, které se kdy na filmovém plátně objevily.

 

3) 12 PODMÍNEK K DĚDICTVÍ

Umírá bohatý kapitalista a je čas rozdat dědictví své početné rodině. Jeho rozmazlený vnuk, se kterým nikdy nevycházel dobře, od něj ale místo peněz dostává seznam úkolů, které musí splnit před tím, než na něj přijde řada. Jejich postupným plněním ale nakonec získává něco, co ani peníze nekoupí.

 

4) ZELENÁ MÍLE

Tohle viděl asi opravdu každý, ale nemohu to vynechat už jen kvůli Johnu Coffeymu. Anděl.

 

5) NÁDHERNÁ ZELENÁ

Film natolik skutečný, že bylo v roce 1996 zakázáno Evropskou unií jeho uvedení do kin. Utopie, nebo prostě budoucnost, o kterou stojí za to usilovat?

 

6) POŠLI TO DÁL

Dojemný příběh o malém chlapci s velikou vizí. Mám rád šťastné konce a tím zrovna tento film neoplývá, jeho myšlenka je však překrásná. Navíc mnohem reálnější a dosažitelnější, než se může zdát…

 

7) VERONIKA SE ROZHODLA ZEMŘÍT

Film na mě měl celkově dost depresivní dojem, ale vydržel jsem u něj do konce (což mělo hodně co dělat s faktem, že je natočen podle knihy Paulo Coelha) a jsem za to rád – takový šokující závěr se totiž jen tak nevidí! Určitě stojí za to a zanechá stopu.

 

8) DÁLNICE 60

Hodně zvláštní a hodně skvělý počin. Na první pohled se tváří hrozně nenápadně a nezáživně, ale nese v sobě mnohé a velké pravdy. Ať nezním pořád jen tak abstraktně, dám jeden příklad – Od života dostanete přesně to, co skutečně chcete.

 

9) MUŽI CO ZÍRAJÍ NA KOZY

Můj snad nejoblíbenější film vůbec. Přesně jak na začátku oznamuje – Je v něm víc, než se může na první pohled zdát. Hvězdná sestava (Clooney, McGregor, Bridges, Spacey), vynikající absurdní humor, new age prvky. Víc neprozradím, musíte vidět. A nenechte se ovlivnit názvem, jde opravdu o kozy jako zvířata. Ne kozy jako kozy

 

10) MATRIX

Co jiného na závěr? Nenechte se zmást, tohle není sci-fi. Je to realita, ve které všichni žijeme. Vítejte v matrixu!

 

Stojí za zmínku: Štěstí na dosah, Avatar, Svět podle Prota, Útěk do divočiny, Vyměřený čas, Rocky, Než si pro nás přijde, Atlas mraků, Dárce, Náš domov, 7 životů, Všemocný, Klik: Život na dálkové ovládání

 

Určitě se do komentářů podělte s ostatními o své tipy! Moudré filmy jsou vzácné, proto budeme všichni vděční za každý jeden další.

 

Mimochodem, k tématu jsme tu měli nejlepší scénu z 6ti dílné série Rockyho (must see): Nejlepší rada do života

 

 

David Zonyga

autor Pohádek Nový Věk

www.pohadkynovyvek.cz

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.