Home Osobní rozvoj Zdraví …A hlavně to zdraví!
…A hlavně to zdraví!
0

…A hlavně to zdraví!

117
0

Zdraví jako přání

Přání pevného zdraví bývá často slýchaný dovětek novoročních zdravic. A zdraví je skutečně základ, bez kterého není nic. Do jaké míry ale můžeme my sami přímo ovlivňovat svoje zdraví? I zdánlivé „banality“ na ně mohou mít nezměrný dopad, třeba dýchání

Většinou se lidé začnou věnovat svému zdraví, až když je začne opouštět. Dokud vše funguje, nevěnují sami sobě žádnou péči. Teprve až když se začne ozývat nějaký problém, jdou za lékařem a odpovědnost za svůj život předají jemu. Je docela smutné vidět, jak snadno se vzdávají vlády nad svým životem.

Ve školském systému chybí klíčové předměty

Zdraví je obecně považováno za nejdůležitější věc v životě, přesto je mu ale věnováno tak zoufale málo pozornosti, že to až zaráží. Ve škole se lidé připravují na to, jak se profesně uplatnit, plní si hlavy spoustou nepodstatných fakt, ale jak pečovat o své tělo, to se většinou nedozví, ačkoli to uvádíme v našem hodnotovém žebříčku na prvním místě. Víme víc o svém mobilu, než o svém těle. Kolika problémům a utrpení by se předešlo, kdybychom měli „návod k použití“ a drželi se ho…

Životodárné dýchání

S prvním nádechem náš život začíná a posledním vydechnutím se končí, nádech a výdech patří k našim nejdůležitějším reflexům. Dýchání je naše neviditelná a nezbytná potrava. Kyslík je pro tělo nejdůležitější pohon, bez jídla může člověk vydržet čtyřicet dní (s výjimkou breathariánů J), bez vody několik dnů, ale bez dýchání jen pár minut. Pokud máme omezený přísun kyslíku, nastupuje únava, vyčerpání a naše výkonost klesá. Bohužel, mnoho z nás svou výkonnost stabilně snižuje špatným dýcháním.

Mělké povrchní dýchání

Lékařské výzkumy uvádějí, že 75% lidí špatně dýchá. Po narození (tak do 6-8 měsíců) děti automaticky správně dýchají, tedy zhluboka až do břicha za pomoci bránice. Postupem času, většinou v dospívání, si lidé vypěstují dýchací zlozvyky – zadržují dech, dýchají mělce jen za pomoci hrudníku a krčních svalů. K nesprávnému dýchání rovněž přispívá špatné držení páteře, změny v hrudníku. K hlubším psychickým důvodům může patřit i zadržování emocí a neuvolňování napětí z těla.

Musíš to rozdýchat

Když se na nás valí problémy, bojujeme s rozčílením, můžeme zaslechnout dobře míněnou radu – musíš to rozdýchat! Kolik pravdy je v tomto rčení ukryto… Hluboký nádech a výdech pomáhají vytvářet a udržovat harmonii v celém vegetativním systému. A právě vegetativní systém nakonec rozhoduje o tom, zda jsme zdraví nebo nemocní. Bez nadsázky tedy o našem zdraví rozhoduje i náš dech.

Učit se od dětí

Je do očí bijící, oč více energie a neúnavnosti vykazují děti než dospělí, že? Děti jsou v mnoha ohledech dál, nemají na sobě ještě nánosy zničujících zvyků a přesvědčení. Pokud se začneme více věnovat sami sobě, častokrát s údivem zjistíme, že spíše než přidávat musíme „odstraňovat a čistit“. I v případě správného dýchání je třeba odstranit návyk dýchat jen do hrudi a začít opět dýchat, jako v dětských letech, až do břicha.

Jak tedy zlepšit dýchání?

Nebudu Vás zdržovat složitými návody, existuje na to mnoho odborných knih s přesnými postupy. Myslím, že na začátek postačí zmínit jedno – kdykoli a kdekoli si během dne vzpomenete, provádějte hluboký nádech a hluboký výdech. Nechte se vést vlastní inspirací nebo si pro připomenutí vylepte v místě, kde trávíte nejvíce času, lísteček s jednoduchým nápisem – dýchej J.

Dnešek tvoří zítřek

Správným dýcháním si můžete zajistit zdraví a mladost, předcházet nemocem a prodloužit si svůj život. K nácviku bráničního dýchání postačí pár minut tréninku denně. Ideálním prostředkem k celkovému ozdravění je také jóga, která klade na dýchání velký důraz. Uvědomíte-li si, že dech je lékem nad léky a budete-li mu věnovat svou pozornost, máte dveře k vitalitě otevřené! Rada jednoho stotřicetiletého Inda zní – „čím hlouběji a méně budete během minuty dýchat, tím delšího života se vám dostane…“

A přídavek pro ty, kteří chtějí jít do akce!

Určete si pravidelný čas, kdy se budete věnovat nácviku bráničního dýchání. Každý den si pro to vyhraďte čas, vytvořte si příjemné podmínky a vědomě dýchejte a relaxujte.

Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou, chodidly se dotýkejte podložky.

Jednu ruku položte na horní část břicha, druhou na hrudník.

Zavřete oči a relaxujte.

Dýchejte tak, aby se s nádechem horní část břicha zvedala a s výdechem klesala.

Hrudník a ramena nechte pokud možno nehybné.

S dalším nádechem vyklenujte břišní stěnu ještě více než obvykle, s výdechem ji nechte dlouho a plně klesat. Nádech a výdech více protáhněte, pokud trvá váš nádech 3-4 sekundy, protáhněte to na 6-8 sekund.

Ať se vaše břicho pohybuje rytmicky a plynule.

Svou pozornost zaměřujte k jádru své bytosti, tam jsou všechny vaše možnosti, které se před vámi budou odkrývat.

Správné dýchání je cesta ke zdraví a vnitřní integritě.

Opakujte nejméně 10x.

Pokud vás článek o správném dýchání zaujal, přečtěte si i náš další S dechem na štíru.
 
Mgr. Renáta Novotná

www.zdraviaprevence.cz

Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.