Home Osobní rozvoj Zdraví Rady a tipy, jak úspěšně zhubnout i při vysokém pracovním nasazení
Rady a tipy, jak úspěšně zhubnout i při vysokém pracovním nasazení
0

Rady a tipy, jak úspěšně zhubnout i při vysokém pracovním nasazení

34
0

„Od 1. ledna již konečně začnu hubnout.“ Tak touhle větou začíná nový rok každý druhý. O tom, že mnohým se na konci ledna neposune ručička na váze ani o píď, nemusí být řeč. Problém často není ve vůli, ale v čase. Je vůbec možné zhubnout i přes velké pracovní vytížení?

Pracovat 12 hodin denně a hubnout je velmi těžké. Důležitá je chuť, disciplína, pestrost a výdrž. Co dál může pomoci v úspěšném shození nadbytečných kilogramů?

 

Snídaně je základ i v práci

Snídaně je prostě základ, na kterém lze stavět. Ač to mnozí nechtějí slyšet, je to tak. Bez snídaně nenastartujete svůj metabolismus. Pokud tedy ráno nesnídáte, protože nestíháte, pak je zapotřebí najít způsob, jak stíhat.

  • Připravte si snídani již večer. Dobře si ji ale uchovejte, ať vám do rána neokorá.
  • Snídejte to, co nemusíte ráno připravovat. Vhod přijde například jogurt a ovoce.
  • Snídani si dejte až v práci. Připravit si ji můžete buď večer, nebo ráno před odchodem.
  • Nemáte-li ani minutku nazmar, pak vsaďte na smoothie. Ovocný či zeleninový koktejl si můžete připravit ráno i večer a vypít ho zvládnete po cestě do práce.

TIP: Jestliže ráno nesnídáte, protože nemáte hlad, pak večer nejezte před spaním. Opravdu je dobré alespoň dvě až tři hodiny před ulehnutím do postele nic nejíst. Díky tomu se ráno probudíte hladoví a natěšení na snídani.

 

Plánujte, plánujte a stále plánujete

Plánování je otrava, jakmile ale jednou začnete plánovat, nebudete chtít přestat. Ať už máte každý den od osmi do pěti nebo pracujete na třísměnný provoz, plánujte si, co a kdy budete jíst.

Nebojte si udělat plán jídelníčku na týden či dva, v obchodě pak nakupujte přesně podle vašeho rozpisu. Díky tomu můžete na nákup vyrazit jednou za čas a předejdete tak nakupování nezdravostí, jako jsou například sladkosti a uzeniny.

TIP: Plán by měl být na pět jídel denně. Zároveň si k jídlům připište orientační čas, kdy budete jíst. Pokud na daný den do práce nemáte nachystaný oběd, zjistěte si již předem, do jaké restaurace půjdete a jaké menu si dáte.

 

Nedejte šanci stereotypu

Zdravá životospráva není jen o celozrnném pečivu, rýži a zelenině. Jíst každý den to samé, vás nebude bavit. Jděte na to od lesa a zpříjemněte si dlouhý pracovní den chutným a zdravým jídlem.

Pestrost je velmi důležitá, proto se nebojte hledat inspiraci všude. Vaše jídlo můžete kombinovat se zdravější nabídkou z vaší kantýny. V práci využijte kolegy, kteří mají jistě v šuplíku rady a tipy na zdravá jídla. A co více, třeba zjistíte, že v hubnutí v kolektivu nejste sami.

TIP: Inspirovat se můžete například v článku Váha se zastavila. Co teď? od výživové poradkyně Mgr. Margit Slimákové, Ph.D.

 

Vsaďte na vlastní „krabičkovou dietu“

Krabičková dieta je velmi oblíbená, a to především u pracovně velmi vytížených lidí. Máte-li čas a chuť, pak můžete ušetřit, odreagovat se od pracovních problémů a připravit si vlastní krabičkovou dietu.

Stačí si nakoupit dostatek kvalitních těsnících krabiček a každý večer se pustit do přípravy jídel. Možná vás nyní spojení „každý večer“ trochu vyděsilo, ale vězte, že pokud to s hubnutím myslíte vážně, po zhruba 30 dnech pro vás vše bude samozřejmé.

TIP: Pokud je pro vás příprava vlastního jídla nadlidským výkonem, pak se nemusíte denně přemáhat v kuchyni. Využít můžete výhod moderní doby a objednat si krabičkou dietu, díky které budete mít připravených i pět jídel denně. Na vás bude si jen najít čas, na to je sníst.

A nakonec pamatujte, že to není jen o jídle. Jestliže chcete opravdu zhubnout, přidejte i pohyb. Nezbývá-li čas na ranní jogging či odpolední posilovnu, vsaďte na běžné aktivity. Do práce choďte pěšky a nejezděte výtahem. Pokud máte další tipy na to, jak shodit pár kil v pracovním shonu, podělte se o ně s ostatními v naší diskuzi.

 

Simona Aujezdská

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.