7 rad proti pracovnímu šílenství

7 rad proti pracovnímu šílenství

496
0

Přerůstá Vám práce přes hlavu? Budíte se oroseni potem z divokých pracovních snů? To ale není život. Změňte svůj životní postoj a naučte se některé věci dělat jinak.

1. Naučte se říkat ne

Ač to zní velmi jednoduše, bývá to pro mnohé to nejtěžší. Pokud máte své práce nad hlavu, rozhodně další úkoly odmítněte. Vysvětlete svému nadřízenému, že v tuto chvíli máte jinou práci, kterou musíte dokončit. Pokud trvá na tom, že nové záležitosti musíte vyřešit právě Vy, domluvte se spolu na prioritách a na tom, že něco z toho, na čem nyní pracujete, odložíte. Nenaučíte-li se magické slovo NE, bude Vám šéf přidávat další a další práci, z čehož budete více a více vystresovaní.

 

2. Naučte se žádat o pomoc

Pokud nestíháte či si s něčím opravdu nevíte rady, nepanikařte a zbytečně se s tím nemořte. Nikdo není vševědoucí a každý se občas může dostat do situace, ze které nevidí cestu. Požádejte kolegu či nadřízeného o pomoc. Spolu to můžete vyřešit daleko rychleji, než kdybyste se s tím trápili sami. Řešením může být i výměna úkolů. Domluvte se, že Vy za kolegu uděláte něco jiného, když on vyřeší Váš problém.

 

3. Naučte se zorganizovat si den

Určete si priority na každý pracovní den a těch se držte. Nedělejte více věcí najednou, ale postupujte systematicky. Nemusíte například odpovídat ihned na všechny e-maily. Nejdříve si dořešte to, co děláte. Pokud něco opravdu nehoří, tak odpověď klidně pár hodin počká. Velké úkoly si rozdělte na menší, abyste viděli, jak pokračujete a měli jasnou představu o tom, co už máte hotovo a co ještě zbývá udělat.

 

4. Naučte se vyhýbat stresu

Stres může být pro mnohé hnacím motorem, ale všeho moc škodí. Ve chvílích, kdy se začíná dostavovat únava, bušení srdce či podrážděnost, už byste měli zpomalit a doplnit hořčík – antistresový minerál pomáhající správnému chodu nervů a svalů, uvolňující napětí a navozující relaxaci. Právě ve chvílích a dnech, kdy toho máte opravdu hodně a jste pod tlakem, Vám tento prvek může pomoci. Řada studií navíc prokázala, že pokud je lidské tělo ve stresu, spotřebovává více hořčíku než v klidovém stavu.

 

5. Naučte se mezipřestávkám

Pokud chcete být v práci efektivní, nezapomínejte na pauzy. Udělejte si kávu nebo čaj. Snězte svačinu, zajděte si na oběd. Změna prostředí Vám pomůže pročistit hlavu a může Vám pomoci podívat se na věci z jiného úhlu. Jen těžko něco uděláte, když budete od rána sedět u stolu a budete hladoví. Únava se dostaví o to dřív. Pomoci k lepšímu soustředění může i protažení. Někdy jen stačí projít se k tiskárně.

 

6. Naučte se odpočívat

Pokud máte za sebou hektické období, myslete na sebe. Musíte si odpočinout a načerpat nové síly. Nikdo nevydrží pracovat pod tlakem a bez přestávky. Jsou chvíle, kdy chodíte do práce a z práce za tmy, protože je to nutnost, ale nemělo by to být rutinou. Dříve nebo později se totiž Vaše tělo ozve s následky. Pracovní stres a přepracování pak často ústí ve zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění oběhového systému, migrény, onemocnění trávicího traktu, bolesti zad nebo pracovní vyhoření.

 

7. Naučte se po práci vypnout

Rozhodně si nenoste práci domů. Naučte se ji nechávat za dveřmi zaměstnavatele. V době dovolené určete svého zástupce, který Vás po dobu vaší nepřítomnosti bude zaskakovat. Jen málokdo je nenahraditelný, je to spíše otázkou schopnosti vypnout. Najděte si způsob, jak se po práci uvolnit. Pomoci Vám může sport, při kterém si pročistíte hlavu. Stejně dobře může fungovat i procházka s rodinou nebo psem, setkání s přáteli či dobrý čaj a knížka. Myslete na to, že máte svůj život, který potřebujete také žít.

 

Abyste byli v naprosté pohodě, přečtěte si i článek Jak začít pracovat na své proměně.

 

 

Martina Kalinová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.