Home Osobní rozvoj Vyběhněte do sychravého podzimu
Vyběhněte do sychravého podzimu

Vyběhněte do sychravého podzimu

0
0

Začal podzim a pokud pomineme babí léto, které nám jej částečně zpříjemňuje, tak nás čekají  sychravé dny. Takové dny, kdy se vidíme spíše schoulení pod dekou než v teniskách v lesoparku. Jenže doma pod dekou toho nezažijeme ani zdaleka tolik jako při podzimních či dokonce zimních venkovních bězích. Tady máte několik důvodu proč si právě i vy zamilujete podzimní běh.

Existuje celá řada důvodů, proč běháme

Možná vás v dobré náladě, stejně jako mě, napadne jako hlavní důvod běhu autobus. „Musím běžet, jinak mi ujede autobus.“ Ve skutečnosti bych tento důvod zařadila až někam úplně nakonec, ale důvod k tomu rozkmitat pořádně nohy to bezesporu je. Ale teď trochu vážněji. Hlavním důvodem toho, proč většina z nás běhá je příliv endorfinů. Při běhu, ale i dlouho po něm, člověk cítí neuvěřitelné přívaly štěstí, spokojenost a svobodu. Všechny tyto pocity mohou být sice pomíjivé či zdánlivé, ale já si myslím, že stojí za to!

Dalším a poměrně častým důvodem, proč člověk začne běhat je snaha zhubnout, což já osobně za příliš dobrý důvod nepovažuji, zvlášť pokud motivace k běhu nevychází z vlastního přesvědčení a touhy. Pokud to myslíte s během vážně a chcete běhat napořád, nenechte se zlákat tím, že je běhání aktuálně trendy nebo že při něm spálíte veškerý nepotřebný tuk. S tím tukem to za prvé není tak horké, za druhé běh je mnohem více než způsob, jak zhubnout – je to životní styl, závislost. Dovolte běhu, aby se stal součástí vašeho života, teprve pak objevíte jeho skutečné kouzlo.

Objevte kouzlo podzimního běhu

Zkušený běžec se s nepřívětivým počasím vypořádá o něco lépe než začátečník. Co si budeme povídat. Sluníčko a teplo jsou mnohem většími motivátory než deštivé a chladné počasí, přesto i během podzimu či dokonce zimy není důvod k zazimování běžeckých tenisek. Ve skutečnosti je podzimní běh ideálním díky krásné přírodě kolem vás, stejně jako bílá zima. Každé roční období má své kouzlo, nabízí nespočet zážitků a krás, zároveň však i nástrah. V létě to bývají mnohdy až nepřiměřeně vysoké teploty, na podzim nás může trápit častý déšť a v zimě mráz.

Oblečte si větrovku a běžte s větrem o závod

Nástrahy jakéhokoliv počasí je možné překonat – fyzicky i psychicky. Z fyzického hlediska jde především o dobře zvolené oblečení. S příchodem podzimu je potřeba začít vrstvit oblečení. Podle odborníků bychom na sebe měli dát až 3 vrstvy (první vrstva by měla udržet tělo v suchu, druhá v teple a u třetí záleží na aktuálních podmínkách, např. proti větru je vhodná větrovka). Já osobně si na podzimní běh často vystačím pouze s 1–2 vrstvami a mnohdy na sebe obleču šortky a podkolenky. Ráda se otužuji, je ale potřeba myslet na klouby a další rizika spojená se špatně zvoleným oblečením na běh.

Při trailových, ale klidně i silničních, bězích během babího léta, je ideální vzít si se sebou běžecký batoh a do něj si přibalit oblečení navíc. Pokud se vydáte na delší běh a vyběhnete v ranních hodinách, už dopoledne vám možná přijde vhod triko s kratším rukávem. Na začátku podzimu se může rtuť teploměru vyšplhat poměrně vysoko. Podzim je zkrátka nevyzpytatelné, ale zároveň krásné období na běhání. Příroda je plná barev, vzduch působí svěže – to vše je ta nejlepší motivace k tomu, proč začít nebo jednoduše nepřestat běhat ani na podzim.

Nehledejte v tom nic složitého

Jakmile se jedná o běh, jsem schopná o něm mluvit a psát bez přestání. K tomu nemohu přestat myslet na to, až dneska nazuji tenisky a vyběhnu vstříc dalšímu dobrodružství, které mě při běhu čeká. Stejně jako mi ale moje tělo nedovolí běžet bez ustání, někdy zkrátka musím zastavit a vrátit se zpátky do reality, tak i při psaní mám určitá omezení. Jak to tedy celé uzavřít? Běhejte. Běhání vám pomůže najít sama sebe, což je ta nejlepší motivace, jakou můžete pro běh mít a proč s ním nikdy nepřestat. Navíc ve zdravém těle zdravý duch.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.