Home Osobní rozvoj Desatero úspěšné ženy: Miluj svoje JÁ
Desatero úspěšné ženy: Miluj svoje JÁ

Desatero úspěšné ženy: Miluj svoje JÁ

2.67K
0

V dnešní době jsme si na sebe naložili víc povinností a úkolů, než mají muži. Snahou vyrovnat se jim, jsme se najednou dostali do fáze, kdy nejen že toho od sebe čekáme až příliš, ale navíc ve všem chceme být dokonalé a nejlepší. Každá z nás chce mít práci snů, dokonalou domácnost, vychované děti, dobrou postavu a mnoho dalšího. Nic z toho se ale neobejde bez naší vyrovnanosti a dobré nálady.

Přestaňte se porovnávat a soudit

Jak se naučit všechno zvládat a přitom se cítit skvěle? Označuje se to jedním slovem – sebeláska. Všechno začíná u nás samotných – u naší jedinečné osobnosti. Vypněte reklamy s dokonale se usmívajícími matkami vypadajícími na 20 let a začněte u sebe. Vy sama jste středem Vašeho světa. To nejdůležitější ve Vašem životě, jste Vy sama.  Prvním pravidlem spokojeného JÁ je přestat se porovnávat s okolím. Každá známe situaci, kdy kolem nás projde opravdu krásná žena a náš mozek sepne vnitřního soudce, který nám říká, jaké jsme my (samozřejmě horší) a jaké nikdy nebudeme. Tohoto soudce je potřeba vypnout. Jakmile jej uslyšíte, uvědomte si, co si v duchu říkáte a poděkujte za svou postavu. Někdy pomáhá si také představit, že máte stejnou postavu jako daná osoba a znovu poděkovat. Toto jednoduché mentální cvičení Vám pomůže od negativních pocitů vůči svému tělu. Uvědomme si, že tělo pro nás dělá na 100% všechno, co může. Snaží se, jak nejlíp to dokáže, a je jen na nás, jakou mu za jeho laskavost dáváme zpětnou vazbu. Když svému tělu neustále připomínáte, jak špatné je a zároveň proto nic neděláte, není divu, že svoje problémy ještě prohlubujete.

 

Začněte meditovat

O svou psychickou i fyzickou stránku bychom měli pečovat. Sežeňte si diář, i když jste třeba na mateřské dovolené, do kterého si budete zapisovat svůj osobní plán na každý den. Jako první věc si zapište na každý den meditaci. Můžete začít s lehkou meditací, která bude trvat 5 minut a jejím obsahem bude pouze dechové cvičení. I to Vám velmi pomůže. Často se vůbec nesoustředíme na svůj dech a ani nevíme, jaké účinky by toto soustředění mohlo mít. Zkuste to, začněte pěti minutami a po týdnu zvyšujte dobu. Pokud dojíždíte do práce MHD nebo stojíte denně v kolonách, doporučuji cvičení provádět právě při těchto cestách. Meditovat můžeme jakýmkoliv způsobem, který nás baví. Nikdy by se z meditace neměla stát nuda. Kupte si proto knížku s meditačními technikami, a vyberte si v ní to, co Vás baví. Nebojte se meditace střídat podle toho, co Vám zrovna sedí nejvíce. Jak budou Vaše zkušenosti s meditací přibývat, doporučuji si najít cvičení, které se dá aplikovat kdykoliv přes den – např. při různých rutinních úkonech, které denně děláme. Budete tak moct relaxovat častěji i při různých každodenních činnostech.

 

Udělejte si čas sama na sebe

Druhou věc, kterou si zapište do diáře, je povinná hodinka času na sebe. Nejlepší by bylo mít denně alespoň dvě hodiny času – zkuste si je ve Vašem dni „zarezervovat“. Nevymlouvejte se, že nestíháte, ale opravdu si alespoň tu hodinu denně vyhraďte. Čas pro sebe musí být spojen pouze s Vámi. Neznamená to, že budete mít hodinu na to „konečně žehlit“. Měl by to být čas, ve kterém budete dělat pouze to, co Vás naplňuje. Může to být čtení knihy, můžete jít na cvičení nebo si nějaké pustit doma. Můžete se dát na nějaký koníček nebo začít navštěvovat jazykový kurz. Prostě cokoliv, co budete dělat jen a jen pro svou osobu. Pokud si můžete zajistit hlídání dětí, zajděte si třeba s partnerem na večeři.

 

Výčitky nechte stranou

Je v pořádku věnovat se sama sobě a dělat si čas jen pro sebe v jakékoliv životní situaci. Pokud máte doma malé miminko a staráte se o něj 24 hodin, proč byste nemohla na hodinku či dvě vypnout? Stejně tak jako když zvládáte práci, domácnost i děti.

Často můžeme mít pocit, že jsme ještě nedodělaly tohle a támhle to. Proto by bylo dobré si také každý den zapsat, co jsme zvládly (protože toho je vždycky víc, než toho, co jsme neudělaly) a za co jsme vděčné. Pokud máte pocit, že toho je na Vás moc a čas na sebe si opravdu nemůžete dovolit, promluvte si s parterem a on Vám jistě tu hodinu denně dopřeje.

Všechny tyto činnosti se velmi projeví ve Vaší psychice a pocitu, že žijete život pro sebe a tak, jak opravdu chcete. Vaše spokojenost se odrazí nejen na Vás, ale také na celém nejbližším okolí, které vnímá všechny Vaše pocity a prožitky. Nebojte se tedy žít ve spokojenosti a hojnosti všeho, co potřebujete.

 

 

Aneta Gregorová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.