Home Osobní rozvoj Příprava na podnikání Tři důvody proč překonat strach z neúspěchu
Tři důvody proč překonat strach z neúspěchu

Tři důvody proč překonat strach z neúspěchu

807
0

Strach z neúspěchu je pravděpodobně nejčastější příčinou, která lidem ani nedovolí začít pronásledovat své sny. Bojíme se posměchu, soudů, pomluv, selhání, ostudy, ztráty naděje a bůhví čeho dalšího. Samozřejmě, že cesta za úspěchem není zaručená, jinak by to dělal každý. Ale ještě, než se jí vzdáte před samotným počátkem, zvažte tři následující body. Mohli by vám otevřít oči v tom, co je skutečně podstatné, a co je jen obyčejná panika.

1) Většina děsivých scénářů se nikdy nestane

Tváří v tvář možnosti neúspěchu si lidská hlava začne z vystrašení malovat všelijaké katastrofické scénáře toho, co by se mohlo pokazit a tolik vás bude děsit, že to může zcela ochromit vaše kroky a rozhodování. Jenže je dobré si uvědomit, že tento rádoby ochranný reflex je tak trochu zbabělec a s oblibou přehání.

Jistě, nebude to nejspíš procházka růžovou zahradou a s nějakým tím selháním se musí počítat. Ale věřte tomu, že nakonec to zdaleka nebude tak příšerné, jako jste se původně obávali. To jenom ta naše fantazie.

2) Tento život netrvá věčně

Zní to podivně? Tak vězte tomu, že lidé na smrtelné posteli mnohem více litují věcí, které měli strach udělat než těch, při kterých selhali. Jak napsal Paulo Coelho ve svém románu Veronika se rozhodla zemřít: „Vědomí smrti v nás podnítí vůli k životu.“

To, co nám nahání dnes hrůzu, má jen velmi, velmi malý vliv na náš život v celé jeho délce. Proto se nebojte a buďte odvážní. Není to tu zase tak důležité, jako se to tváří. Svět je naše hřiště, ať už jsme v jakémkoli věku – tak si hrajme. Jednou to totiž bude úplně jedno, proto se nenechte svazovat okolními soudy ani očekáváním a buďte sami sebou, dokud na to máte čas.

3) Žádné jistoty stejně nejsou

Strach vykročit a riskovat v nás má sílu potlačit naše touha k pohodlí a jistotám. Lidé samozřejmě preferují to, co znají spíš, než aby objevovali nové horizonty sebe i světa kolem. Takový způsob uvažování ovšem zapomíná na jednoduchý fakt – v tomto životě je jediná jistota to, že jednoho dne skončí. To znamená, že zůstat nespokojený v současném zaměstnání není o nic míň jisté, než vydat se na vlastní pěst pronásledovat svůj sen.

Jistě, je to pohodlnější a mátě méně zodpovědnosti. Ale tvrdit, že chodit do práce je jistější než podnikat, není tak úplně pravda – jako zaměstnanec neovlivníte snižování stavů, fúze firem a další pohyblivé jevy, které dělají z lidí pouhá přebytečná čísla. Proto by se dalo polemizovat, zda vlastně není mnohem jistější mít to všechno na svoje triko a tím pádem i ve svých rukou.

Chcete-li se dozvědět o jistotách více, přejděte na náš další článek Pyramida důvodů, proč se vykašlat na falešné jistoty.

David Zonyga

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.