Home Osobní rozvoj Proč je důležité vystoupit z komfortní zóny
Proč je důležité vystoupit z komfortní zóny

Proč je důležité vystoupit z komfortní zóny

1.28K
0

Komfortní zóna je prostor, ve kterém se cítíme bezpečně. Je to místo nám dobře známé a nemůže nás tam nic nepříjemně překvapit. Na druhou stranu tam však nečeká ani žádné příjemné překvapení… Co přesně znamená vystoupit z komfortní zóny? A proč je tak důležité to dokázat?

Opustit „známé a bezpečné“ nemusí nutně znamenat dělání nesmyslných věcí typu chůze pozpátku, procházet se s tečkou namalovanou na čele a pozorovat u toho reakce okolí. Mnohem přínosnější je udělat něco jinak, nebo něco nového, překonat strach, protože věříme, že to má smysl a posune nás to vpřed.

 

Osobnostní růst

Pokud neuděláme krok do neznáma, zůstaneme v bludném kruhu stále stejných akcí a reakcí. Pořád se opakující cesty, situace, lidé, práce… Jako děti jsme neustále objevovali a zkoušeli něco nového, abychom získali zkušenosti. A nyní? Čím jsme starší, tím jsme pohodlnější.  Čerpáme z dřívějších zkušeností a nepřipouštíme si, že to co se dělo dříve, může být dnes úplně jinak. Proč? Protože kolem sebe máme jiné lidi, okolnosti, my sami jsme dospěli. Pokud neuděláme změnu, stojíme na mrtvém bodě a nikam se neposunujeme. Jedině překonáním sebe sama a svého pohodlí může naše osobnost růst.

 

Větší sebevědomí a spokojenost

Vystoupením ze své komfortní zóny se nestanete pouze silnějšími a sebevědomějšími, ale především spokojenějšími. Je to přesně ten slastný pocit, který vás zaplaví, když dokážete něco, o čem jste mysleli, že nikdy nemáte šanci zvládnout. Brzy zjistíte, že váš strach byl zcela zbytečný a že se nestalo vůbec nic hrozného. Časem se neznámých situací budete obávat stále méně. Překonání překážek a především vlastního strachu vám dodá kuráž, a vaše osobnost poroste společně s vaším sebevědomím.

 

Mějte co vyprávět aneb „je lepší litovat toho, co jsme udělali, než toho, co jsme neudělali.“

Ne nadarmo se říká, že život začíná za hranicí komfortní zóny. Právě tam totiž přestáváte fungovat na autopilota a jste nuceni reagovat na nové výzvy. Tím se dostáváte do situací, se kterými jste se dosud nesetkali. A díky objevování nových věcí, získávání dalších zkušeností, neustálému překvapování sebe sama a rozmanitosti, je ten život tak nádherný. V opačném případě můžete promrhat svůj život stereotypem, aniž byste kdy vykoukli za pomyslnou zeď a zjistili, co za krásy se skrývá „tam venku“. Citát výše mluví za vše. Tak směle do toho!

Víme, že překročení svých pomyslných hranic, které je nutné uskutečnit pro osobnostní růst a plně prožitý život, úzce souvisí se strachem. Přečtěte si proto jak zvítězit nad strachem a obavami, a pusťte se do realizace! Prožijte svůj život naplno, rozvíjejte se, sbírejte zážitky, ať máte ve stáří na co vzpomínat a můžete si upřímně říct – byl to skvělý život, užil jsem si to tady!

 

 

Monika Šimšalíková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.