Home Osobní rozvoj Desatero úspěšné ženy: Víra v sebe
Desatero úspěšné ženy: Víra v sebe

Desatero úspěšné ženy: Víra v sebe

697
0

Zdravé sebevědomí by chtěl mít asi každý z nás. Mnohým to však není od přírody dáno. A především pro úspěch v kariéře je to nezbytné. Hlavně pro ženy, protože ty jsou často muži ve své profesi podceňovány. Proto musí mít občas i trochu ostřejší lokty.

Úspěšně si zvýšit sebevědomí je meta, jíž touží zdolat mnozí z nás. Jenže minimum osob už konkrétně ví, co je pro to nutné udělat. A přitom právě vhodná forma a správné zacílení je nejdůležitější. Z tohoto důvodu je začátek a jakýsi odraz od pomyslného startu ke zdravému sebevědomí nejdůležitější. Je to vše o uvědomění si všech příčin a souvislostí, které se na našem sebevědomí (jakoukoli) mírou spolupodílí.

A jak takové zdravé sebevědomí získat?

V první řadě si vezměte blok, nebo papír a tužku, a vytvořte si kroky jak postupovat a docílit zdravé sebevědomí. Pak si zahrajte si na detektivy a vnořte se do svého nitra, kde hledejte pravou příčinu vašeho nízkého sebevědomí a všechny souvislosti s ním propojené. Určete si příčinu a zapište si ji spolu s možnostmi, jak ji odbourat, co posílit. Od toho se odvíjí další kroky. Vše kolem toho si zapisujte – kroky a cíle, své postřehy a nápady, řešení problémů.

Desatero víry v sebe

1. Ať již vaše inventura dopadne jakkoli, věnujte vždy denně alespoň krátký čas činnostem, které máte rádi, jež vás baví, a při nich se cítíte dobře a pohodově. Pozitivně to nabíjí.

2. Do bloku si také vytvořte seznam svých dobrých vlastností, které si dennodenně připomínejte. Afirmujte si k tomu také každé ráno:

  • „ mám se ráda taková, jaká jsem“
  • „jsem skvělá a jedinečná“
  • „jsem prvotřídní originál“, atp.

Naučte se usmívat, smát se a radovat ze života. Buďte aktivní a vyhledávejte tyto příležitosti.

3. Doma, a pokud lze i v práci se obklopte příjemnými věcmi, jež vás vyladí pozitivně a do pohody. Může to být cokoli –  vaše oblíbená hudba, fotografie, obrázky, kalendář, hrníček, drobnosti ve vašich oblíbených barvách, vaše vůně, atp. Také v práci svačte a obědvejte to, co vám skutečně chutná a prospívá. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu, který také má svůj podíl na pozitivním pohledu na svět. Dehydratovaný člověk je unavený a bez energie.

4. Napište si a vytvořte harmonogram celého dne, v němž si vymezíte:

  • čas pro práci
  • čas pro rodinu
  • čas pro odpočinek
  • čas pro své koníčky a relaxaci

5. Alespoň jednou týdně praktikujte i činnosti, o nichž se domníváte, že na ně nemáte, nebo se jich obáváte. Překonáte tak postupně podceňování sebe sama a v závěru zjistíte, že některé tyto věci vás dokonce baví J. Prostě na dané činnosti najděte pozitiva a výhody, které můžete z toho získat.

6. Za každý (i malý) úspěch se odměňujte, motivujte se tak k ještě lepšímu výkonu. A nebojte se přijímat i pochvalu a ocenění. S tím se pojí i studium a poznání, tedy nové informace, jež vám rozšíří obzor. To vše zvyšuje aktivitu a motivuje jít dále a výše! Afirmujte k tomu: „zasloužím si jen to nejlepší a právě teď to přijímám“.

7. Vznikne-li při práci problém, neodkládejte jeho řešení, a pokud to lze, vyřešte jej hned. V tomto se spoléhejte na sebe a svá rozhodnutí. Prostě buďte zodpovědní, trpěliví a věřte sobě i svým schopnostem. V rámci řešení obtíží se zbytečně se nerozčilujte a eliminujte nervozitu.

8. Nesrovnávejte se s nikým, ani nesrovnávejte jiné. Jste jedineční, a originál jako každý z nás. Proto si netvořte domněnky o nikom a ničem, ani nepodporujte drby a pomluvy. Snažte se na každého pohlížet z pozitivní stránky. Na každém lze nalézt klady. A buďte asertivní, nenechte se druhými v práci deptat, naučte se říkat ne věcem, které vám nepřísluší a nesedí.

9. Nezapomínejte na své přátele a kontakt s nimi, komunikace s blízkými je důležitá, stejně jako poznávání nových lidiček. Věnujte svůj čas především těm, kteří jsou naladěni na vaši vlnu. Hovořte s nimi o svých zkušenostech, problémech, myšlenkách, často tak přijdete na úplně nový úhel pohledu na věc.

10. Věřte si! Ano, věřte. Každý z nás může mít zdravé sebevědomí. Jen je nutno být pozitivní, stejně jako si pozitivně afirmovat dané situace, vizualizovat si úspěch a nepřipustit nic jiného. Věřit si – to je půlka úspěchu!

Víra v sebe je někomu dána od přírody a má ji v genech, jiný se k ní však musí propracovat. S našimi tipy a desaterem to může být snazší, rychlejší a efektivnější. Když je aplikujete, nic tím nezkazíte, můžete pouze získat. Obzvláště, když si věříte, že to půjde!

 

Pavla Jelínková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.