Jak skloubit rodinu a podnikání

Jak skloubit rodinu a podnikání

0
0

Stojíte před volbou, jestli začít podnikat, když máte doma rodinu, která Vás potřebuje? Nebo jednoduše potřebujete poradit, jak stíhat rodinu a podnikání dohromady? Tento článek se bude hodit nejen podnikatelům, ale také pracovně vytíženým rodičům, kteří mají občas pocit, že šidí buď práci nebo ochuzují rodinu. Ani jedna ze dvou možností není dlouhodobě příjemná, a tak se pojďme podívat, jak jí přijít na kloub.

Předcházejte krizím

Než začnete podnikat, sedněte si se svou rodinou a pobavte se o tom, jaký režim by každému z členů vyhovoval. Nečekejte, jak se události vyvinou, ale stanovte si prvotní pravidla, která se časem budou dát poupravit. Nebojte se říct své skutečné potřeby nebo obavy. Zejména partner/ka to ocení a budete se moct domluvit na všem, co je pro Vás důležité. Sladit rodinu a podnikání je opravdu klíčové.

Volný čas a přátelé

Pokud podnikáte nebo intenzivně pracujete, možná míváte pocit, že se věnujete jen práci a potom rodině. Že nemáte čas sami na sebe a na své přátele. Přátelé Vám často říkají, že už to není ono a že jste se změnili. Tyto věty si přestaňte brát osobně, protože opravdovým přátelům by nevadilo nic, co děláte a už vůbec by neměli potřebu Vám to sdělovat tímto způsobem. Najděte si raději podobně smýšlející a konající skupinu lidí, která porozumí Vaší změně života a dovede Vás povzbudit.

Opravdu zanedbáváte rodinu?

Pokud věnujete více času podnikání než rodině, ještě to neznamená, že rodinu zanedbáváte. Je daleko lepší se rodině věnovat naplno (bez telefonů, vyřizování apod.), než být většinu času s rodinou, ale neustále kontrolovat, jestli všechno pracovně klape a být duší nepřítomný.

Pravidelné společné akce a volno

Naplánujte si pravidelné chvíle s rodinou a nezapomínejte je dodržovat. Aktivita, která bude pravidelná, bude fungovat jak v rodině, tak i v práci. Manžel/ka bude vědět, kdy se na Vás může obrátit a pracovníci budou seznámeni s tím, kdy nebudete k dispozici. Pravidelnost a dodržování těchto stanovených „tradic“ je velmi důležitá.

Když už je pozdě

Horší variantou je, jestliže už máte rodinnou krizi, a nevíte, čemu dát přednost. V tom případě bude opět nejlepší vytvořit si se svou polovičkou doslova denní rozvrh – stejný jako mají děti ve škole. Zaveďte nová pravidla tak, aby rodina nebyla dlouhodobě ve stresu, ale atmosféra se pomalu uvolňovala. Dodržováním nových pravidel se postupem času všechno zlepší.

Důležití jste i Vy

Vždycky si uvědomte, že je potřeba, aby bylo vyhověno každému členu rodiny – tedy i Vám samotným. Pokud je na Vás v rodinném kruhu vyvíjen tlak, snažte se vyjít vstříc nejen svým blízkým, ale také jim řekněte svůj pohled na situaci.

A nezapomínejte, že všechno je v hlavě. Místo problémů se tedy zaměřte na jejich řešení! Věnujte svou pozornost hlavně krokům k pozitivním změnám, zvykům a skvělé budoucnosti. Ostatně jak pracovat na svém podnikání i rodině se nejlépe dozvíte na našich stránkách! :)

Pokud podnikáte z pohodlí domova, mohl by vás zajímat náš další článek: Práce z domova: Jak oddělit práci a osobní život

 

Aneta Gregorová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.