Home Osobní rozvoj Vztahy Milostný vztah na pracovišti
Milostný vztah na pracovišti
0

Milostný vztah na pracovišti

1.34K
0

V práci tráví většina z nás o dost více času než doma nebo jinde ve společnosti, a tak není divu, že se firemní prostory stávají místem, kde často kolegiální vztahy přerostou ve vztahy milostné.

Chcete recept na to, jak rychle zničit partnerský vztah nebo manželství? Máte ho mít. Stačí k tomu v podstatě velmi málo – dělat se svým partnerem ve stejné práci. Přesně takhle zní varování řady psychologů i personalistů párům, které sdílí kromě společné domácnosti i společnou kancelář. Zatímco někteří odborníci hrozí prstem, jiní namítají: Společné zaměstnání může oběma jenom prospět. Kde je tedy pravda?

Pracoviště je stejně dobrým místem k seznamování, jako jakékoli jiné. Pro řadu vytížených lidí, kteří znají hlavně pracovní izolaci, je pracoviště často téměř jediným místem, kde mají příležitost se s někým seznámit. V práci tráví většinu svého aktivního času, při plnění pracovních úkolů mají možnost své kolegy dobře poznat a není tedy divu, že často přeskočí jiskra a dojde ke sblížení nad rámec běžných pracovních vztahů.

Přátelství, láska i sex

Partnerství na pracovišti existuje dnes téměř v každém oboru a nevyhýbají se mu ani lidé pracující v médiích. Spojují je jednak zájmy, jednak rozmanitá pracovní doba. Milostné vztahy na pracovišti existují a bude jich čím dál víc. Není na tom nic divného. Do firem se hlásí lidé podobného smýšlení, kteří by se jinde asi těžko potkali. Firmy samotné navíc vyhledávají lidi s podobnými charaktery a zájmy. To proto, že takoví lidé tvoří fungující tým. Mezi lidmi podobné povahy, zájmů i myšlení vznikají blízká přátelství, láska i sex. Zatímco se odborníci přou, jestli vztah na pracovišti firmám prospívá, nebo ne, láska se na takové věci neptá. A tak až každá pátá vznikne právě tam. Počty lidí uvádějících, že svého partnera potkaly právě díky pracovním povinnostem, každým rokem narůstají. Je to pochopitelné, protože většina lidí v práci doslova bydlí.

Vztah, který se zrodil na pracovišti, může mít všechny podoby jako jakýkoli jiný vztah. Od milenecké aférky, kde šlo hlavně o vzrušení a sex, až po vstup do svazku manželského.

Milostné vztahy na pracovišti nebývají příliš vítány. Pokud se ale vztah vyvíjí oboustranně harmonicky, může to být naopak i pro pracovní kolektiv přínosem zvýšenou výkonností. Zpočátku, ve stádiu zamilovanosti, se pár nachází v euforii. Před novým partnerem se chce ten druhý jevit v dobrém světle jako výkonný, úspěšný, energický apod. Chce na něj udělat co nejlepší dojem. Problémy mohou nastat v situaci, kdy to ve vztahu začíná skřípat, nebo když dokonce vztah končí. I když se partneři rozejdou, stále se denně vídají na stejném pracovišti nebo musí společně řešit nějaké pracovní úkoly. Pokud je vztah ukončen jednostranně, druhý partner má pocit ukřivděnosti, jeho pracovní výkon a soustředěnost na práci většinou velmi utrpí. Když spolu nadále neumí fungovat jako přátelé, měl by jeden z nich firmu raději opustit. Není divu, že mnozí šéfové proto jakékoli více než pracovní vztahy mezi svými zaměstnanci neradi vidí.

Není vztah jako vztah

Je důležité rozlišovat, zda se jedná o malou kancelář nebo firmu, kde se dva vídají celých osm a více pracovních hodin, nebo o vztahu ve větší firmě, kde se potkávají 3x denně či velké nadnárodní korporaci, kdy se potenciální partneři vidí dvakrát ročně na mezinárodním meetingu. Někomu ale společné podnikání či pracovní povinnosti vyhovují.

Hlavní zásada v každém případě zní, že veškeré partnerské a osobní problémy patří do soukromí a nikoli na pracoviště.

Hluboká, opravdová láska může být stejně jako jemná koketerie plná nevyřčených žádostí, přání a chutí pro firmu jen přínosem. Uvolňuje totiž energii, ze které může každý zaměstnavatel profitovat. Někteří psychologové dokonce tvrdí, že pouze sexuálně nabitý člověk může podávat stoprocentní výkon. Nejenže nekouká na hodinky, kdy už přijde vytoužené padla, ale je v práci doopravdy rád. Toto tvrzení podporují i výsledky různých průzkumů. Každá pátá láska vznikla v kanceláři a sex na pracovišti si někdy užilo přes 30 procent žen. Partnerovi nevěrných bylo s kolegou celých 25 procent žen. A k flirtování se přiznalo 94 procent žen i mužů. Osm z deseti zaměstnanců pak zařadilo přitažlivého kolegu či kolegyni do svých fantazií a erotických snů.

Milostný vztah mezi kolegy je zcela běžnou záležitostí. Na pracovišti dokonce podle výzkumů začalo každé třetí manželství.

 

Co si o tom myslíte Vy? Pište do komentářů, zda vztahy na pracovišti fungují/vydrží nebo je lepší se milostným hrátkám v práci raději vyhnout?

 

Martina Kalinová

šéfredaktorka Já to dokážu

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.