Home Osobní rozvoj Lži o penězích, kterými můžete dětem zkazit život
Lži o penězích, kterými můžete dětem zkazit život

Lži o penězích, kterými můžete dětem zkazit život

2.70K
0

Jak se mohou nevinné věty, které papouškujeme po rodičích, projevit v životě našich dětí? Proč je tolik důležité, jak k dětem promlouváme? Pojďme se podívat na největší lži, které bychom neměli používat. Zlepšíme tak život nejen dětem, ale i sami sobě.

Na tohle nemáme!

Jedna z vět, kterou dáváme dítěti najevo, že pro nás není něčeho dostatek. Rodiče často tuto větu používají místo toho, aby dítěti vysvětlili, že hračku za X tisíc zkrátka nechtějí kupovat. Je to jednoduchá věta, ale nebylo by lepší jim raději vysvětlit, proč věc nechceme koupit, jakou má pro nás hodnotu a proč by třeba nebyla na dlouhodobé používání? Na drahé auto třeba zrovna taky nemáte. Myslíte si ale, že kdybyste na něj měli, tak byste peníze investovali právě do něj?

Stačí nám málo.

Je spousta rádoby skromných rodin, které říkají dětem, že nepotřebují takzvaně víc. „Stačí nám málo, jsme skromní, vystačíme si s málem.“ Myšlenka je to hezká a zní to mile. Rodiče jistě ani nenapadne, že by později dítě mohlo mít špatný pocit, kdyby si např. v dospělosti chtělo „dovolit“ něco víc, než jen základní skromné potřeby. Na tato slova tedy pozor.

O peníze se stará tatínek.

Ať se o ně stará kdokoliv, pozor na to. Dívka pak nemusí vůbec umět s penězi zacházet a navíc si bude myslet, že to tak je správně. Bude si tak automaticky hledat partnera, který bude s penězi hospodařit. Co když to ale partner taky nebude umět? Pak zruinuje celou rodinu. Nebo si najde někoho, kdo to s penězi umí sice krásně, ale bude s ním opravdu šťastná? Že se o peníze umí starat jen jeden člen rodiny, je zkrátka hloupost. A pokud tomu tak je, pak by se to ti druzí měli naučit také.

Peníze kazí charakter.

… a spousty dalších vět jako „Peníze nerostou na stromech“, „Peníze se těžko vydělávají“, „Peníze mají jen zlí a bohatí“ … Všechna tato přesvědčení ovlivňují budoucí život Vašeho potomka. Jestli chcete, aby byl zlý a bohatý, pak mu to říkáte správně. Když mu ale budete říkat, že se těžce vydělávají, bude celý život dřít, aby vydělal alespoň základní mzdu. A přitom se bude moct zlobit na ty zlé, zkažené a bohaté.

Maminka jen utrácí.

I toto je jeden z vzorů, o kterých před dětmi mluvíme. Říkáme jim, že když má někdo peníze, má i pěknou ženu. Že ženy letí na pracháče. Tato přesvědčení mohou syna dohnat k tomu, že bude dřít jen kvůli tomu, aby měl tu přítelkyni, která bude jeho typ. Dcerám se zase říká, aby se „dobře vdaly“. Ona tedy chce vyhovět rodičům, ale může být opět nešťastná.

Vět, které používáme ohledně peněz, je nekonečně mnoho. Bavíme se o nich denně. Dítě vnímá, co říkáme a také jak se k penězům chováme nebo proč se kvůli nim hádáme. Měli bychom si tedy nastavit pravidla nebo určit směr, kterým se chceme v této oblasti vydat. Bylo by přeci krásné, kdybychom místo udřeného nešťastného jedince vychovali člověka s přirozeným sklonem k hojnosti.

Pokud vás dané téma zaujalo přečtěte si náš další článek Proč jsou bohatí bohatí a chudí chudí.

 

 

Aneta Gregorová

www.anetagregorova.cz

 Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.