Home Osobní rozvoj Užijte si zimní energii podle Feng shui
Užijte si zimní energii podle Feng shui

Užijte si zimní energii podle Feng shui

359
0

Cyklické proměny života jsou naší přirozenou součástí. Ačkoli se mnohé ve společnosti za tisíce let vývoje změnilo, naše podstata zůstala stejná. Kromě klasického lineárně prožívaného času velmi silně vnímáme a prožíváme proměny v přírodě. Staré čínské učení Feng Shui jednotlivá období charakterizuje vlastnostmi základních elementů nebo chcete-li energií a dává nám klíč k jejich hlubšímu pochopení. Nyní prožíváme období vody, které lze chápat jako završení cyklu i počátek nového.

Každé roční období přináší jinou energii

Rytmus zrození, růstu, maximálního vzepětí, vydávání plodů, fyzický i psychický návrat k prapodstatě nazývaný smrtí je vlastní každému jednotlivci, společenství i pravděpodobně lidstvu jako celku. Přestože většina lidí ve střední Evropě žije ve vysoce industrializované krajině, proměny ročních období se na vědomé či nevědomé úrovni dotýkají každého z nás. Stejně jako je jaro podle Feng Shui synonymem nových začátků, expanze a růstu. Léto přináší vrcholnou aktivitu, maximální vzepětí. Čas babího léta usměrňuje tento mohutný energetický proud, dodává mu stabilitu, která se s podzimem mění v hutnou a chladnou energii zaměřující se na detail, rozvoj tvořivosti a komunikace. Zimní čas je dobou maximálního zklidnění a koncentrace. Ne nadarmo se říká, že jaro a léto jsou obdobími akce, podzimu a zimě patří bilancování a plánování.

V období zimy panuje energie vody

Stejně jako poklidný vodní proud nám tento čas přináší možnost zastavení a pokojného nahlédnutí do vlastní duše. Při svém rozjímání možná zjistíme, že chceme něco nového, tíží nás současná pracovní zátěž, nevyhovuje partnerský vztah, chtěli bychom do svého života více peněz, toužíme po ocenění, uznání svých blízkých…

Učení Feng Shui pracuje s vnějším prostorem

Do uspořádání svého okolí nevědomky vkládáme svoje představy a názory, projektujeme, jak chceme, aby náš život vypadal. Prostor zase svým působením zpětně formuje naše pocity, nálady. Má přímý vliv na náš fyzický stav. Určuje, zda naše představy dokážeme zhmotnit.

Rozhodneme-li se pro změnu, musíme pro ni udělat místo

Nyní nemluvím o žádné magii, ale o naprosto důsledném vytřídění a vyhození všech zbytečností, které nás zatěžují. Náš dům nám může pomáhat, ale pokud ho necháme přeplněný nepotřebným balastem, stane se nepřekonatelnou zátěží, která nám zabrání v pohybu. Pokud jste po mnoho let vynášeli z domu pouze malý odpadkový koš, čeká vás pravděpodobně velký úklid.

Otevřete šatní skříně a zbavte se všeho, co jste na sobě neměli rok a více. Už dávno nejste tím člověkem, co kdysi a pravděpodobně odložené svetry, kalhoty či saka již nikdy neoblečete. Darujte nebo prodejte všechny nepoužívané přístroje, nevhodné dárky, které roky s pietou schováváte, protože jednou by se přece mohly hodit.

Rozbité nádobí, hračky i nářadí urychleně spravte, nebo je pošlete pryč. Staré účty, vzpomínky na finanční či jiná selhání, kterých se můžete zbavit, spalte či protáhněte skartovačkou. Uvidíte, jak se vám uleví.

Buďte vnímaví. Prohlédněte si novýma očima každou místnost. Položte si otázku, jak na vás prostor působí. Je ztělesněním úspěchu, bohatství a radosti, nebo vyzařuje chudobu a smutek? Můžete se projít po bytě se zavřenýma očima, aniž by vám hrozilo zranění? Těšíte se ze svěží vůně nebo váš nos svírá nepříjemný zápach?

Zamyslete se nad symbolikou vašich obrazů. Chcete se cítit zmítáni životem jako plachetnice bouří na stěně v obývacím pokoji? Vyhovuje vám osamělý život smutného poutníka na vedlejší olejomalbě? Darovanou květinou lze vyjádřit cit, síla a svěžest rostlin je úzce spjatá se silou vaší. Dávejte přednost rostlinám s oblými listy. Věnujte jim péči. Číňané věří, že rostliny na sebe váží negativní energii prostoru, proto těm skomírajícím poděkujte za jejich péči, ale odneste je pryč. Svůj důležitý úkol již splnily.

Ačkoli neznám žádný seriózní výzkum zabývající se ulpíváním nečistot na předmětech, často se zdá, jako by některé prostory v domě přitahovaly více prachu než jiné. Je dobré si uvědomit, o jakou oblast se jedná a věnovat jí zvýšenou pozornost, protože přeneseně symbolizuje nějakou část našeho života, se kterou nejsme spokojení, nechceme ji vidět.

Energetická očista přepisuje historii domu

Zimní čas je magickým obdobím konce starého života a začátku nového. Je dobou účtování a nastavování nových pravidel. Kromě úklidu věcí, čištění chlévů, vyhazování zbytečností, oprav v domě, dělali už i naši předkové energetickou očistu. Zapalovali františky, provoňovali domácnosti dýmem z bylin, neboť si uvědomovali, že kromě pavučin a prachu se v domě usazuje i neviditelný nános staré energie. V každém domě je na zdech, podlahách i krovu zapsána historie jeho obyvatel. Zaznamenávají se všechny hádky, pláče a bolesti. Pokud nedojde k očistě, jejich „otisky“ negativně působí po mnoho generací. Mistři Feng Shui ozbrojili své následovníky množstvím očistných prostředků. Můžete použít kvalitní vonné tyčinky, zvuk, v rodinném kruhu vykonat magický rituál nebo uspořádat hlučnou a radostnou oslavu se správným záměrem…

Život je poutí po spirále

Cyklické prožívání našeho života je důležitým způsobem, jak vnímat sebe v širších souvislostech. Dává nám možnost žít v souladu s prostředím. Vnímáním střídání jednotlivých ročních období a uvědomováním si jejich významu měníme uspěchaný běh našeho života v logičtější pouť po spirále, která nám dovoluje nacházet čas ke tvoření, růstu i odpočinku. Období vody je nejlepším časem pro revizi stávající cesty nebo nalezení nové. Máme možnost se zbavit nevyhovujících předmětů i názorů a vykročit správným směrem.

Úkol pro čtenáře: Vyčistěte svůj domov od zbytečných věcí a negativních energií například pomocí vonných tyčinek.

 

Mgr.Hana Kopecká – konzultantka Feng Shui Academy

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.