Home Osobní rozvoj Příprava na podnikání Může být podnikatel mladší 18 let? Ano i ne!
Může být podnikatel mladší 18 let? Ano i ne!

Může být podnikatel mladší 18 let? Ano i ne!

156
0

Mladých podnikatelů stále přibývá. A není divu. Právě děti a teenageři mají velmi často ty pravé „milionové nápady“. Pokud máte jednoho nezletilého budoucího businessmana doma i vy, pak nezapomeňte, že pro vstup do světa podnikání před 18. rokem je potřeba rozhodnutí soudu.

Má váš syn nebo dcera podnikatelské sklony? Přemýšlí stále nad tím, jak si vydělat na nový telefon, vyšší kapesné nebo cestu kolem světa? Přišlo již vaše dítě se skvělým podnikatelským plánem? Pak si před rozjetím businessu prostudujte Nový občanský zákoník.
Nezletilí teenageři mohou samostatně podnikat až od roku 2013

Ještě v roce 2013 nezletilým nebylo umožněno v České republice samostatně legálně podnikat. Změna přišla až o rok později s Novým občanským zákoníkem. Přesněji § 33 občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. říká:

„Udělí-li zákonný zástupce nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti, souhlas k samostatnému provozování obchodního závodu nebo k jiné obdobné výdělečné činnosti, stává se nezletilý způsobilý k jednáním, jež jsou s touto činností spojena. K platnosti souhlasu se vyžaduje přivolení soudu.“

A právě přivolení soudu je rozhodující. Tato podmínka není ničím jiným než náhradou určitého věku, tedy zletilosti. Zároveň Nový občanský zákoník podotýká, že zákonný zástupce, který udělí souhlas, ho smí odvolat opět jen s přivolením soudu. Rodiče ale tak stále mají nad svými dětmi dohled.

K podnikání nezletilého stačí souhlas jednoho rodiče

Ač právo veta mají zákonní zástupci, jsou to rodiče, kteří musí zprvu objektivně posoudit to, zda dítě na podnikání opravdu má. V případě přecenění sil potomka může dojít k selhání a k trvalejším psychickým následkům z neúspěchu.

Pro získání přivolení soudu je zapotřebí alespoň souhlas jednoho rodiče. Ovšem nesouhlas či apatie druhého rodiče bude soud také zajímat. I přesto se ale nejedná o rozhodující faktor.

Soud rozhodne o vyspělosti nezletilého podnikatele

Po podání žádosti o přivolení soudu se prověřuje vyspělost nezletilého. Soud vždy rozhoduje tak, aby vše bylo v nejlepším zájmu dítěte. Nutnou podmínkou, kterou stanovuje zákon, je dosažení 16. roku. Mladší teenagery a děti podnikatelské oprávnění získat nemohou.

Díky přivolení soudu si může nezletilý pronajmout prostory k provozování své činnosti, sjednat si podnikatelský účet, spravovat finance a podepisovat veškeré potřebné smlouvy a dokumenty.

Rozjet podnikání můžete v kterémkoli věku

V případě neúspěchu u soudu, však není nic ztraceno. I před rokem 2013 mohly děti podnikat, ovšem prostřednictvím odpovědného zástupce. Nejmladším českým podnikatelem, který takto rozjel svou živnost je Tomáš Vejmola. Ten ve svých 11 letech uspěl s prodejem křížal, díky nimž si chtěl našetřit na nový počítač.

Jestliže máte naopak náctileté období již za sebou a úspěšně se věnujete vysoké škole, pak ani na tomto stupni vzdělání není nutné zahálet. Podnikání na vysoké škole je nejlepší startovní čárou. Nejen že se mnozí vysokoškoláci nezabývají zatím ještě existenčními a finančními problémy, ale zároveň je při studiu v businessu podpoří významnou měrou i stát. Více se dozvíte v článku Podnikání už na vysoké škole? Rozhodně ANO! a třeba to budete právě vy, kdo založí další start up.

Pokud už jste úspěšný mladý podnikatel, podělte se s ostatními o vaše největší přešlapy a problémy, se kterými jste se v začátcích potýkali. Právě zkušenosti jsou nejcennějším zdrojem informací.

Simona Podobová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.