Home Osobní rozvoj Příprava na podnikání Začátek podnikání s sebou nese 5 problémů, které potkají i vás
Začátek podnikání s sebou nese 5 problémů, které potkají i vás

Začátek podnikání s sebou nese 5 problémů, které potkají i vás

1.18K
1

Začátek podnikání je vždy těžký. Odejít ze stálého místa a nechat si jen zdát o pravidelném příjmu chce velkou dávku odvahy. Podnikání při zaměstnání občas nepřipadá v úvahu. Samotný krok v podobě rozhodnutí postavit se na vlastní nohy vyžaduje mnoho času, nervů a financí. Nese sebou i několik problémů, které je nutné řešit.

Všechny začátky jsou těžké, a to i ty v podnikání. Velmi často vyvstává jeden problém za druhým. Je důležité se jim postavit čelem hned v zárodku a řešit je s klidnou hlavou.

Problém – pochybnosti

Problémem číslo 1 jsou pochybnosti. U každého nového rozhodnutí či u změny pochybujeme. Říkáme si, zda jednáme správně. Je vhodné opustit stálé pracovní místo? Je dobré začít podnikat? Opravdu náš produkt uspěje? Zvládli bychom podnikání při zaměstnání? Otázek je nespočet.

Řešení je snadné. Všechny pochybnosti si sepište na papír a odpovězte si na ně. Ovšem nestačí jen říci ANO či NE. Udělejte průzkum trhu a zjistěte konkurenceschopnost vašeho produktu. Zeptejte se na názor rodiny, přátel a ostatních podnikatelů. Vzdělávejte se, inspirujte se a čtěte. Jen tak počáteční pochybnosti půjdou stranou a vy budete vědět, že děláte správně.

Problém – nedostatek financí

Máte nápady na podnikání, ale nemáte peníze? A právě to je problém číslo 2. Nedostatek financí na začátku podnikání potká mnohé. Založení firmy něco stojí a vybavení také není zadarmo.

I v případě druhého problémů se řešení najde. A ne jedno, je jich hned několik. Jestliže potřebujete velký základní kapitál, pak oslovte investory. Další možností je, založit takový typ společnosti, u které není potřeba vysoký základní kapitál. Akciová společnost jde tak v tomto případě stranou. Třetím řešením je živnost. Zpočátku můžete pracovat na živnostenský list, za který zaplatíte jen 1 000 Kč. Vhodné je se informovat i na dotace na podnikání.

Problém – přemíra administrace

Ach, byrokracie. Právě ta stojí za problémem číslo 3 a velmi často odradí od jakýchkoliv podnikatelských plánů. Získat živnostenské oprávnění totiž nestojí jen peníze, ale i čas. O založení firmy ani nemluvě. Dále to chce sjednat podnikatelský účet a zajít na Českou správu sociálního zabezpečení a na pojišťovnu.

Tentokrát je řešením odolnost. Byrokracii a papírování se postavte čelem a hlavně s řádným předstihem. Nic nenechávejte na poslední chvíli. Obejděte si příslušné úřady, ptejte se na výši plateb pojištění a připravte se na občasnou neochotu úředníků.

Problém – nedostatek času

Problém číslo 4 je nedostatek času. Přesněji se však jedná o špatný „time management“. Rozhodli jste se zpočátku vsadit na podnikání při zaměstnání? Rozjíždíte výrobu produktu a nestíháte? Snažíte se vše řešit sami, ale pracujete od nevidím do nevidím?

Vše si plánujte. Každý večer si udělejte přesný plán druhého dne. Dlouhodobé cíle a úkoly si rozplánujte den po dni třeba i na měsíc. Veďte si „to do list“, požádejte o pomoc někoho z rodiny nebo jiného již zkušeného podnikatele. Plánujte, delegujte a hlavně si odškrtávejte již splněné úkoly. Jen díky tomu uvidíte každý den, že jste odvedli kus práce, a budete mít přehled o časové náročnosti.

Problém – chyby

Chybovat je lidské. Především v začátcích všeho nového často chybujeme. Některé chyby nás stojí pouze promarněný čas, jiné však mohou mít horší následky, a to ať už se jedná o ztrátu financí či zakázek.

Řešením je nebát se a chyby napravovat. Začátky podnikání jsou plné idejí a motivace. Je proto důležité z chyb se poučit a posunout se dopředu. Jen tak bude podnikatelská cesta úspěšná. Vězte, že i těm nejúspěšnějším podnikatelům se chyby nevyhýbají.

Pět nejčastějších problémů, které jsou spojené se začátkem podnikání, už znáte. Buďte tak o krok vpřed oproti ostatním a připravte se na jejich řešení včas. Stejně tak ale nepodceňujte i nepříjemné klienty. Ti vás také mohou v podnikání pěkně potrápit, rady jak na ně najdete v článku Jak nevyhořet v podnikání, když klient začne prudit.

Máte už začátky podnikání za sebou? Potkaly vás i jiné problémy? Podělte se o ně s ostatními a poraďte budoucím podnikatelům s jejich řešením.

Simona Podobová

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.