Home Osobní rozvoj Příprava na podnikání Synergie, zákon prosperity v podnikání
Synergie, zákon prosperity v podnikání

Synergie, zákon prosperity v podnikání

246
0

 Před každým začátkem podnikání je potřeba sestavit podnikatelský plán. Tento plán musí obsahovat přesné a postupné kroky vedoucí v určitém časovém horizontu ke kýženému cíli. A v té chvíli si budoucí podnikatel neuvědomuje, že začíná tvořit svůj vlastní život. A nejen ten, ale i životy jiných lidí. Ovšem neméně důležitou součástí příprav by měla být i psychická příprava na úskalí, které mohou v začátcích nastat. Je potřeba počítat s tím, že ne vždy budou hvězdy na vaší straně a ne vždy se vše podaří, tak jak má. Budete zkrátka hledat kompromisy. Budete hledat cesty, jak efektivně řešit potíže, které podnikání přináší.

Příprava na podnikatelský plán a projekt

Kdy, kde, proč, jak, za kolik, popřípadě s kým? To jsou všechno otázky,které si pokládá začínající podnikatel. Můžete říct, máte částečně vyhráno. Ale to jen opravdu částečně. Je tu ještě jedna docela zásadní záležitost. A to komu… Komu prospěje váš produkt, služba, program atp. I zde máte svou jasnou představu? Výborně, tak nic nebrání tomu začít. Všechno klape jak má a vy spouštíte svůj první podnikatelský projekt.  Váš projekt je v podstatě váš potenciál. Dáváte do něj vše, co jste se doposud naučili i co jste poznali. Vše, co umíte, ovládáte, znáte. Dnes, kdy vládne světu internet, a info podnikání není potíž začít i s nízkými investicemi, když je nápad. Nápad je totiž ten plamínek, který dává zažehnout projektu a projekt je přesně ten důvod, proč se pouštíte do podnikání. Váš projekt znamená určitou svobodu. Svobodu mysli, rozhodování, konání. Váš projekt je vaše tvůrčí síla. A je zde i zpětná vazba. Vaše tvůrčí síla je motorem vašeho projektu a podnikání.

„Pozornost je jedinou tvůrčí energií ve vesmíru.“ Mark Dzirasa

Problémy, které vás mohou provázet

A protože podnikání je běžnou součástí života, i podnikání s sebou přináší problémy. Čím více klidu a hlavně kreativity do řešení problémů vložíte, tím efektivněji problémy vyřešíte. Ovšem zcela jistě máte zakódováno začít řešit problémy prostřednictvím mnou v úvodu zmiňovaného kompromisu. A problémy je potom kumšt vyřešit. A tak se na sebe nabalují, ač je řešíte. Rodí se další kompromisy a ústupky. A ty nám berou energii, dech. A působí ztráty na obou, a mnohdy na všech stranách.

„Abyste věci mohli dělat jinak, musíte je jinak i vidět.“ Paul Alliare

Zákon synergie

A jde je vůbec řešit jinak než kompromisem? Ano jde. Říká se tomu zákon synergie. Je to jako v matematice. Pokud chceme získat více, musíme sčítat, ne odčítat. A nebo rovnou násobit. A kompromis je vlastně takové odčítání na obou stranách rovnice.

Stačí si jen tedy uvědomit, že 1+1= 3 a mnohdy i více. A místo tvorby kompromisů se naučit metodě synergie. Podobně, jako to dělá vaše levá a pravá ruka. Ty přece také spolupracují, když něco tvoříte.

Věra Vítovcová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.