Psychický teror na pracovišti I. – mobbing

Psychický teror na pracovišti I. – mobbing

0
0

V dnešní době je většina z nás vděčná za to, že má stálou práci. Jenže co když se stane chození do práce skutečným utrpením, protože vás tam zaměstnavatel nebo zaměstnanci šikanují? Nedovolte ostatním, aby řídili váš život. Braňte se jim!

Definice šikany na pracovišti

Před několika lety byl zveřejněný průzkum, ve kterém autor uváděl, že obětí skrytého psychického teroru na pracovišti se může stát kdokoliv. Šikaně ze strany kolegů (tzv. mobbing) nebo nadřízeného (tzv. bossing) bývá vystaven každý šestý zaměstnanec a následky mohou být velmi vážné, finanční i zdravotní. Podívejme se na oba druhy šikany podrobněji. V tomto článku se zaměříme na mobbing, druhý díl se budeme věnovat bossingu.

Mobbing – šikana ze strany kolegů

Šikana ze strany kolegů může mít nejrůznější důvody (žárlivost, vzájemná antipatie, pocit, že kolega není dostatečně schopný aj.), přičemž žádný z nich není ospravedlnitelný. Lidé by si neměli vzájemně ubližovat, stejně jako bychom měli být soucitní ke všem zvířatům, ale nastolit ve světě mezi všemi bytostmi lásku a mír, je tak trochu sci-fi. Bohužel.

Jak se mobbing projevuje?

Lidé jsou velmi důvtipní a tak šikana na pracovišti může vypadat prakticky jakkoliv. Mezi nejčastější projevy patří šíření zlomyslných pomluv, ponižování, podceňování, ignorování, kritizování a ironické poznámky. Oblíbené je i šikanování ve formě šuškání, kdy oběť pozná, že kolegové mluví o něm, ale jakmile je na doslech, tak zmlknou nebo rychle změní téma hovoru. V extrémních případech může docházet i k tělesnému napadání nebo sexuálnímu obtěžování.

Obrana proti mobbingu

Pokud jste se stali obětí šikany na pracovišti, kdy vás ostatní záměrně vyloučili jako svého člena a ústavičně vás něčím trápí, braňte se. Braňte se, ať už budete bojovat proti více lidem nebo jednomu člověku. Ze všeho nejdůležitější je, abyste se neprojevovali jako oběť. Ti, kteří šikanují, chtějí vidět, že druhý trpí, v opačném případě to ztrácí smysl. Vyvarujte se emocí, jako jsou pláč nebo vztek. Nechovejte se uraženě, spíše se snažte každou situaci obrátit na vtip.

Nebojte se používat nadsázku, např. když si všimnete, že vás kolegové pomlouvají a při vstupu do místnosti najednou ztichnout, s úsměvem na rtech jim řekněte: „Nepomlouvejte mě tolik.“ Nic dalšího nedělejte, prostě si pak jděte po svých, věnujte se svojí práci. Pokud se jedná o situace, které nejde přejít s „humorem“, obraťte se na nadřízeného nebo kolegu, ke kterému cítíte důvěru. Řešením může být i odchod ze zaměstnání, ten ale řešte až v krajních případech a především až tehdy, kdy budete mít jistou novou práci. Důvody odchodu z práce si nenechávejte pro sebe.

Pohled z opačné strany

Do teď jste se dívali na celou věc jako oběť, zkusme to teď ale obráceně. Co když jste ve skutečnosti neschopný patolízal, kterému každý průšvih prochází nebo ho za vás musí řešit kolegové, ale nadřízený si vás stejně z nějakého důvodu považuje a odměny připisuje výhradně na váš účet? Pak je vcelku pochopitelné, že vás kolegové nedokážou vystát. Stále platí, že šikana není řešení, ale zkuste se zamyslet i nad tím, jestli nevraživost mezi vámi a kolegy nepramení z toho, jak se chováte. Budujte pozitivní vztahy a buďte pozitivní. Člověk, který má s ostatními hezké vztahy, se obětí mobbingu málokdy stane. Případně se ho v nepříjemné situaci vždy někdo zastane.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.