Home Nezařazené Měla by mě moje práce bavit? Jdi za svým snem
Měla by mě moje práce bavit? Jdi za svým snem

Měla by mě moje práce bavit? Jdi za svým snem

0
0

Také máte dny, kdy přemýšlíte, jestli práce, kterou děláte, Vás dostatečně naplňuje? Zastáváte názor, že práce, kde strávíte třetinu svého dne, by vás měla bavit, nebo ji berete jako pouhý prostředek, jak se uživit a vydělat si na nájem?

Každý chtěl něčím být, když byl malý. Můj sen byl stát se veterinářkou. Cíle se ale mění tím, jak se nám formuje osobnost díky zkušenostem, které získáváme v průběhu života. A také tím, jak se mění svět a my musíme splynout s dnešní dobou, jinak nás může pohltit či vyplivnout na úplně jinou cestu. A to by byla škoda.

Naplňuje vás vaše práce radostí?

Zkuste si teď všichni položit jednoduchou otázku. Baví Vás práce, kterou děláte, nebo se každé ráno probouzíte s malým, hlodavým červíkem v hlavě, který Vám říká: už zase vstávat, jen přežít těch 8 hodin v práci…

Myslím si, že v dnešní době už nejsou důležité jen tituly, diplomy a předpoklady, které má každý z nás. Kdo v poslední době navštívil nějaký pohovor, může se mnou souhlasit v tom, že dojem dokážete udělat i něčím jiným, než titulem. Sama titul mám. Magisterský. A čím více životních zkušeností mám (neříkám, že je jich dost!), čím více jsem prošla pohovory, čím více jsem zkusila prací a čím více se stýkám s různými lidmi, jsem zastáncem názoru, že důležité je, co člověk umí, jak zapůsobí na pohovoru a také trošku záleží na štěstí a na tom, jak dokážeme vystupovat a působit na lidi. Dříve bylo normální mít jednu práci 30 let. Dnes je ale, dle mě, doba někde jinde, a je lepší si zkusit více pozic, abyste přišli na to, co Vás skutečně naplňuje, protože o tom to celé je.

Znáte svoji vášeň?

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu. Po škole jsem získala práci v místě bydliště na tamní základní škole. Leckdo mi záviděl. Dostupnost do práce, prázdniny, pracovní dobu. Nebylo to ale lehké. O tom ale dnes psát nechci. Důležité a to, co vám chci předat je to, že mi došlo po roce učení, že to NENÍ práce, kterou bych chtěla dělat. Jednoduše mě nenaplňovala.

Řekla jsem si dost…

…a odjela do Anglie, kde jsem musela začít od nuly jako servírka. Z teplého místa s titulem jsem se stala holkou, která odjela v 27 letech do Manchesteru, aby se naučila anglicky a mohla se posunout zase někam o kousek dál. Slýchala jsem různé názory. Proč chci odjet někam, kde na mě budou pohlížet jako na přistěhovalce. Proč chci jít dělat za bar nebo do skladu, když mám přece ten TITUL. Ale mně došlo, že práce je hlavně zdrojem k tomu, abych mohla vydělat peníze, které budou mít odrazovým můstkem k tomu, abych se jednou měla dobře. Zdrojem k tomu, abych se zabezpečila a až se jednou vrátím, mohla jsem si vybudovat svůj byznys, na kterém tu mám čas a prostředky pracovat.

Člověk by si měl jít za svými sny

Uvědomila jsem si, že nechci být veterinářkou ani učitelkou, ale že se chci věnovat psaní a českému jazyku. Což zní trochu paradoxně, vzhledem k tomu, že se snažím učit anglicky. Nikdy ale nevíte, co se Vám kdy bude hodit a co kdy kde využijete. A čím více toho člověk umí, tím má větší šanci, že se v dnešním světě uchytí přesně tam, kde by chtěl. Proto jsem začala psát blog, různé články, založila si stránku na korektury a pustila jsem se do psaní knihy. Člověk si má plnit své sny.

Nebojte se opustit své jistoty

Nezáleží na tom, jestli se povedou do roka nebo déle, důležité je si to uvědomit a začít. Děláte to pro sebe. Nic ale není zadarmo. A když nebudete makat, strávíte nejproduktivnější léta svého života někde, kde přetrpíte těch svých 8 hodin denně, abyste si o víkendu mohli vyrazit s kamarády. Není ostuda utéct ze svých jistot. Naopak, posunete tak sami sebe tím, že vystoupíte z komfortní zóny, utečete ze stereotypu a začnete hledat sami sebe. Ať je Vám 20 nebo 40 let, vždy záleží jen na Vašem přístupu, protože nikdy to nikdo za Vás neudělá.

Jděte klidně proti proudu

Proto neberte jako ostudu to, že se jednoho dne rozhodnete už nebýt prodavačkou, ale začnete natáčet vlastní song, protože jste přece vždycky chtěli být slavnou zpěvačkou. Nebojte se reakce ostatních a jděte proti proudu. Protože ten, kdo splývá s davem a dělá to, co od něj společnost očekává, nikdy nedosáhne svého snu. A co je na světě nejdůležitější? Plnit si svoje sny.

Takže si udělejte čaj, nalijte si čistého vína a zeptejte se. Když se nebudete ptát, nikdy nedostanete odpověď. Ale vždy musíte začít sami u sebe. Každý krok je jen posunem k tomu, abyste se dostali dál. Držím palce všem, kdo mají málo odvahy k tomu, aby změnili práci. Berte každou příležitost, kterou Vám život dá. Nemusí to vyjít na první, druhý či stý pokus.

Ale jednou to vyjde!

Autor: Nina Cibulková

http://ninacibulkova.blog.cz/

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.