Home Osobní rozvoj Recept na šťastný život: Sebeláska
Recept na šťastný život: Sebeláska

Recept na šťastný život: Sebeláska

1.33K
0

Víte, která osoba je ve vašem životě ta nejdůležitější? Dříve jsem na tuto otázku odpovídala, že nejdůležitější osobou v mém životě je můj partner. Pak mě ale opustil a přišla ledová sprcha. Ten tehdejší nejdůležitější člověk mi dal kopačky a já zůstala sama. A nemohla jsem to sama se sebou vydržet, protože jsem se vůbec neměla ráda. Ale jak to může se mnou vydržet někdo jiný, když to nezvládnu ani já? AHA?!

A tak jsem začala na sobě pracovat. Na svém osobním rozvoji, svém sebe-vědomí za účelem mít se více ráda. Pak se těch účelů našlo více.

Vždycky jsem si myslela, že ten, kdo se má rád, je narcis a sobec. Ale čím víc se zabývám osobním rozvojem, tím více zjišťuji, jak je sebeláska přímo žádoucí.

Výhody sebelásky

Čím více se máme rádi, tím více se nám v životě daří. Přitahujeme lidi, kteří nás také mají rádi, přitahujeme si situace a věci, které nám pomáhají na cestě naším životem. Samozřejmě, že narážíme i na překážky a komplikace, ale na rozdíl od ostatních, si z nich neděláme těžkou hlavu a svými starostmi a zhoubnými myšlenkami tyto překážky ještě více nerozšiřujeme do obřích rozměrů.

Čím více se máme rádi, tím nám život připadá jednodušší a zbytečně si jej nezesložiťujeme. Umíme říkat NE a umíme si najít čas pro sebe. Děláme věci, které jsou nám příjemné a do kterých se nemusíme nutit. Jsme si vědomi svých kvalit a silných stránek. Máme rádi svoje tělo přesně takové, jaké je, protože víme, že takové není pouhou náhodou. Máme ho rádi už jen z toho důvodu, že je to náš nejvěrnější a nejmoudřejší přítel, který tady s námi zůstane, i když nás všichni ostatní opustí.

Jak se chováme sami k sobě, tak se k nám chová naše okolí. Lidé okolo nás jsou jako zrcadla, která ukazují současné rozpoložení uvnitř nás. Takže platí jednoduchá rovnice:

 

[kopa_block_quote class=“e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

Pokud se máme rádi, přitahujeme lidi, kteří nás také mají rádi.

Pokud se rádi nemáme, máme kolem sebe jen blbce a my jsme chudáčci, kterým se pouze ubližuje.

[/kopa_block_quote]

 

Je alespoň tohle ten důvod proč se začít mít rád? Možná si říkáte: „Dobře, ale nevím, jak na to!“ Pak čtěte dále!

Jak se mít rád?

  • Uvědomte si, jaké jsou vaše silné stránky a talenty

Každý z nás umí něco, co jen tak někdo neumí. Máme sice pocit, že to, co nám jde snadno, se nepočítá a že je to zanedbatelné, ale to je jen omezující přesvědčení z našeho dětství. Ve skutečnosti to, co umíme, má pro druhé cenu zlata. A když si pokládáme ty správné otázky, zjistíme, že toho umíme tolik, že by nás to uživilo na několik generací dopředu!

  • Chvalte se i za maličkosti

Když nás nikdo nepochválí, musíme začít sami u sebe. Že se nemáte za co pochválit? A co třeba za ten luxusní oběd, který jste připravili, a který ostatním tak chutnal? Začněte u maličkostí, protože z maličkostí se skládá den.

  • Mluvte k sobě láskyplným jazykem

Přestaňte se kritizovat a říkat si, že jste nemožní. To lidé, kteří se mají rádi, nedělají. Začněte třeba tím, že si budete říkat zdrobnělinou svého jména, např. „Janičko, pojď si dát vanu plnou pěny a u toho si budeš číst svou oblíbenou knížku.“ Je možné, že vám to bude z počátku proti srsti, ale vydržte to.

  • Pravidelně si dopřávejte věci, které máte rádi

A ze kterých máte radost. Je důležité si dělat radost a obdarovávat i sami sebe. Zase to mohou být každodenní maličkosti. Kupte si třeba sami pro sebe vaši oblíbenou čokoládu nebo něco, co jste si už dlouho chtěli koupit, ale z nějakého důvodu jste si to ještě nekoupili. Teď je ten správný čas!

  • Naučte se říkat NE

Naučte se říkat ne věcem, které nemáte rádi a které děláte jen proto, že to tak druzí chtějí. Oni častokrát ani netuší, že se do těchto činností musíte nutit. Když se naučíte říkat ne, možná z počátku s tím budou mít druzí problém, ale zvyknou si a pak už to bude pro ně normální.

Vidíte, jak jednoduché je procvičovat sebelásku? Čeká vás ještě dlouhá cesta, ale bude to moc fajn a pro vás život to bude nesmírně léčivé a přínosné. Držím vám palce.

Chcete znát další tipy, jak procvičovat sebelásku? Tak přejděte na tento článek.

 

Jana Czerneková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.