Home Osobní rozvoj Úspěšné ženy hlavou rodiny… Ano nebo ne?
Úspěšné ženy hlavou rodiny… Ano nebo ne?

Úspěšné ženy hlavou rodiny… Ano nebo ne?

293
2

Muži potřebují mít jakýsi pocit poskytnutí ochrany ženě jako slabšímu, pocit, že jsou hlavou rodiny. Ženy, které jsou schopné si perfektně zorganizovat čas, přinést domů zajímavý plat a zároveň být obdivovány jinými muži, jsou nebezpečné. Jak to tedy je?

Muži pátrající po partnerce, která ještě zůstala ženou – aspoň občas uvaří večeři, zeptá se partnera, jestli by se jí nemohl podívat na tu kontrolku v autě, co už dva dny bliká, a čas od času mu řekne, že je báječný a že touží po jeho přítomnosti. Muž chce být uznáván, obdivován a respektován. Pokud je žena silná, soběstačná, nezávislá, bere mu vítr z plachet. Ochuzuje ho o opojný pocit vlastní mužnosti. I proto mají takové ženy problém najít si partnera pro život. Strach z velmi úspěšných žen mají spíš muži vnitřně nejistí. Strach z velmi úspěšných žen doprovází spíše muže, kteří neznají a nepřijímají svou vlastní hodnotu. Muži se zkrátka bojí úspěšných žen. Čím jsou slabší, tím více mají potřebu mít ženu pod kontrolou. A čím jsou v životě více neúspěšný, tím hůře vztah s úspěšnou ženou snášejí. Jak je to možné? Může za to příroda.

To mužské ješitné ego

Příroda vybavila samce důležitým nástrojem – egem. Díky němu samci pořád soutěží mezi sebou, kdo je lepší, aby udělali větší dojem na samičku. A mohli se pářit. Samičky jsou vybaveny něčím doplňujícím – odpovědností. Následnou starostí o mláďata.

Člověk tuhle nerovnováhu narušil. Ženy nechtějí být jen rodičky. Chtějí hýbat světem. A ješitní muži jsou z toho nesví, protože některé ženy mohou být nakonec úspěšnější než oni. Jedinec, který není Muž, aby se na něj žena/rodina mohla spolehnout, a není ani žena, co vlastně je?

Chlapi většinou nechtějí lepší ženu, než jsou sami, rozhodně ne dlouhodobě a ne na skutečný vztah, do kterého by citově investovali. Pokud žena je schopná a ochotná zajistit, aby se muž měl jako v bavlnce, stahuje se do ulity, prostě zdrhá, protože neúspěšný muž život s úspěšnou ženou zpravidla nedává. Je to trošku podobné tomu, že chlap rád dobývá ženu, ale jakmile zjistí, že už ji má, tak se začne nudit.

Úspěšné ženy by měly být hýčkány

Nyní uvedu 4 důvody, proč jsou úspěšné ženy tak výjimečné (platí to i v soukromém životě) a proč by je měli muži zahrnovat láskou a dávat jim najevo, jak jsou na ně pyšní.

Ženy ovládají aktivní umění naslouchat, tedy umět se vcítit do druhé osoby, snažit se pochopit její postoj a stanovisko, poslouchat i mezi řádky, zahrnout do svého uvažování i řeč těla a hlas a sdělit vlastní mínění.

Ženy jsou mnohem empatičtější, než muži. Empatie znamená schopnost vcítit se do druhých a alespoň částečně s nimi sdílet jejich prožitky. Empatie je velmi důležitá, protože umožňuje velmi silný mezilidský kontakt.

Ženy mají v oblasti komunikace řadu předností. Výzkumy prokázaly, že ženy jsou schopny velmi dobře interpretovat řeč těla. Velmi rychle si všimnou, když komunikace začne váznout, a rychle postřehnou i potíže druhých.

Ženy především ovládají velmi zajímavou a důležitou oblast komunikačních dovedností, tzv. neverbální komunikace. K tomu, aby mohly s partnerem navázat kontakt a úspěšně vyjednávat, potřebují nejen slova, ale i všechny ostatní (mimoslovní) signály, které vysílají. Právě neverbální projevy dodávají tomu, co je vysloveno, důraz a přesvědčivost.

Dle mého názoru ženy na vedoucí místa rozhodně patří stejně tak jako muži. Výhodou je snad jejich ženskost a půvab, který mohou využít při jednáních, nevýhodou bývá to, že nejsou brány jako rovnocenní obchodní partneři ze strany mužů. Kromě velkého pracovního vytížení se ženy starají o rodinu a děti, což většina mužů šéfů nedělá.

Ženy versus seberealizace

Inteligence pudí ženy k profesní seberealizaci, což mnohdy vede k tomu, že muž a rodina pro ně přestávají být prioritou (ale vždy to tak není) – to je to, co mužům vadí, nikoli inteligence jako taková. I přes výrazný posun v postojích v nás totiž stále přetrvává tradiční rozdělení rolí na mužské a ženské – žena je matkou a muž živitelem.

Jak člověk dobývá své životní mety – realizace cestovatelských snů, kariéra, bydlení, peníze, postupně se mění a jeho představy o budoucnosti se stávají zřetelnější. Je to logické. Znamená-li život růst, proměnlivost a přizpůsobování, bylo by podivné, kdybychom se vlivem úspěšné seberealizace neměnili. Pánové, existuje spousta úspěšných žen, které umí skloubit kariéru s rodinným životem a ještě vás zahrnou láskou.

Jestli vás článek zaujal, rozhodně stojí za přečtení i tento Desatero úspěšné ženy: Jak být úspěšná a neztratit ženskost.

 

Určitě se do komentářů podělte s ostatními o své názory (jak to muži mají s úspěšností, zda jsou úspěšné ženy pro ně hlavním nepřítelem a naopak proč by s nimi měli žít).

 

Ženám úspěšný muž imponuje. Ale většina neúspěšných mužů se úspěšných žen bojí.

 

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.